Kleine huisjes, grote toekomst? Werkt u mee aan de nieuwe kieswijzer? 16 ZE Gemeente moet taxeren Foto De Zeeuwen zijn eraan toe, maar gemeenten en bouwers nemen een afwachtende houding aan. Want zijn die tiny houses nu een hype of een geslaagde nieuwkomer? KLEIN WONEN NIEUWE TREND DE GOEDKOOPSTE IS GRATIS Commentaar Gaat het om een hype of hebben we het hier over het wonen van de toekomst? Feit is dat overal in het land initiatieven voor tiny houses (piepkleine huisjes) worden ontplooid. Vooral jongeren zijn enthousiast omdat ze voor het schappelijke bedrag van tot 70.000 euro een huis kunnen kopen. Door relatief weinig geld uit te geven aan wonen, blijft er dan geld over voor an dere (leuke) dingen. De belangstelling voor de minihuisjes is overal in het land over weldigend. In Twente meldden zich een aantal weken geleden maar liefst 250 geïnteresseerden voor een wijkje waar 15 tot 25 kleine, zelfvoorzienende huisjes worden gerealiseerd. In Spijkenisse kwa men zeventig mensen af op een informatiebijeenkomst voor de tiny houses. In Zeeland is het aantal bekende plannen beperkt. Ini tiatiefnemer Niels Sinke heeft van de gemeente Middelburg toe stemming gekregen voor de bouw van tien minihuisjes in Sint Lau rens. Het gaat om een proef. Zeeuwse gemeenten en woningcorporaties tonen tot nu toe wei nig belangstelling voor de nieuwe vorm van wonen. Hun houding is eerder afwachtend dan afwijzend. Dat is vreemd. Overheden en woningbouwverenigingen moeten juist alert zijn op nieuwe initia tieven als het gaat om wonen. Zeker in Zeeland, waar meer jonge ren vertrekken dan er zich vestigen. Jongeren hebben over het alge meen weinig geld om een huis te kopen. Een minihuisje kan dan uitkomst bieden als starterswoning. Het plan van de Borselse woningcorporatie R&B Wonen - dat vijf tiny houses wil gaan bouwen en verhuren - verdient alle lof. Het laat zien dat deze verhuurder wél oog heeft voor het wonen van de toekomst. De angst dat de minihuisjes slechts een hype zijn, wordt gelogenstraft door de realiteit. Woningbouwverenigingen en overheden moeten alert zijn op nieuwe wooninitiatieven GOES Gemeenten moeten recrea tieterreinen opnieuw laten taxeren door een uitspraak van de Hoge Raad. Die kan ze veel geld kosten aan onroerendezaakbelasting. De Hoge Raad heeft in 2016 bepaald dat delen van recreatieterreinen soms als woningdeel tellen. De ozb kent twee percentages voor met-womn- gen, voor eigendom en gebruik. Bij woningen wordt enkel eigendom aangeslagen. De Gemeentewet be paalt dat een opstal als woning telt als bewoning voor zeventig procent het hoofddoel is. Eerder werd de bepaling getoetst bij zorgcentra. SPECIAALZAAK ALMANAK Hij vindt ze maar oud, die ou ders van hem. Als je zelf 16 bent zijn zelfs jonge en fitte vijftigers oud tenslotte. Soms overdrijft hij echter schromelijk, zoals gis teren. „Kijk eens wat ik gevon den heb", zei zijn moeder en thousiast toen pa de kamer bin nen kwam gelopen, „een foto uit de Tweede Wereldoorlog waar ons vroegere huis opstaat." En inderdaad, op een foto uit 1944 is het huis te zien waar ze heel veel later zouden gaan wo nen. De jongeman bekijkt de foto met een schuin oog en zegt: „Zo mastodonten, jeugdherin neringen aan het ophalen." Drankrijder vast in de modder Twee inbrekers aangehouden Verdachte trekt vuurwapen GOES Autospiegels vernield Ze mogen er maar tien zetten van Middelburg, maar het hadden er rustig dertig kunnen zijn. „Het loopt behoorlijk storm met mensen die vragen of ze bij de groep mo gen", geeft initiatiefnemer Niels Sinke aan. De animo onder de Zeeuwen is groot, blijkt uit een op roep van deze krant op Facebook. Navraag bij de Zeeuwse gemeenten en de provincie leert dat de hou ding niet eens zozeer afwijzend als wel afwachtend is. Hetzelfde geldt voor de meeste Zeeuwse woning bouwverenigingen. Maar niet iedereen wacht af. De gemeente Middelburg heeft wel willend gereageerd op het particu liere initiatief van Sinke: in Sint Laurens mogen maximaal tien mi nihuisjes worden gebouwd. Het gaat om een proef. Al net zo con creet zijn de plannen in de ge meente Borsele, waar woning bouwvereniging R&B Wonen een stuk of vijf tiny houses wil gaan bouwen en verhuren. Erik Dutour Geerling van R&B Wonen in Hein- kenszand: „Dit voornemen is opge nomen in ons beleidsplan 2018- 2021. In 2019 moeten ze er staan, ko mend jaar bezinnen we ons op wat we nu precies waar willen neerzet ten en hoe je daarmee omgaat. Het is nog zoeken wat we precies wil len. En wat willen de huurders zelf? We gaan daarom een bijeenkomst beleggen waarop iedereen welkom is die bezig is met minihuisjes in Zeeland. Laat maar horen wat je wil, dan kijken wij wat we daarmee kunnen." Dutour Geerling ziet tiny houses als een nieuwe woonvorm, die aan sluit bij een maatschappij waarin steeds meer mensen alleen wonen en een kans om minder populaire kernen nieuw leven in te blazen. „Neem een dorp als Ellewoutsdijk: geen school, geen supermarkt, je hebt altijd een auto nodig. Maar kunstenaars vinden het er heel aan trekkelijk. Wij denken dat het con cept van minihuisjes een bepaald type mensen aanspreekt. Mensen In 2019 moeten ze er staan, komend jaar bezinnen we ons op wat we nu precies waar willen neerzetten en hoe je daarmee omgaat die kiezen voor de schoonheid van de locatie." Ook het type tiny house is nog niet zeker. „Het moeten verplaats bare, compacte huizen zijn met nul op de meter, geschikt voor één per soon. Met 40 m2 kom je al een heel eind. En dat tegen een huurprijs van tussen de 4- en 500 euro." Voor wie wil kopen biedt bouw onderneming Heijmans voor een bedrag van rond de 70.000 euro de maandag 4 december 2017 ii 2 1 S,°s& Enkel geldig voor individuele verpakkingen. Geldig van 30-11 tot 24-12-2017 ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat 21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl Tip? redactie@pzc.nl SAS VAN GENT Surveillerende agenten kregen in de nacht van zaterdag op zondag een melding dat er een per sonenauto midden in een plantsoen op de Irene- straat in Sas van Gent stond. De auto zat vast in de modder en de 24-ja- rige beginnend bestuur der bleek te veel gedron ken te hebben. De be stuurder kreeg de auto met geen mogelijkheid uit de modder. Het werd de agenten snel duidelijk dat hij onder invloed was. WALSOORDEN Bij een inbraak in een be drijf aan de Walsoorden- sestraat zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee inbrekers aange houden. Ze waren er op een scooter vandoor ge gaan met een bood schappentas vol met goederen. Na een tip van een beveiliger konden ze worden aangehouden. De twee verdachten van de inbraak zijn aange houden en overgebracht naar politiecellencom plex Torentijd. WESTDORPE Surveillerende agenten hebben vrijdagavond kort voor middernacht een auto gecontroleerd op de Vissersverkorting in Westdorpe. De bestuurder, een 37-ja- rige man uit Zelzate, bleek nog een celstraf uit te moeten zitten. Hij trok bij zijn arrestatie een vuurwapen. Het wapen werd direct afgepakt en de man werd snel tegen zijn auto aan gezet en geboeid. Op verschillende plek ken in Goes zijn in de nacht van zaterdag op zondag meerdere auto spiegels afgebroken. Het gebeurde tussen 4.00 en 4.30 uur. De vernielde auto's stonden geparkeerd in de Zuidvlietstraat en de Evertsenstraat. De poli tie roept getuigen op contact op te nemen. Tiny houses Ondine van der Vleuten Vlissingen -Erik Dutour, R&B Wonen Deze krant maakt de komende maanden weer een kieswijzer voor de gemeenteraadsverkiezingen op 21 maart volgend jaar. U kunt als kie zer mede bepalen welke onderwer pen daarin worden opgenomen. Kieswijzers bestaan al jaren; mil joenen mensen gebruiken ze om zich te informeren over de stand punten van de politieke partijen over allerlei thema's. Evenals vier jaar ge leden is er weer een kieswijzer voor de verkiezingen in de Zeeuwse ge meenten. Daarvoor willen wij weten wat de belangrijkste vraagstukken zijn die in die gemeenten leven. Heeft u een onderwerp dat u be langrijk vindt in uw gemeente, laat het ons dan weten. Uit alle thema's selecteren wij in overleg met des kundigen 25 onderwerpen per ge meente die in de Kieswijzers wor den opgenomen. Heeft u sugges ties, mail ze dan naar pzcverkiezin- gen@gmail.com. Meld wat het thema is dat aan de orde zou moe ten komen en om welke gemeente het gaat. Bijvoorbeeld: 'De ge meente moet zorgen dat elk dorp een eigen dorpshuis heeft' of 'Er moet meer cameratoezicht komen in de winkelcentra'. Let wel op dat het moet gaan om onderwerpen waar de gemeenteraad iets over te zeggen heeft. U kunt tot en met woensdag suggesties mailen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57