Vermiste Remon (18) nog niet terecht 1000 Plotseling sneeuwt het inTasmanië EUWS 11 Algemene Politieke Beschouwingen van start hollands nieuwe. Zelfs senatoren vinden Sinterklaas belangrijker dan hun belangrijkste debat van het jaar. Normaal ge sproken komt de Eerste Kamer al leen op dinsdagen bijeen. Maar deze week beginnen de Algemene Politieke Beschouwingen er al op maandagavond. „Wij willen dins dagavond ook met onze familie doorbrengen", zegt Elco Brink man, fractievoorzitter van het CDA in de Senaat. Het debat gaat over de plannen van het nieuwe kabinet voor de ko mende vier jaar. Frases als 'de deur van de Trêveszaal staat op een kier' en 'uitgestoken hand' zullen vaak vallen. Als de peilingen over ander half jaar waarheid worden, is de re geringscoalitie van VVD, CDA, D66 en Christenunie immers haar minimale meerderheid kwijt na de Provinciale Statenverkiezingen. Dan is de hulp van de oppositie nodig om iets voor elkaar te krij gen. „Ik zal een beroep doen op de oppositie om niet alles te verwer pen", zegt Brinkman. „Toen het CDA in de oppositie zat hebben we ook niet overal tegengestemd. Om gekeerd mogen de oppositiepar tijen ook van ons verwachten dat we het kabinet kritisch zullen vol gen. Ik hoop dat we de komende ja ren goed kunnen samenwerken." Formeel zijn de vier regerings partijen niet gebonden aan het re geerakkoord. Geen senator heeft er zijn handtekening onder gezet. „Maar het is niet mijn eerste taak om het kabinet te laten vallen", glimlacht Brinkman. „Dat is mooi geformuleerd, toch?" Oppositie Daar denkt de grootste oppositie partij PVV heel anders over. „Wij hebben maar één doel: dit kabinet moet zo snel mogelijk weg", zegt Marjolein Faber, voorzitter van de PVV-fractie in de Senaat. „Als ze met een uitgestoken hand komen, zullen we die alleen aanpakken om ze van het podium af te trekken." Premier Rutte moest het in zijn vorige kabinet ook stellen zonder meerderheid in de Eerste Kamer. Toen sneuvelden er acht wetsvoor stellen, zoals beperking van de vrije artsenkeuze in de zorgverze- keringswet. Het maakte het rege ren soms lastig. Bij het opstellen van hun plannen moesten Rutte en zijn ministers rekening houden met de wensen van de Senaatsfrac ties. Zo werd er over de afschaffing van de basisbeurs bijvoorbeeld een deal gesloten met GroenLinks om te voorkomen dat het wetsvoorstel zou worden weggestemd in de Eerste Kamer. Meerderheid „Als we straks onze meerderheid kwijt zijn, gaan we gewoon op de zelfde voet door als de afgelopen ja ren", zegt VVD-fractievoorzitter Annemarie Jorritsma. Wel baalt ze ervan dat de Eerste Kamer soms te veel een politiek instrument is ge worden naar haar zin. „We zijn er om wetten te controleren op kwa liteit en uitvoerbaarheid. Maar de afgelopen periode werd bijvoor beeld de nieuwe energiewet louter om politieke redenen door de op positie weggestemd." Oppositiepartij PvdA heeft wel vast een wensenlijstje voor het ge val het kabinet op zoek moet naar nieuwe meerderheden. Fractie voorzitter Marleen Barth: „Neem de btw-verhoging. Die heeft in grijpende gevolgen voor kleine winkeliers die moeten opboksen tegen de Amazons van deze we reld. Zij kunnen hier de nekslag door krijgen. En de koopkracht van lagere inkomens gaat er door om laag. Ik hoop op de uitgestoken hand van dit kabinet. Die btw-ver hoging moet van tafel." LEEUWARDEN De politie is nog altijd op zoek naar de vermiste Friese tiener Remon Bruinsma. De 18-jarige jongen verdween in de nacht van donderdag op vrij dag na een stapavond in Leeuwar den. Agenten zijn momenteel bezig met het in kaart brengen van de weg die Bruinsma aflegde. „We maken ons ernstig zorgen om de jongen. We hebben geen reden om aan te nemen dat er een mis drijf in het spel zou zijn, maar we kunnen het ook niet uitsluiten", aldus een woordvoerder van de politie. De jongen werd voor het laatst gezien rond 2.00 uur 's nachts toen hij een kroeg op de Leeuwarder Nieuwestad verliet. Hij zou bij een klasgenoot blijven slapen, maar kwam daar nooit aan. Zijn telefoon werd later bij een filiaal van de C&A in de buurt teruggevonden. De politie dacht eerder dat Bruinsma mogelijk in het water terecht was gekomen. Een zoekac tie per boot langs de kades van de Leeuwardense grachten leverde echter niets op. De moeder van de 18-jarige jon gen deelde afgelopen vrijdag op Facebook een oproep, die in korte tijd al door ruim 11.000 gebruikers werd gedeeld. „Godverdikke...wat ben ik ongerust. Remon is na een nachtje stappen in Leeuwarden met klasgenoten nog niet thuisge komen. Ik ben er beroerd van. Hij doet dit normaal nooit", meldde ze bezorgd. Samsung Galaxy A5 2017 maandag 4 december 2017 PC MIENA Terwijl de zomer net is ingeluid in Tasmanië, vallen de sneeuwvlokken naar beneden. Dit weekend werd het eiland bij Australië op sommige plek ken overvallen door een he vige sneeuwbui. Terwijl in grote delen van het eiland de regen met bakken naar beneden kwam, waren er ook delen waar het net koud genoeg was om water in ijs te laten veranderen. „Leuke ver rassing - ik stak net mijn neus naar buiten om te zien waarom de stroom hapert", laat een medewerker van het Great Lake Hotel Tasmania in Miena weten op hun Face- bookpagina. „Het was sneeuw. Ik ga maar weer naar bed." Het plaatsje, met maar 104 in woners, maakt wel vaker hef tig weer mee. Zo viel er een paar weken geleden nog flink wat hagel, maar sneeuw in december is een uitzondering. In de winter kan het in dit berggebied wel heel koud worden. De Tasmaanse politie waar schuwt verkeersdeelnemers dat het plaatselijk glad kan zijn. Het land heeft last van een lagedrukgebied. Op som mige plekken viel maar liefst 30 millimeter. Er is ook kans op overstromingen. Politiek heerst flink in de 'controlerende' Senaat Net als in de Tweede Kamer, zullen de Algemene Politieke Beschouwingen in de Eerste Kamer in het teken staan van 'de uitgestoken hand'. Want ook in de Senaat heeft het kabinet maar een meerderheid van één zetel. Hans van Soest Den Haag Jorritsma baalt soms. FOTO BART MAAT Let op! Geld lenen kost geld Totale toestelkosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP Deze tabel bevat een voorbeeld van een toestellening en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. De toestellening is een aflopend goederenkrediet aangeboden door Vodafone Financial Services B.V. Vraag onze klantenservice naar de kredietvoorwaarden en het standaardinformatieblad. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over de toestellening. Je dient zelf te bepalen of de toestellening aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Deze actie is geldig tot en met 31 december 2017. 240 240 10 24 mnd 0% vast nu tijdelijk zonder aansluitkosten! 24 maanden Standaard 4G

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11