Restaurants puilen uit met Kerstmis 17 WAAR KOMEN ZE? Heijmans ONE aan: een prefab, verplaatsbaar eenpersoonshuis dat past in het concept van de tiny houses. De ONE voldoet aan alle eisen voor het bouwbesluit voor niet- permanente bouwwerken. Half december wordt zo'n verplaatsbare woning neergezet in De Mortiere, waar de ONE vanaf begin januari dient als informatiecentrum voor Begin januari staat de 'ONE' van bouwer Heijmans in de Mortiere: een verplaatsbare prefabwoning de woonwijk in aanbouw. Particu lieren die zich als collectief initia tief verenigen, kunnen op de site van Heijmans een stappenplan downloaden om 'van wens naar vervulling' te gaan. Hoe benader je de woningcorporatie of belegger, de grondeigenaar van de locatie die je op het oog hebt, de gemeente? Handig, zo'n stappenplan. Want veel belangstellende Zeeuwen die probeerden iets van de grond te krijgen, liepen tegen een muur op. Niels Sinke: „Ik weet van iemand uit Hulst die zelf een stuk grond heeft waarop een minihuisje zou kunnen worden gebouwd. Hij kreeg bij de gemeente niks voor el kaar." Hilde Mahu van de Petrus Pau- lushoeve in Lamswaarde kijkt in het grote boek: „Wij hebben alleen nog plaatsjes op tweede kerst 's avonds. Al het andere is al vol." Nog vóór de advertentie voor de kerst- brunch op eerste kerstdag naar de drukkerij was, was die al volge boekt, zegt Mahu met enige verba zing in haar stem. „Wij merken dat de economie aantrekt. Zeker. Ook buiten de kerst om zitten we in de weekeinden sneller vol. Gisteren hebben we voor de laatste keer op Facebook gepost hoeveel tafeltjes er nog vrij zijn met kerst. En daarnaast hebben wij ook veel reserveringen op locatie, voor bedrijven." Het is alle hens aan dek bij restau rant De Gevangentoren in Vlissin gen op eerste kerstdag. „Van ons personeel krijgt niemand die dag vrij, dus dan weet je het wel. De kerstdagen zijn altijd goed gevuld", zegt restaurantmanager Leonie Broos. „Eerste kerst is vol, op tweede kerstdag zijn er nog een paar tafeltjes." Brasserie Maritime in Zierikzee is ook een eind op streek, consta teert eigenaar en chef-kok Ernesto Besling. „Bij ons komt het begin de cember écht op gang, de grootste drukte komt nog, maar het gaat goed." Bij Het Binnenhof in Goes zitten allebei de dagen nagenoeg We zitten met de afhaalmaaltijden nu op het driedubbele van vorig jaar vol. „En vol is vol", zegt Arjen Suy- kerbuyk wat dreigend. Al het perso neel moet aan de bak. Personeel van restaurant Spetters heeft geluk. Eigenaar Laurent Smal- legange heeft besloten dat de deur voor deze ene keer tweede kerstdag dichtgaat. „Dan kan mijn personeel ook eens uit eten met Kerstmis." Eerste kerstdag valt dit jaar in een verlengd weekeind: dat betekent nóg meer kansen om op een van de vrije dagen uit eten te gaan. Van de zestien tafels bij Spetters zijn er nog zeven over. Smallegange heeft extra personeel aangenomen om de ver wachte drukte aan te kunnen. Ook bij restaurant Wilhelmina- dorp in Katseveer is het hollen en vliegen. Het restaurant zeifis met kerst gesloten, maar de feestelijke afhaalmaaltijden vliegen de deur uit. „We zitten nu op het driedub bele van vorig jaar", schat Rutger van der Weel. „Meestal begint het pas na Sinterklaas een beetje op gang te komen, nu hadden we drie weken geleden de eerste bestelling al binnen. Alles bij elkaar denk ik over de 150 man méér te bedienen dit jaar. Maar het kan natuurlijk al- Van ons personeel krijgt niemand eerste kerstdag vrij, dus dan weetje het wel tijd plotseling stilvallen." Drie keer meer bestellingen: stelt dat Rutger en zijn vrouw Jessica niet voor pro blemen? „Nee hoor. Kwestie van een goede voorbereiding en plan ning. Maar dat is altijd in de ho reca." maandag 4 december 2017 krijgen voet aan de grond De gemeenten Sluis, Schou- wen-Duiveland, Terneuzen, Tholen, Reimerswaal, Vlis- singen en Veere hebben geen interesse of wachten af. In Sint Laurens (Middelburg) komen maximaal tien mini- huisjes te staan. Daarmee loopt de gemeente voorop. Borsele is bereid te kijken hoe het de pilot van R B Wonen kan ondersteunen. Goes laat ambtelijk onder zoek doen naar de mogelijk heden binnen de regelgeving en naar eventuele locaties. Goes heeft twee vragen ge kregen over minihuisjes. Kapelle kijkt samen met RWS naar tiny houses. In de proce dure van bestemmingsplan Zuidhoek 3 is ruimte voor een beperkt aantal. Uiterlijk eerste kwartaal 2018 valt een besluit. Hulst heeft wel vragen gehad, maar nog geen concrete ver zoeken voor locaties. Noord-Beveland bekijkt twee mogelijke locaties voor re creatieve bewoning. 'Om erva ring mee op te doen en tege moet te komen aan vragen uit de bevolking'. In het Brabantse Schijndel is de ONE van Heijmans al te zien. In januari ook in De Mortiere in Middelburg te bewonderen, fotoheijmans zie ook: www.tinyhousenederland.nl De provincie noemt minihuis jes 'een welkome aanvulling op de woningvoorraad om de woonwensen van Zeeuwse in woners te vervullen', maar ziet voor zichzelf geen taak in deze. Gedeputeerde Carla Schönknecht: „Als de wonin gen tijdelijk staan, hoeft er geen capaciteit gereserveerd te worden in het kader van de regionale woningmarktafspra ken." Wie van plan was uit eten te gaan met kerst, kan maar beter de telefoon pakken. Veel restau rants hebben alleen nog plek op tweede kerstdag. Ondine van der Vleuten Vlissingen -Rutger van der Weel, Katseveer -Leonie Broos, Gevangentoren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 52