Hulp van Lifeliner is niet meer weg te denken bij Zeeuwse incidenten Bij steeds meer incidenten in onze provincie wordt een traumaheli kopter ingezet om levens te redden of eerste hulp te bieden. Een hype of een nieuwe woonvorm? De aWBtrihijskraan Schelde 38 kreeg za terdag een echte fluit cadeau. En die stoomfluit kan veel kabaal maken, zo liet vrijwilliger Jos Roelse zaterdag horen. In de Machinefabriek wordt de oude hijs kraan, ooit gemaakt door en voor de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde, geres taureerd. Wesley Sekewael, op de foto rechts achter Roelse, is de motor achter het project. Hij duikelde de fluit op bij een handelaar in 's Gravenzande. Voor 350 euro. FOTO LEX DE MEESTER Dit jaar kwamen er tot december bij de Zeeuwse meldkamer al 279 oproepen voor de Lifeliner 2 bin nen. In heel 2014 waren dat er 'slechts' 209. Dat blijkt uit cijfers van Traumacentrum Zuidwest Ne derland. Woensdag nog in Scherpenisse, toen een man knel kwam te zitten tussen een heftruck en een dak rukte de traumahelikopter uit. Net als een paar weken eerder bij een steekpartij in Middelburg. In beide gevallen werd er niemand met de heli naar een ziekenhuis vervoerd. Maar dat hij dan voor niets is uitge rukt? „Nee, dat is niet te kort door de bocht, het is gewoon fout", zegt woordvoerder David Drexhage van het Erasmus MC waar de Zeeuwse traumahelikopter Lifeliner 2 onder valt. „De heli is bedoeld om - net als met de auto - het Mobiel Medisch Team bij de patiënt te krijgen, niet primair voor patiëntenvervoer." In Scherpenisse bleek het slacht offer ter plaatse overleden aan zijn verwondingen, bij de steekpartij in Middelburg kwam hulp eveneens te laat. Het neemt niet weg dat bij steeds meer incidenten in Zeeland een traumahelikopter wordt opge roepen. In 2016 rukte de Lifetimer 2 273 keer uit, 119 keer kwam de heli kopter ook echt ter plaatse. Dit jaar staat de teller met nog een maand te gaan al op 279 oproepen, waarbij hij 123 keer landde op de plek van het ongeval. Cancelen Het komt regelmatig voor dat de traumahelikopter wordt gecanceld. In 2016 was dat in bijna de helft van de gevallen zo. Dit komt volgens het Traumacentrum omdat de pa tiënt al overleden is, er niemand ge wond is geraakt of omdat ondanks Bij 21 procent van de oproepen wordt de patiënt ook echt in de heli vervoerd de ernstige melding het bij aan komst van de ambulance meevalt. De patiënt wordt in lang niet alle gevallen ook daadwerkelijk met de helikopter vervoerd, maar daar wordt de Lifeliner ook niet alleen voor opgeroepen. „In 21 procent van de gevallen wordt na de eerste hulp de patiënt vanuit Zeeland per helikopter ver voerd naar een traumacentrum, kinderziekenhuis of brandwon dencentrum", rekent Robert Jan Houmes van het Traumacentrum voor. „Er wordt ter plekke gekeken welke wijze van transport de pa tiënt zo snel mogelijk in het ge schikte ziekenhuis brengt. Helikop- tervervoer is hierbij soms de beste oplossing." Het Mobiel Medisch Team voor Zuid West Nederland is gestatio neerd op Rotterdam The Hague Airport. Binnen een minuut of twintig kan de Lifeliner ter plaatse zijn bij een ongeval in Zeeland. It maandag 4 december 2017 pzc.nl e-mail: bevelanden@pzc.nl Tiny house ZEELAND16 Traumaheli vaker naar Zeeland Maurice Steketee Vlissingen -Robert Jan Houmes KOSTEN De kosten voor de Lifeli ner worden gefinancierd uit een jaarlijkse over heidsbijdrage. Het vlie gen en onderhouden van de helikopter kost onge veer 1400 euro per uur. De traumahelikopter wordt vaker ingezet in de zomermaanden, met een piek in september. In ja nuari vliegt hij het minst vaak uit. Dat heeft onder meer met het slechte weer te maken. Om te kunnen landen bin nen en buiten de be bouwde kom, is er een open ruimte nodig van 25 x 25 meter. Bij een lan ding in het donker zijn extra eisen van toepas sing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56