K\& m. Verdeeld AfD schuift verder naar rechts 'afschaffen doe Je 10 K-da Bij de intocht van Sinterklaas in Dokkum werden tegenstanders van Zwarte Piet gestopt op de snelweg. Zaterdag kwamen ze wél aan. Ze maken een vlog over hun bezoek aan Dokkum, de vier donkere jon gens die op eigen gelegenheid naar de Friese stad zijn gereden. Ze zijn hier om te protesteren tegen Zwarte Piet, met hun geestverwanten die per bus vanuit Duivendrecht naar Fries land zijn gereden en elk moment kunnen aankomen. Eigenlijk hadden ze hier twee weken geleden willen staan, maar toen werd hun reis naar Dokkum op de A7 geblokkeerd door een groep ziedende Friezen. Nu zijn ze wel welkom: de bussen hebben een immense politiebegelei ding gekregen en in Dokkum lijkt het er op dat de G20-top in de stad van Bonifatius wordt gehouden. Overal is politie: in auto's, te paard, op het water, in burger. Vlog Terwijl ze op hun medestanders wachten, beginnen de jongens met hun vlog. Het gaat over hun aanvan kelijke reis naar Dokkum, de blok kade op de snelweg, de burgemeester die zei dat ze niet meer welkom wa ren. Een flinke groep Friezen luistert toe. Afkeurende blikken. Toewensin gen uit schuimbekkende monden: „En terecht dat jullie tegen zijn ge houden." „Ga ergens anders provoce ren, lamstraal." „Ga toch terug naar Amsterdam, joh." „Kankerhond." Dan stapt een Dokkumer woon booteigenaar naar voren, Machiel Idema, die op zijn beurt de donkere vloggers filmt. „Vindt u dat leuk?", vraagt een van hen hem. „Ja," re- VOO* ageert Idema. „Nog leuker dan de dierentuin." Heel even dreigen een vlam en een pan te dicht bij elkaar te komen, maar er zijn gewoonweg te veel poli tieagenten in Dokkum om het uit de hand te laten lopen. „Hij noemt mij een aap", zegt de aangesproken vlog- ger, die zijn naam naderhand niet bekend wil maken. Idema: „Nee, dan heb je niet goed geluisterd. Ik vind dit gewoon leuker dan een dieren tuin, dat is alles." Een half uurtje later, als de demon stratie tegen Zwarte Piet in volle gang is op een parkeerterrein achter een Dokkums winkelcentrum, kijkt Idema toe. Knikkend naar de demon stranten: „Het is een sekte, ze zijn ge hersenspoeld. Ik zag het toen ze over de brug kwamen: dit zijn mensen met anderhalve hersencel. Heel erg." Spandoek Voor hem hangt een spandoek met een Friese tekst: 'Swarte minsken libje leitsje en wêz tevreden', ofwel: 'Zwarte mensen, leef en lach en wees tevreden'. Het doek is 'gesigneerd' door de A7-blokkeerders van 18 no vember. Nee, grinnikt Idema, hij heeft er niets mee te maken. Maar hij staat er wel achter. „Voor zaterdag was op Facebook opgeroepen om juist niet met tegen acties te komen, ook prima. Maar ik had wat graag de snelweg opnieuw dichtgegooid. Wij houden er niet zo van dat mensen uit het Westen ons komen vertellen hoe we wel of niet moeten leven. Echt: sodemieter op!" Onbegrip Er gaapt een Waddenzee aan onbe grip tussen de grotendeels Randste delijke demonstranten in de wat de solate Strobossersteeg en de Friezen die, soms met open mond, kijken en luisteren naar de manifestatie. Naar de Engelse kreten, naar de rapmu- ziek, naar de vergelijkingen met de Amerikaanse burgerrechtenbewe ging. Het blijft bij uitschelden over en weer. Of elkaar heel sarcastisch begroeten. Of, en dat vooral, elkaar langdurig filmen. We moeten voor onze burgerrechten opkomen. Daarom zijn we hier Liever had Dokkum de demonstran ten helemaal niet gezien. En dat is geheel insgelijks, grinnikt Mitchell Esajas, voorman van de beweging te gen Zwarte Piet. „Veel liever was ik hier helemaal niet gekomen. Het is koud, het is ver, het is niet leuk. Maar we moeten opkomen voor onze bur gerrechten, daarom zijn we hier." Hij heeft zich aan het einde van de middag nog niet onveilig gevoeld, zegt Esajas. „Maar we hebben wel een dubbel gevoel. Want twee weken geleden keerde de politie zich ook opeens tegen ons en steunden ze onze belagers. Ze hebben voorlopig een voldoende." „Ik heb mijn verantwoordelijkheid genomen, op verzoek van vele par tijvrienden", zei de 76-jarige Alexander Gauland. Het was niet zijn bedoeling om medevoorzitter te worden van de Duitse rechtspo- pulistische partij AfD. Door ver deeldheid in de rangen en een pat stelling in de twee eerste stemron des dreigde chaos op het partijcon gres dat dit weekeinde werd gehou den in Hannover. De zittende voor zitter en Europarlementslid Jörg Meuthen (56) en Bondsdag-fractie- leider Alexander Gauland delen uiteindelijk samen de leiding. Daarmee schuift de zusterpartij van de Nederlandse PVV verder naar rechts. AfD zorgde dit jaar voor een schok in het traditionele Duitse politieke landschap door, vooral door de steun uit het voormalige Oost-Duitsland, 12,6 procent van de stemmen te winnen. Dat bezorgde de populisten 92 zetels in de Bonds dag. Het leidde ook tot heftige in- W Door verder te radicaliseren, hoopt de partij meer stemmen te winnen terne discussie over de te volgen lijn: opschuiven naar het midden om uiteindelijk een keer regerings verantwoording te kunnen nemen of verder radicaliseren in de hoop de stem te krijgen van alle teleurge stelde kiezers in oost én west. Dat laatste lijkt nu de strategie. In de nieuwe leiding van Alterna tive für Deutschland zitten nu nau welijks nog vertegenwoordigers van de gematigder koers, waar de afgehaakte ex-partijleidster Frauke Petry (42) haar best voor deed. Vol gens haar schoof de partij, mede door Gauland, op naar extreem rechts. Machtsstrijd Oud-militair Georg Pazderski (66), de als relatief gematigd bekend staande voorzitter van de Berlijnse afdeling, kreeg de handen niet op elkaar om nationaal voorzitter te worden. Zijn toespraak werd als 'mat' afgedaan door menig afge vaardigde. Pazderski's oproep tot nauwere samenwerking met de Navo viel helemaal verkeerd. De harde kern van AfD wil juist betere betrekkingen met het Rusland van Poetin. „Gauland kennen we, hij is een goed compromis", aldus een van de 600 afgevaardigden in Hannover. Krantenuitgever Gauland, ex- staatssecretaris en voormalig lid van Angela Merkels CDU, raakte onlangs in opspraak vanwege zijn uitspraak dat 'Duitsland het recht heeft om trots te zijn op de presta ties van Duitse militairen in twee wereldoorlogen.' Daarvoor had hij voor tumult gezorgd, omdat hij zich kon voorstellen dat mensen niet naast de donkere voetbalinterna tional Jéröme Boateng zouden wil len wonen. Meuthen en Gauland beloofden de aanhang er alles aan te doen de AfD bijeen te houden. Het was vol gens de voorzitters normaal dat een politieke partij verschillende vleu gels heeft. Duidelijk werd wel dat de aanhangers van Gauland vooral Pazderski wilden blokkeren. De oud-kolonel werd later wel verko zen tot vicevoorzitter. Andere vice- voorzitters zijn nu Bondsdag-par lementsleden Kay Gottschalk (51) en Albrecht Glaser (75). Gottschalk meldde op weg naar de partijdag dat hij aangevallen was door politieke tegenstanders. Vol gens partijgenoot Doris von Sayn- Wittgenstein was hij 'zwaarge wond' geraakt door antifascisten. Dat viel mee: alleen Gottschalks rechterhand zat in een draagdoek. maandag 4 december 2017 PC Alsof de G20-top in Dokkum was Jeroen Schmale Dokkum De tegenstanders van Zwarte Piet kwa men voornamelijk uit de Randstad. Dit leidde onder meer soms tot onbegrip van Friezen uit Dok kum. De massaal aan gerukte politie hield beide groepen vak kundig in toom. FOTO'S PIROSCHKA VAN DE WOUW, REMKODEWAAL Mitchell Esajas Door een gematigde kandidaat tijdens het partijcongres op een zijspoor te zetten, maakt Alter native für Deutschland (AfD) een sprong naar rechts. In de nieuw gekozen partijleiding is nauwelijks ruimte voor een ge matigd geluid. Bob van Huët Rotterdam/Hannover Gauland is nu de vicevoorzit- ter van de rechtse partij, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10