22 ZE Zijn vrouw Elly stimuleert hem om door te gaan als verzorger bij clubs zv Leo Janssen is al jarenlang verzorger van VVC'68 en HSC'28, en heeft inmiddels een rijk leven achter zich liggen. Een gesprek over koprollen, tijdrekken en zijn ei van Columbus. ooi dat 'ie zondagmid dag in de kantine bij HSC'28 nog een koprol maakte. De club I vierde na de met 2-0 gewonnen thuiswedstrijd tegen Mo lenschot een uitgesteld feestje, van wege de een week eerder behaalde periodetitel en verzorger Leo Janssen (71) liet even zien hoe fit hij nog is. Janssen is bezig aan zijn tiende sei zoen in Heerle. Bij WC'68 is hij, ver deeld over twee periodes, ook al zo wat een decennium actief. Janssen is honkvast. „Als ik ergens ben, ga ik niet gauw lopen." De in Halsteren woonachtige Jans sen is een begrip in de West-Bra bantse voetbalwereld. Als verzorger diende hij vele jaren lang De Schut ters, de club in zijn geboorteplaats Stampersgat. Die vereniging heeft nog steeds een apart plekje in zijn hart. „Ik keek op maandag altijd eerst in de krant wat ze gedaan hadden. Nu met de app gaat het nog veel sneller." Ook bij het grote Rillandia, met Pe ter Kepers en andere West-Brabantse grootheden, was hij ooit verzorger. „Het jaar dat Peter Maas daar als trai ner begon." Bij Smerdiek was hij zes jaar actief, nadat de toenmalige trai ner Cees Stoutjesdijk hem gevraagd had. „Een echte dorpsclub, ik heb daar mooie jaren gehad." Op invalba- sis deed hij ook de verzorging bij vrij wel alle Bergse clubs. Vaak werd in nacompetities een beroep gedaan op zijn gouden handjes. „Ik ben met heel wat verschillende clubs kampi oen geworden." Niet dat hij zich daarvoor op de borst slaat. Janssen is de bescheiden heid zelve. Pas na veel mitsen en ma ren stemt hij toe in het gesprek. Het liefst werkt hij op de achtergrond. Verzorging, dat is voor hem een pas sie. En het houdt je fit en vitaal. „Met al die jonge gasten om je heen blijf je zelf jong, ook al kan ik qua leeftijd hun opa zijn." Die koprol in Heerle is het beste bewijs dat het goed gaat met Janssen. „Dat is de judoka in mij. Die koprol verleer je niet. Ik heb zes jaar aan topsport gedaan." Afzien en drillen Ineens zitten we ruim vijftig jaar te rug in de tijd. Janssen, een beschei den voetballer bij De Schutters, kiest voor het judo. Hij is geïnspireerd door Jos Aanraad, een neef van moe derskant. Aanraad was een icoon in zijn tijd, nam het geregeld tegen de grote Anton Geesink op en zijn sportschool Avanti in Oud Gastel trok talenten uit de wijde regio. Ook Janssen meldde zich aan. Het is een periode die hem gevormd heeft. „Jos was een echte winnaar. Bij hem was het afzien, drillen. Ik heb er geleerd dat in sport niet altijd de beste wint, wel de volhouder." Janssen haalde zijn zwarte band, was een keer sparringpartner van Geesink en vocht op de mat met Wim Ruska, nog zo'n reus uit een vervlogen tijd. Met zijn team werd Janssen eind jaren zestig zelfs tot Met al die jonge gasten om je heen blijf je zelf ook jong, ook al kan ik qua leeftijd hun opa zijn twee keer toe nationaal kampioen. „In die periode hebben ik leren vech ten en strijden." Berenconditie De Halsternaar heeft in zijn jonge ja ren een avontuurlijk leven geleid en werkte als duiker mee aan de realisa tie van zowel de Van Brienenoord- brug als de Heinenoordtunnel. Later zat 'ie op de grote vaart, met Ethiopië en andere Afrikaanse bestemmingen. Als tweede machinist met EHBO-di- ploma had hij het tijdens die zeerei zen vaak druk. „Er waren nogal wat geslachtsziekten aan boord." Zelf kwam hij van zee terug met een be renconditie. Hij won de klassieke zwemrace over het Volkerak, van Dinteloord naar de overkant en te rug. „In hetzelfde tij, dat is nooit ie mand anders gelukt." Janssen had ook jarenlang een ei gen rijschool, zat nog een tijd op een cutterzuiger bij de Oosterschelde- werken en vond zijn ultieme baan als hulpverlener op de Bergse ambu lance. Dertig jaar lang rukte hij uit. Een bijzondere tijd. „Je kunt iets voor een ander betekenen, dat maakt het tot mooi werk." Vreugde was er zeker („er zijn onderweg moeders bij mij bevallen"), vaker was er verdriet. Naar schatting 350 dodelijke onge vallen heeft Janssen meegemaakt. Veel wil hij er niet over kwijt. „Er waren traumatische gebeurtenissen bij. Maar ik heb er geen schuldgevoe lens aan over gehouden." De rust zelve Wie ook belangrijk in zijn leven is: echtgenote Elly. „Met twee clubs ben ik vaak van huis, doordeweeks op avonden en in het weekend. Zij sti muleert me om het vol te houden." Elly heeft een voetbalhart. Ze speelde zelfbij de dames van FC Bergen en het café-elftal van Bart Zoet, oud wielrenner en later horeca-onderne- mer in Bergen op Zoom. Janssen: „Ze heeft meer verstand van voetbal dan ik." Juist daarom houdt Janssen zich op de bank ook rustig, naast trainers als Rien Luijstenburg en Johan Claassens. „Veel verzorgers dringen aan op een wissel als een speler niet functioneert. Dat zal ik nooit doen, in ieder niet op voetbaltechnische gronden." Chemisch goedje Ook huldigt Janssen de geheimen van de verzorgingsruimte. „Spelers vertellen mij vaak meer dan de trai ner, ook over hun privéleven. Die verhalen hou ik altijd voor mezelf." Met doping of andere verboden prak tijken heeft Janssen nooit te maken gehad. Wat er sinds jaar en dag wel in zijn koffertje zit is Burnshield, een chemische koeling die wordt ge bruikt voor brandwondenslachtof fers. Via zijn contacten in de GGD- wereld kan hij de gel op de kop tik ken. „Het is over de datum en niet meer te gebruiken waarvoor het oor spronkelijk bedoeld is. Maar je kunt er perfect mee koelen, bij een enkel blessure bijvoorbeeld." Cees-Rein van den Hoogenband, de vader van Pieter en een van zijn leermeesters, noemde de gel het ei van Columbus. „Je voorkomt zwellin gen en de speler is daardoor sneller hersteld." Als verzorger heeft Janssen zijn ei gen ethiek, ook als het gaat om spor tiviteit. „Blessures voorwenden, daar hou ik niet van. Ik zie trouwens met een wél of het serieus is of niet. Een speler die echt geblesseerd is, rolt niet zes keer door. Aan tijdrekken bij de verzorging heb ik nooit meege daan. Voor dat soort praktijken leen ik me niet." maandag 4 december 2017 De gouden handjes van Janssen Ben van den Aarssen Halsteren Leo Janssen in zijn vertrouwde omge ving: het verzorgers- honk van VVC'68, de zaterdagploeg waar hij als verzorger werk zaam is. Ook bij HSC'28 lapt hij ge blesseerde spelers op. FOTO CHRIS VAN KLINKEN/PIX4PR0FS -Leo Janssen (71)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67