'De visvangst van vrijdag ligt nog in de vriezer' 3 BOOTDRAMA HEEL WEEKEND ZOEKTOCHT NAAR VERMISTE SPORTVISSERS Zoekslag na zoekslag hebben de vrijwilligers van de KNRM afgelopen weekend gemaakt. Eerst zaterdagnacht en daarna vrijwel de hele zondag, op zoek naar drie vermiste sportvissers uit Heeze. Zij keerden zaterdag niet terug van een vistochtje op de Noordzee. De mist die zaterdag de hele dag al in Zeeland hing is zondagoch tend maar ten dele verdwenen als dag twee van de zoektocht naar de drie mannen begint. De vader (79), zijn zoon (51) en een vriend (67) worden dan al meer dan een et maal vermist. Vanaf acht uur is het zicht zo goed dat een vliegtuig van de Kustwacht kan opstijgen. Daar mee kan een veel groter gebied af gezocht worden, dan de nacht er voor, toen de mist het vliegtuig aan de grond hield. Ook op het water wordt weer gezocht met verschillende reddingboten en schepen van de waterpolitie. Rond half tien wordt het lichaam van de 51-jarige zoon gevonden in de Oosterschelde, vlak bij het voor malige werkeiland Neeltje Jans. Op Neeltje Jans ontstaat in de loop van de ochtend toenemende drukte. De brandweer van Kam perland meldt zich op een van de pieren van het werkeiland. Politie wagens rijden er achteraan en een beveiliger ziet er op toe dat nie mand ongezien de betreffende pier op kan lopen of rijden. Wat er aan de hand is, wordt aan het zicht onttrokken door de dijk. Een poosje later verschijnt een zwarte wagen die langzaam de pier af rijdt. Hoogwater Het vliegtuig van de Kustwacht blijft rondjes vliegen en rond half twaalf spot de bemanning het bootje van de vissers. Het ligt te gen de Roggenplaat, een grote zandplaat in de monding van de Oosterschelde. De piepers van de brandweerduikers gaan af. Zij gaan later - als het hoogwater is - in het bootje zoeken naar slachtof fers. Niet alleen op het water, maar ook vanaf de wal wordt gezocht. Politieagenten en brandweervrij- willigers rijden met hun auto's langs de waterlijn van de Ooster- Het bootje is gevonden door de bemanning van het kustwachtvliegtuig schelde. Een stukje rijden, stop pen, de verrekijker erbij en het water afspeuren op zoek naar de vermiste mannen. Zo wordt stukje bij beetje het hele water afgezocht. Het nieuws van de vermiste mannen trekt inmiddels wat toe schouwers naar Neeltje Jans. Zij zien dat de politie het terrein rondom het botenhuis van de KNRM afzet met linten. Even later komt een van de reddingboten binnenvaren met aan boord het li chaam van de 79-jarige vader. Hij is door de brandweerduikers ge vonden in de boot. Even later wordt ook het bootje naar het KNRM-station gebracht. De zoektocht naar de derde man (de 67-jarige vriend) gaat dan nog steeds door. Een helikopter gaat de lucht in om mee te helpen maar als het donker wordt is het derde slachtoffer nog niet gevonden. Om 18.00 uur besluit de Kustwacht om de zoektocht tijdelijk stop te zet ten. Vanochtend gaat het zoeken verder. Ina de Schipper is enorm geschrok ken. „Ik heb het er heel erg moeilijk mee", zegt de uitbaatster van cam ping De Rusen in Wemeldinge. Vrijdagavond kwamen ze weer. „Ze hadden al gevist", vertelt Ina. De vangst van die dag ligt nog in de vriezer. De volgende dag zouden ze weer het water op gaan: „Ze hebben nog ontbeten. Het laatste wat ze zei den, voor ze de deur uit gingen, was dat ze om 16.00 uur uit het water zouden gaan. Om 17.00 uur konden we ze verwachten. Dan zouden ze afrekenen, buiten nog even de vis schoonmaken en dan gaan. Maar ze kwamen niet." Het is 8.30 uur als de vissers ver trekken. Ina: „Ik zei nog: 'Zouden jullie dat nou wel doen, met de boot? Het was licht, maar heel erg mistig. En koud, enorm koud. Ze lachten er nog om: 'Wij hebben het nooit koud.'" Wat bezielt sportvissers om in kou, mist en regen de hengel uit te werpen? De sportvisser die zondag in de mist zijn vangst schoonmaakt bij De Punt in Vlissingen weet het wel. Hij wijst: 15 kilo wijting, een ty pische wintervis. „Bij goed weer had ik nu vier, hoogstens vijf kilo gevan gen." Maar uitvaren bij dit weer is een heel ander verhaal, geeft hij aan. „Nu met de boot? Dat zou ik nooit doen." Ina wacht. Het wordt 17.00 uur: niemand. De tijd verstrijkt, Ina durft niet weg te gaan. Ze heeft één tele foonnummer: dat van de zoon. Maar er wordt niet opgenomen. „Om tien uur 's avonds belde zijn vrouw. Ze vroeg of ze misschien bij mij waren. Ze had haar man al lang thuis ver wacht. Je hoort nog van me, zei ze. Daarna is alles in gang gezet. Ze heeft 112 gebeld en uitgezocht waar het schip precies is uitgevaren. Dat is bij Neeltje Jans." Later die avond belt de politie. Ina kan niet veel meer vertellen dan dat ze het drietal al een aantal jaren zo nu en dan een kamer verhuurt. Zon- Ze waren al vanaf 10.00 uur 's morgens in dat koude water. Het kón gewoon niet goed aflopen dagmorgen komt de politie langs om te vertellen dat de boot nog altijd niet gevonden is. Ina heeft alle hoop op een goede afloop dan wel verlo ren. „Ze waren al vanaf 10.00 uur 's morgens in dat koude water. Het kón gewoon niet goed aflopen." maandag 4 december 2017 GO Het duikteam van de brandweer, foto frans bosscha Aan de Noordzeekant van Neeltje Jans wordt de auto met boot trailer van de vermiste vissers aangetroffen, foto marieke mandemaker Speuren met man en macht Melita Lanting Neeltje Jans A FOTO FRANS BOSSCHA A Chalet waar de vissers normaal verbleven, foto johan van der heijden De drie sportvissers uit Heeze kwamen al drie jaar van tijd tot tijd overnachten, zegt Lou de Schipper van camping De Rusen in Wemeldinge. Ondine van der Vleuten Wemeldinge -Ina de Schipper, uitbaatster camping De Rusen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3