Bandbreedte a Gemeentejoint minder sterk dan nederwiet Arjen Westeneng genomineerd voor titel beste greenkeeper 2 MARLEEN BLOMMAERT SMS BESTAAT 25 JAAR Column De kinderen met aanhang vallen vrijdagavond bin nen. Op zoek naar het con tact met hun ouders. De apparaten in hun tassen zoeken ook contact. Die maken direct verbinding met het wereldwijde web. In totaal gaat het om 7 zaken die verbinding zoeken via een smal draadje waar al 7 andere zaken aanhangen. Ge durende het weekend vechten dan 14 apparaten om de beschikbare bandbreedte. Daar is het smalle draadje te smal voor. Het gevolg is vastlopende programma's en ha perend huiswerk. De woonst staat in het buitenge bied waardoor wij minder moge lijkheden hebben: geen kabel, laat staan glasvezel. Het is als met de tv en het riool: behelpen, want dingen gaan hier nu eenmaal anders. Maar u hoort mij niet klagen. Ik nam afgelopen week nog in de ochtendspits in de Randstad de bus en ben weer volledig genezen van mijn verhuiswens richting de be woonde wereld. Zeldzaam onge manierd kunnen die Utrechtse fo rensen zijn. Nu zal je wel niet vro lijker worden van het dagelijks rei zen als sardientje, maar zelfs de meest nurkse Zeeuw is daarmee vergeleken nog een zonnetje. Wel fijn dat je zo centraal woont, maar als de prijs daarvoor eeuwig cha grijn is, dan blijf ik liever hier. Blijkbaar is er nu iets op ons in- ternetprobleem gevonden. Het heet vast-draadloos, wat ik een mooi tegenstrijdig woord vind. Het past bij de polder. Vast-draadloos zorgt ervoor dat ook de buitenlui beter aangesloten raken en verwel komd kunnen worden in de 21e eeuw. Om dat te kunnen realiseren, zijn er wel een minimumaantal deelne mers nodig. Want het is duur en moeilijk. Omdat onze overheden het belangrijk vinden dat ook wij hier meedoen, willen ze een deel subsidiëren. Dat is mooi meegeno men. Dinsdag 12 december om 20.00 uur gaan ze het allemaal uit leggen in het stadhuis van Hulst en de dag daarna in het stadhuis van Terneuzen. En in Sluis? In Sluis is blijkbaar al heel veel mogelijk en doen ze de dingen anders, hetgeen mij niet verbaast. Ook in de rest van Zeeland zijn ze bezig. Kijk even op heelzeelandbreedband. Blijkbaar is er nu iets gevonden op ons internetprobleem DESTELLING Vandaag: Ik wil ook een tiny house Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Man overlijdt bij val Zeldzame zonnevis waargenomen Eerste regionale ijsdag deze winter Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst. Kijk op www.veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst Het kabinet komt naar verwach ting in het voorjaar met wetgeving die een experiment met het ge doogd telen van wiet voor recrea tief gebruik in zes tot tien gemeen ten toestaat. Zeker twintig ge meenten hebben zich aangemeld. De gemeenten Utrecht, Wage- ningen, Terneuzen, Hengelo en Breda zeggen op voorhand dat de sterkte van wiet beperkt moet worden. De andere wachten de exacte spelregels van het kabinet nog af. Overigens vindt de Terneu- zense burgemeester Jan Lonink dat Zeeland zich als regio moet aan melden voor de proef, zodat niet alleen Terneuzen ermee kan wor den geafficheerd. De gemeenten die nu al op de rem trappen, willen niet dat er ook maar één gebruiker een psychose krijgt van de gemeentejoint. Ne derwiet die nu in het illegale cir cuit wordt geteeld, kenmerkt zich namelijk door een zeer hoog THC- gehalte. Er zijn aanwijzingen dat deze sterke wiet bij gebruikers soms tot psychoses leiden. Floor van Bakkum, preventie medewerker van verslavingscen trum Jellinek, noemt een sterkte tot is procent THC als waarschijn lijk maximum. „Alle hasj zit echter al hoger. Ga je dat dan verbieden? Wat moeten die gebruikers dan? In het illegale circuit blijven?" Dennis Lahey, directeur van de Belangenvereniging van Drugsge bruikers, deelt die kritiek. „Laten we voorop stellen dat ik blij ben Het is net alsof ze tegen brouwers zeggen: die hop mag je niet gebruiken dat gemeenten deze stap nemen. Maar ze worden niet gehinderd door enige kennis als ze dit roepen. Het is net alsof ze tegen brouwers zeggen: die hop mag je niet gebrui ken. Laat de kwekers toch zelf uit maken hoeveel procent THC ze in hun hasj of cannabis hebben." Als dat niet gebeurt, dreigt het ex periment volgens Lahey te misluk ken. De cannabissector is volgens hem te vergelijken met andere branches. „Als je geen rekening houdt met de wensen van de con sument, is dit project bij voorbaat mislukt. Want dan wordt straks de conclusie getrokken dat het toch niet werkt. En dat zou ongelooflijk zonde zijn." De gemeenten stellen echter dat de volksgezondheid vooropstaat. Die is verbonden met de sterkte, vinden zij. P5 Alsof hij de Nobelprijs voor de Vrede heeft gekregen: zo voelt de nominatie, zegt Arjen Westeneng. Grapje natuurlijk, maar stiekem is de Nieuw- en Sint Jooslander toch apetrots op het feit dat hij donder dag tot op het podium staat met nog maar drie andere toppers uit het greenkeeperswereldje. Weste neng is de man die, samen met zijn team, het gras groen en gezond houdt op de golfbanen van De Woeste Kop in Axel. Afgelopen zo mer kreeg hij bericht dat iemand - wie weet Westeneng niet - hem voorgedragen had. Alleen dat al was een opsteker: kennelijk was zijn ta lent om met gras om te gaan, opge vallen. In de Greenkeeper of the Year-competitie gaat het niet alleen om het mooiste, groenste gras. Er is veel aandacht voor het milieu. Gras dat in de zomer gewoon een beetje geel mag worden, omdat er niet voortdurend gesproeid wordt bij voorbeeld. Vanzelfsprekend is ook een ruimhartig gebruik van chemi sche middelen taboe. En uiteraard moet het gras er netjes verzorgd bij staan. Donderdag wordt op een groot symposium in Driebergen bekend gemaakt wie de winnaar is. „Het is een eretitel, maar er zijn ook leuke dingen aan verbonden", weet Wes teneng. De winnaar van vorig jaar mocht een weekeindje de voetbal velden van Real Madrid en Barce lona bekijken. „Verder zijn er sponsors aan ver bonden en kun je gevraagd worden kennis over te dragen aan jonge greenkeepers. Kort gezegd: je bent ambassadeur van het prachtige greenkeepersvak." maandag 4 december 2017 Gisteren: Wie zich Zeeuw voelt, is het ook 1159 stemmen IN BE SROEPSAPP SEZESö. ALLEMAAL BLAUWE VINKJES, SEEN REACTIE HEINKENSZAND De politie heeft zaterdag avond in een woning in Heinkenszand onderzoek gedaan na het overlijden van een man. Hij zou ten val zijn gekomen en daar bij zijn omgekomen. Vol gens de politie is het slachtoffer niet door een misdrijf overleden, maar wordt wel nader onder zoek naar de oorzaak van de val. Rond 18.45 uur kwam er bij de alarm centrale een melding bin nen dat er iemand gerea nimeerd moest worden in een woning aan de Oude Zanddijk. OOSTERSCHELDE Sportduikers hebben eind oktober een opmer kelijke vis waargenomen in de Oosterschelde. In ondiep water zwom een jonge zonnevis. Dat meldt Nature Today op de website. De soort is in de Nederlandse wateren erg zeldzaam, en is maar enkele keren eerder ge zien in de Oosterschelde (1965,1970 en 2009) en het Grevelingenmeer. De zonnevis (Zeus faber) is sterk zijdelings afgeplat, met een grote kop, een uitstulpbare bek en met lange draden aan de eer ste stekels van de rugvin en vinstralen. WESTDORPE De eerste regionale ijs dag van deze winter is een feit. In Westdorpe kwam de maximumtem peratuur de hele zater dag niet boven het vries punt. Het KNMI noteerde in het weerstation een maximumtemperatuur van -0,9 graden. Er is sprake van een ijsdag als het 24 uur lang vriest. Op het landelijk station in De Bilt kwam de tempera tuur in de nacht van vrij dag op zaterdag op +0,6 graden. Gemeenten die staatswiet willen telen, sturen aan op minder krachtige cannabis. Dat blijkt uit een rondgang van deze krant. Critici zijn bezorgd: ze vrezen dat gebruikers zich dan alsnog tot het illegale circuit wenden. Marcia Nieuwenhuis Ton Voermans Breda -Dennis Lahey, Belangenvereniging drugsgebruikers Arjen Westeneng uit Nieuw- en Sint Joosland is één van de vier genomineerden die kans maakt op de titel Greenkeeper of the Year. Ondine van der Vleuten Nieuw- en Sint Joosland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2