Onderzoekers snijden potvis netjes op Concert als lichtpuntje in donkere dagen Bezoeft de leukste winkels bij u in de buurt 20 Kart voor uw regio PZC ONLINE aar liefst vijfentwintig ton potvisvlees- en botten is zaterdag in I containers afgevoerd van het strand van Domburg. Het ontleden van de dode potvis die Sligro-chauffeur Johan Krijger daar vrijdagmorgen ontdekte, ging sneller dan gedacht, vertelde offi cier van dienst Rijkswaterstaat Jur Janse, die de operatie coördi neerde. Onderzoekers van de Uni versiteit Utrecht en Naturalis be gonnen vrijdag met het fileren van de 13,5 meter metende potvis, een werkje waarvoor aanvankelijk tot en met zondag uitgetrokken was. Zaterdag om 15.30 uur echter was het strand alweer helemaal opge ruimd. „Ze dachten wat meer moeite te hebben met de kop, maar die ging er vrij gemakkelijk af', vertelt Jur Janse. Veel opzien barends kwamen de onderzoekers Ze dachten wat meer moeite te hebben met de kop, maar die ging er vrij gemakkelijk af niet tegen. Het was leuk geweest als in de darmen een klomp am bergris was aangetroffen: die sub stantie is in de parfumindustrie letterlijk goud geld waar. Maar nee. Alleen een bijbal ter grootte van een wedstrijdpompoen, maar dat is normaal voor de potvis (een walvissoort). Op luchtfoto's is te zien dat veel mensen de bijtende kou trotseer den om het proces van in stukjes snijden en het afvoeren van het vlees en skelet in containers te aan schouwen. Op de eerste echt koude dag van deze winter had de KNRM voor een warme keet gezorgd en de brandweer een lunch met warme koffie geregeld. Delen van het ske let konden alleen met een kraan af gevoerd worden. Toch ging het om een voor potvisbegrippen klein mannetje - maar dan wel van 25.000 kilo. Kleine stukjes potvis, maar ook grote hompen potvisspek gingen in plastic zakken voor nader onder zoek naar de universiteit van Utrecht, het skelet naar Naturalis. Een deel van de snijploeg concen treerde zich op het gehoororgaan, anderen waren meer bezig met ziekteverschijnselen en mogelijke ziekteverwekkers. Daarvoor zullen weefselmonsters op kweek gezet worden. De echte potvisblubber zal worden gebruikt als biobrandstof. Ondanks de kou, die het verrot tingsproces bijna stil zette, rook het op het strand van Domburg even niet zo fris. Janse was blij boven winds te staan. „Het publiek stond benedenwinds en af en toe zag je toch wel iemand raar wegkijken", lacht hij. Het clair obscur is een tech niek waarbij de licht-don- kercontrasten sterker wor den uitgebeeld, zodat meer diepte en een dramatisch effect wordt verkregen. Het strijkkwartet Chi aroscuro heeft niet voor niets deze naam gekozen. De musici Alina Ibragimova (viool), Pablo Hernan Benedi (viool), Emilie Hönlund (altviool) en Claire Thi- rion (cello) vormen een mooie eenheid, ze stimuleren elkaar, zitten op dezelfde golflengte, spe len stijlvol en werken met duide lijke affecten en accenten. Buiten was de temperatuur laag en de lucht zwaar en grijs. Het concert werd een lichtpuntje in de alge mene grijsheid. Een lichtpunt dat al meteen in de eerste maten van het Strijk kwartet in Bes, Op.76, Nr. 4 (zonsopkomst) van Joseph Haydn werd gedemonstreerd. In het be- ginthema zorgde de eerste viool met een oplopende melodische lijn dat het licht open bloeide en verwarmde. Na het langzame deel kwam het Menuet fris over en het Trio met een melodie uit de Balkan vol geheimzinnige mo dulaties, contrasteerde goed. Op vallend in de Finale was het dans- thema met een tegenmelodie. Fanny Mendelssohn compo neerde altijd in de schaduw van broer Felix. Toch schreef ze meer dan 400 werken van behoorlijke kwaliteit. Van haar Strijk Kwartet in E, bekoorden vooral het eerste en derde deel. De muziek klonk romantisch soms tegen het smar telijke af. In het Allegretto waren vreemde samenklanken en angst aanjagende notenreeksen te ho ren. Het slot allegro met veel snelle loopjes en een aantal sterk dissonante frasen, werd tech nisch knap gebracht. Na de pauze werd door Chiaoscuro samen met Ronald Brautigam (fortepiano) het Piano Quintet in Es, Op. 44 van Robert Schumann vertolkt. Schumann droeg dit werk op aan zijn vrouw Clara. Het is een meesterwerk in de Romantiek. De variaties, in het allegro, op het eerste thema klonken apart, de dialogen tussen de vijf instru menten waren spannend. De Marcia werd schrijnend mooi vertolkt. Het steeds terugkeren van dit thema en de interessante dialogen tussen strijkers en piano ontroerden. In het Scherzo was er weer een mooi contrast tussen een levendig, vrolijk deel en een stormachtig verontrustende pas sage, gevolgd door een Hongaarse dans. In de finale werd het ener gieke rondothema goed in de verf gezet en na een perfect uitge voerd fugato volgde een vrolijke coda. Ronald Brautigam bewees opnieuw een begenadigd pianist te zijn, die net zo gemakkelijk op een moderne vleugel speelt als op een fortepiano. Een lichtpunt in deze donkere grijze dagen. Muziekpodium Zeeland Het Chiaroscuro Quartet en Ro nald Brautigam (fortepiano). Gis teren, Sint Jacobskerk, Vlissingen maandag 4 december 2017 NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meldt u dan aan voor de PZC nieuwsbrief, (bijna) Dage lijks versturen we een e- mail met daarin tien gese lecteerde artikelen van de website, waarvan de redac tie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e-mailadres. Aan melden kan via www.pzc.nl/nieuwsbrieven. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl 1. Zoekactie naar derde sportvisser Neeltje Jans gestaakt, twee lichamen en bootje geborgen 2. De vangst van vrijdag ligt nog in de vriezer 3. Man overleden na val in Heinkenszand 4. Sportvissers in de pro blemen door dichte mist 5. Tiny houses krijgen voet aan de grond in Zeeland Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie Ondine van der Vleuten Domburg -Jur Janse, Rijkswaterstaat Onderzoekers fileren de 13,5 meter metende potvis op het strand van Domburg, fotojur janse Jeanette Vergouwen Recensie de leukse winkels bij u in de buurt Hart voor uw Regio is een initiatief van uw Krant om de EoftaEe winfteEiers in de spotEigftt te zetten. 4 op de 5 NederEanders ftan niet zonder EoftaEe winfteEs. Kom ooft Bii ze Eangs want winfteEen in de Buurt is Eeuft!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20