Natuur In Europa zijn veel diersoorten uit hun leefgebied verdreven. Met een beetje hulp keren sommige soorten terug. eer wilde natuur en meer wilde dieren in Europa, dat is waar Frans Schepers van droomt. Zeven jaar geleden richtte hij daarom, samen met drie andere natuur beschermers, Rewilding Europe op. Er zijn successen. „De jaren 60 waren het absolute dieptepunt voor Europa", zegt Schepers. „Door toedoen van de mens zijn toen veel diersoorten uit geroeid, vooral de grotere zoogdieren. Gelukkig gaat het steeds beter." Dat komt vooral door een betere bescher ming vanuit de Europese Unie. Ook zijn er gerichte beschermingsprojecten, zoals herintroducties van diersoorten. Mensen geven meer om dierenwelzijn, meent Schepers. „Op veel plaatsen heeft de overheid de jacht verboden, minder dieren worden vergiftigd en leefgebieden zijn verbeterd." Als de omstandigheden goed genoeg zijn, dan kunnen dieren spontaan terugkomen. Maar voor som mige soorten is herintroductie essentieel. Zo'n programma is aan strenge regels ge bonden. Schepers: „Je kunt niet zomaar beesten loslaten, er zijn richtlijnen. Voor je een vergunning krijgt, moet je kunnen aantonen dat de omstandigheden beter zijn geworden, dat de beesten zelfstandig een sterke populatie kunnen opbouwen en dat de kans van slagen dus groot is. Ook krijg je te maken met de lokale be volking en de overheid van het land waar je een soort wilt herintroduceren." De programma's zelf zijn intensief. Een recent voorbeeld is het wisentenproject in Roemenië. „Twee jaar lang waren we bezig met onderzoek: hoe zit de wisent in elkaar, welke plekken zijn geschikt én beschikbaar, wat vinden de gemeente en bewoners ervan? Je wilt dat die dieren straks perfect aarden in hun leefgebied." Sinds 2014 worden in de Karpaten elk jaar een paar wisenten losgelaten. Herintroductieprogramma's lukken niet altijd. „We zijn er nog steeds niet in geslaagd de korhoen terug te brengen in ons land", zegt Schepers. „Deze vogel leefde op heidevelden, maar het lijkt erop dat het leefgebied in Nederland voor hem definitief ongeschikt is geworden." Rewilding Europe zet zich niet alleen in voor grotere dieren, Schepers en zijn collega's hebben ook het pimpernel blauwtje, een vlindersoort, in Brabant terug op de kaart gezet. Door het uitzet ten van gekweekte rupsjes is er nu weer een sterke populatie. „Dat is toch mooi?" Meer wildlife: de weg erheen is lang. Toch ziet Schepers vooral mogelijkheden. „Jonge mensen trekken naar de stad waardoor er meer ruimte komt. Land bouw, visserij en bosbouw werken steeds duurzamer. Soorten als ooievaars, wisen ten, bevers en steuren zijn het levende bewijs dat herintroductie werkt. Ze laten zien hoe veerkrachtig de natuur is." magazine 27 Tekst KIRSTEN BLOEMEN 11 lustratio s MONIQUE WIJBRANDS Beschermd Het gaat slecht met de papegaaiduiker, organisaties zetten zich in voor deze bedreigde vogelsoort. Terug op de kaart WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 91