Hoe wreed mootje zijn om een hulpeloze baby alleen achter te laten in een donkere kanïër?| De wereld van de jagers-verzamelaars is keihard want veel kinderen sterven aan infecties. Maar de keren dat ik weten schappers sprak over die jagers-verzame laars, meende ik een glinstering in hun ogen te zien als ze het hadden over de manier waarop zij omgingen met kinderen. Ook de boeken Mother Nature en Mothers Others van Sarah Blaffer Hrdy, hebben diepe indruk op me gemaakt. Een van de belangrijkste boodschappen is dat een mensenmoeder het niet alleen kan. Zeker als een moeder meer dan één kind heeft, moet ze hulp krijgen. Van grootouders, zussen, broers, oudere kinderen of de vader van het kind. Een jonge moeder met twee kleine kinderen zonder hulp en alleen achterlaten in een Vinex-wijk, is mishandeling. Kinderen hebben meerdere opvoeders nodig. Man of vrouw, dat maakt niet zo veel uit. Als het er maar meer dan één is. En zo heb ik in de loop van de tijd nog wel een paar inzichten gekregen die me voorkomen als bijzonder waar. Maar wat ik ook steeds beter zie, is dat alles wat ik uit de berg wetenschappelijk materiaal haal, een reflectie is van wat ik zelf als kind heb meegemaakt. Ik was bijvoorbeeld bang in het donker en zal daarom nooit schrijven dat een hard vochtige slaaptraining belangrijk is voor de ontwikkeling van een kind. Hoe wreed moet je zijn om een hulpeloze baby alleen achter te laten in een donkere kamer? Dat is dus precies wat de jagers verzamelaars ervan vinden. Ik kan nu ook verklaren waarom ik gevaar voelde toen mijn moeder zo wanhopig was na het afgebroken wieltje. Ze kon niet verder met twee kleine kinderen en de kapotte wandelwagen. Mijn vader was aan het werk. Haar ouders woonden ver weg. Veel vriendinnen had ze nog niet in haar nieuwe woonplaats want we woon den er nog niet zo lang. Ze stond er alleen voor. Er was geen hulp. Ze was machte loos. Kleinklauwaapjes die maar één baby tegelijk kunnen dragen, bijten in zo'n geval hun kleintje dood. Maar na mijn ongeluk waren we niet alleen, we waren omringd door een gemeenschap van mensen die hielpen mij te verzorgen. Ik had weliswaar een zware hersenschudding en een schedel- basisfractuur, maar ik voelde me veilig in een gemeenschap van zieke en gewonde kinderen die samen met mij op de kinderzaal lagen. Ik ben geen seconde bang geweest in het ziekenhuis. En, oh ja. Dat mijn vrouw Annemarieke uitgever is en mij aan het werk zette om over dit soort dingen na te denken, is ook niet helemaal toevallig. Haar vader, die veel te jong overleed toen zij veertien was, vond het leuk om samen met haar boekjes te maken. Hij leerde haar dat een goede man boekjes met haar maakt. Nu maak ik dus boekjes met haar. De dingen die je doet als je bij je kinderen bent, hebben veel invloed. Maar dingen doorgeven, doe je vooral als je er niet mee bezig bent. Het is zoals John Lennon zingt in het lied Beautiful Boy: Life is what happens to you while you're busy making other plans. Het leven is wat je gebeurt terwijl je andere plannen maakt. <1 magazine 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 87