1 I i 9 l Mensen in de zorg en het onderwijs komen in opstand. Het moet stoppen met de regeldruk niet meer. Er zijn zes fracties in de Kamer van mensen die uit hun programma en uit hun fractie zijn gestapt en zijn blijven zitten. Dan zegt de bevolking: zie je wel, de politiek is onbetrouwbaar." Nederlanders hebben nooit veel vertrouwen gehad in de politiek. Ruim een op de drie. Daarmee is het ver trouwen in de Tweede Kamer aanzienlijk lager dan in rechters en de politie. Terlouw hekelde in zijn boodschap al die politieke afsplitsingen. „Op een gegeven moment waren er zes nieuwe fracties in de Kamer. Dat bevordert het ver trouwen niet. Gelukkig hebben we die situatie nu nog niet", zegt Terlouw. „Dat de formatie zo lang duurde, kwam door de verkie zingsuitslag. Sommige partijen mochten niet mee doen, zoals de PW. Andere partijen wilden niet, zoals GroenLinks en de SP. Ik denk dat de lange onderhan delingen over een nieuw kabinet met goede intenties zijn gebeurd. Uit dit kabinet straalt enig idealisme." „Ik zeg tegen alle politici in Nederland en het buitenland: mensen, wees integer, wees onkreukbaar. En vooral: draag uit datje er bent om het publieke belang te dienen. Het belang van de toekomst van een leefbare aarde voor de jeugd. Je bent er voor om de jeugd op een aarde te laten leven die zichzelf kan herstellen, en ook een jeugd waar we mekaar weer in vertrouwen, waar de touwtjes weer uit de brievenbus hangen." Na zijn optreden in DWDD nodigde Terlouw de voor zitters van tien politieke jongerenorganisaties bij hem thuis uit. Ze stelden een manifest op voor een duurza mer Nederland, met vijf punten die ze graag in het nieuwe regeerakkoord wilden terugzien. Nederland moet koploper worden in duurzaamheid. Terlouw: „De jongeren in de tien organisaties zijn geen kinderen meer. Het zijn mensen met een vol tooide opleiding. Ze hebben goede ideeën, vinden dat er meer gedaan moet worden om de vervuilers te laten betalen. Die moet je serieus nemen." In het regeerakkoord ziet hij er helaas weinig van te rug. „Van de moederpartijen heeft alleen de Partij voor de Dieren punten uit het manifest overgenomen. De rest heeft er weinig mee gedaan. Dat vind ik teleurstel lend. Het zijn wel hün jongerenpartijen." Wat als Terlouw nu weer zeven minuten spreektijd op de televisie zou krijgen? „Dan zou mijn boodschap in essentie hetzelfde zijn als de vorige keer. Ik had er geen seconde over nagedacht dat het zo'n effect zou hebben. Ik krijg nog dagelijks uitnodigingen voor le zingen. Het feit dat er zoveel op gereageerd werd, bete kent dat veel mensen erover nadenken. Dat is de winst." zaterdag 2 december 2017 GO Jan Terlouw: „Ik had er geen seconde over na gedacht dat het zo'n effect zou hebben." FOTO ROBIN VAN LONKHUI JSEN/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9