8 Schrijver en oud-politicus Jan Terlouw (86) raakte Nederland een jaar geleden recht in het hart met een ontroerend pleidooi op televisie. Het was een aanklacht tegen het onderlinge wantrouwen en natuurvernietiging. Is er sindsdien wat veranderd? JAN TERLOUW EEN JAAR LATER Met de boodschap dat we elkaar niet vertrouwen raakte ik bij veel mensen een snaar Twello even minuten kreeg Jan Terlouw van het tv-programma De Wereld Draait Door. Zeven minuten om het Neder landse volk toe te spreken, als ca deautje voor zijn 85ste verjaardag. Ze ven minuten, die het midden hielden tussen de Zendtijd voor Politieke Par tijen en de kersttoespraak van de koning. Terlouw 'kaapte' de camera, keek indringend bij 1,5 miljoen Nederlanders de huiskamer in en deed een emotionele oproep voor meer vertrouwen en een duur zame toekomst. Zeven minuten die Terlouw afsloot met natte ogen. Dat begon ongeveer zo. „We zijn welvarend geworden, maar als nevenverschijnsel zijn we de aarde aan het verwoesten." Terlouw: „Deze week was ik in de Drechtsteden, waar politiek en bedrijven nauw samenwerken. Zij onder schrijven voor honderd procent het manifest voor een duurzame toekomst, dat ik samen met tien politieke jongerenorganisaties heb opgesteld. Ik heb veel spre kers gehoord over initiatieven rond duurzaamheid." Terlouw is door het CPNB gevraagd om volgend jaar het Boekenweekessay te schrijven rond het thema na tuur. „Dat komt misschien wel door mijn boodschap", zegt hij. „Ik zie wel een groeiend bewustzijn. Mensen besef fen dat het klimaatprobleem oplosbaar is. Dat is niet vandaag of morgen opgelost. Het is een kwestie van os mose: het moet langzaam doorsijpelen. De politiek moet de leiding nemen en de maatschappij meekrij gen. Iedereen moet daaraan bijdragen. Dat proces moet versneld doorgaan. Mijn boodschap helpt daarbij een beetje. „Er hangen geen touwtjes meer uit de brievenbussen. We vertrouwen mekaar niet meer." Terlouw moet lachen om een recent voorbeeld in het nieuws. Een vrouw was woest op haar postbezorger, omdat die ongevraagd het touwtje uit haar brievenbus had gebruikt om een pakketje in de hal te zetten. Het touwtje was natuurlijk bedoeld voor haar kinderen, zo dat die gewoon zelf naar binnen kunnen. „Naast dat het onbeschoft, asociaal en strafbaar is, heeft het ook een effect op mijn gevoel van veiligheid in mijn eigen wo ning", schreef ze. PostNL maakte excuses. De mevrouw met het touwtje uit de brievenbus ver tolkt het gevoel van veel Nederlanders. Vier op de tien Nederlanders vertrouwen hun medemens niet, blijkt uit cijfers dit jaar van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Ze zeggen: ,Je kunt niet voorzichtig ge noeg zijn in de omgang met anderen." Het touwtje uit de brievenbus is mensen het meest bijgebleven uit de boodschap van Terlouw. „Dat touw tje was natuurlijk een beetje nostalgie. Ik gebruikte het een paar keer als metafoor. Ik weet ook wel dat je geen touwtje uit je brievenbus kunt laten hangen", zegt Ter louw. „Mijn boodschap over natuurvernietiging kwam minder aan, maar dat we elkaar niet vertrouwen des te meer. Daarmee raakte ik bij veel mensen een snaar. De samenleving functioneert niet zonder vertrouwen." Er is een groeiend gevoel van onbehagen, ziet ook het Sociaal Cultureel Planbureau. Nederlanders maken zich het meest zorgen om de immigratie en de manier van samenleven. Over de verharding, intolerantie en ik-cultuur. Terlouw: „De zwartepietdiscusse loopt uit de hand, omdat mensen geen begrip voor elkaar willen opbren gen. Mensen die er nooit iets slechts mee bedoeld heb ben, worden nu beschuldigd van racisme. Aan de an dere kant: het is ook tijd om te veranderen." „En de overheid vertrouwt ook de bevolking niet meer. Alles wordt dichtgeregeld. Als de burgers zich maar keurig aan de regeltjes houden, dan is het oké. Eigen initiatieven, eigen verantwoordelijkheid nemen, wordt helemaal niet op prijs gesteld." Het is het jaar van de protesten. In de zorg, in het on derwijs. 60 procent van de zorgverleners heeft last van overbodige regels, procedures en voorschriften die hen belemmeren in hun werk. Meesters en juffen klagen steen en been over het vele papierwerk. Terlouw: „Het vertrouwen neemt af, dat merk je aan alles. Mensen in de zorg en het onderwijs komen in op stand. Het moet stoppen met de regeldruk. Het is een tendens om burgers minder verantwoordelijkheid te geven en ze meer aan regels te binden. Nu wordt ieder een die met kinderen werkt strenger gescreend. Er zijn zoveel regels. Daardoor neemt het vertrouwen niet toe." „En de burgers vertrouwen ook de politiek zaterdag 2 december 2017 GO De wereld na het touwtj e uit de brievenbus Tonny van der Mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8