De Jong is onmisbaar in titelrace van PSV 3 Cocu lijkt tegen Ajax niet meer om de ervaren spits heen te kunnen Maar in het verlengde daarvan juist ook de positie van de clubleiding. Directeur spelerszaken Mare Over- mars die er al jaren niet in slaagt om een selectie samen te stellen die kampioen wordt. Algemeen direc teur Edwin van der Sar die kramp achtig blijft vasthouden aan het technisch hart dat de koers van de club moet bepalen, al benadrukt hij dat het orgaan nu 'alleen' nog een adviserende rol heeft. Waarom dan niet stoppen in plaats van deze ge kunstelde ingreep? De ogen zullen óók leiden naar Dennis Bergkamp, die de aanstelling van Keizer door drukte. Nu al een bijna onoverbrugbare achterstand op PSV en sinds men senheugenis geen deelname aan een Europees hoofdtoernooi: feiten die de term 'crisis' rechtvaardigen. Bij de kritische achterban, bijna murwgebeukt door zo veel on vrede, wint cynisme het van woede. Hetzelfde publiek dat steeds de bevestiging krijgt van wat het stiekem al wist: die Europa League- finale van vorig jaar tegen Man chester United was een incident. In een vlaag van euforie wilde Ajax doorpakken, maar de asgrauwe rea liteit is dat Ajax tegen FC Twente voor de vijfde keer in veertien com petitiewedstrijden niet won. Maar belangrijker: veel perspectief gaf de krankzinnige wedstrijd tegen de Hakkers niet. In een 3-4-3-systeem leek Ajax vrij simpel te winnen. Maar de manier waarop de ploeg van Keizer tot twee keer toe een voorsprong weggaf, symboliseert de ongekende instabiliteit van het elftal dat begin december nog geen enkele houvast heeft. Spelers roepen dat de titel nog mogelijk is. Wat kunnen ze anders? Winst op PSV kan nog wat hoop brengen, maar ook dan zijn de zor gen niet plots verdwenen. Phillip Cocu dacht het gisteren bij PSV voorin even anders te gaan doen. Aan de Eindhovense teken tafel was uitgedacht dat een aan- valstrio met Steven Bergwijn in plaats van Luuk de Jong meer kan sen zou bieden tegen het laag ge- klasseerde Sparta. Na één helft mocht het A4'tje met het tactisch concept van de meeste toeschou wers de brievenbus in, met als be stemming adres onbekend. Cocu had hetzelfde gezien als al die mensen op de tribune en be sloot ten halve te keren, waardoor PSV uiteindelijk niet ten hele dwaalde. De Jong kwam, zag en overwon met PSV en kreeg na de wedstrijd als beloning een voor hem springend en zingend pu bliek tegenover zich. Het was let terlijk de hele middag en figuurlijk soms ook rillen en bibberen, maar PSV bleef op kampioen- en re- cordkoers. Cocu reist komende zondag met zijn ploeg met een even giganti sche als geruststellende voor sprong van tien punten naar de Arena. Enkele zuinige overwin ningen hebben in Eindhoven voor ongekende luxe gezorgd. Weet PSV zondag in Amsterdam eve neens te winnen, dan lijkt na Fey- enoord ook Ajax begin december al kansloos voor de titel. Alleen AZ houdt voorlopig nog een beetje stand. Wilskracht Drievoudig landskampioen De Jong praat pas over een titel als die binnen is. Bij hem leek het lek de afgelopen weken al boven, en te gen Sparta had hij maar een paar minuten nodig om het ongelijk van zijn coach te bewijzen. PSV won opnieuw met minimaal verschil, dankzij de wilskracht van de gepasseerde Achterhoeker. De 27-jarige ex-aanvoerder, die in augustus eigenlijk al naar Bor- deaux was getransfereerd, is ge woon een belangrijke schakel in de kampioensrace. Bij de 1-0 schminkte hij Sander Fischer af, in een door de Spartaan zelf opge start potje mannelijk verdedigen. Zijn meest hardnekkige criticas ters zullen De Jong altijd blijven typeren als een dienende hout hakker met twee linkervoeten, die in de lucht wel wat kan. In de praktijk is hij vaak zo veel meer dan die kopsterke spits met zijn technische onvolkomenheden. De Jong scoort al maanden met veel moeite, maar dat geldt dan toch ook voor de 20-jarige Bergwijn, die in zijn nu ruim drie jaar du rende carrière (vanaf zijn debuut in de Eindhovense hoofdmacht) nog maar vier eredivisiegoals heeft gemaakt. In de topper tegen Ajax lijkt Cocu in ieder geval niet meer om de ervaren spits De Jong heen te kunnen. maandag 4 december 2017 GO weg naar topper FC TWENTE-AJAX 3-3 2 december 2017 AJAX-VITESSE 1-2 20 september 2017 Ajax verspeelde al voor de vijfde keer dit seizoen punten. Op bezoek bij FC Twente gaf de ploeg van Marcel Keizer een 0-2 en 2-3 voorsprong uit handen, fotospro shots HERACLES-AJAX 2-1 13 augustus 2017 Luuk de Jong blijkt nog altijd onmisbaar voor dit PSV en trok gisteren tegen Sparta de punten over de streep voor de koploper in de eredivisie (1-0). Rik Elfrink Eindhoven M Luuk de Jong maakte als invaller de enige treffer tegen Sparta, foto joep leenen/pro shots AJAX - FC UTRECHT 1-2 5 november 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31