JE GROEIT NIET ALS JE HET PROBLEEM KLEINER MAAKT Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. Als je weieens stress hebt gehad in je leven, herken je dit: aan de lopende band krijg je het advies om het rustig aan te doen. Werk niet zo hard, zeggen mensen tegen je. Blijf een dagje thuis. Maak je niet zo druk. Meestal met een meelevende glimlach erbij, zodat je niet meteen weet of je ootmoedig wilt luisteren of keihard wilt slaan. Dat weet je allemaal namelijk zelf heus wel! Maar waarom heb je die stress dan tóch? Psychologen zien stress als een scheve weegschaal. Het ene schaaltje van de weegschaal symboliseert je draaglast, ofwel alles wat je op je bord krijgt. Te hoge werkdruk, plotselinge ziekte, gezeur van je baas, gedoe met je partner, geld problemen; allemaal draaglast. Ieder mens krijgt het in meer of mindere mate om de oren in zijn leven, maar niet ieder mens krijgt er stress van. Dat komt omdat de weegschaal nog een andere kant kent: je draagkracht. Ofwel, in hoeverre ben je in staat goed om te gaan met alles wat op je pad komt? Draagkracht gaat over je mentale weer baarheid - ben je een beetje optimistisch, kun je teleurstellingen verwerken, raak je niet in paniek van een conflict? Maar het gaat ook over je fysieke conditie: slaap en beweeg je genoeg, en eet je gezond? Een stabiele en liefdevolle omgeving helpen bij je draagkracht, net als materiële zaken: ben je financieel in staat om de wasmachine te vervangen als die stuk is? Bij stress staat de weegschaal scheef: de last is zwaarder dan de kracht en die dis balans zorgt voor pijn. De automatische reflex bij stress is om je draaglast te verlagen. Daar komt die glimlach bij die tips vandaan: doe vooral minder. En hoewel dat op korte termijn lekker kan voelen en misschien best even helpt, is het op lange termijn helemaal niet zo handig. Door het probleem elke keer kleiner te maken, hoefje niet te groeien. Daardoor is er de volgende keer dat er onverwacht iets spannends ge beurt, niks veranderd: je bent weer net zo snel van slag als eerst. Als je er een gewoonte van maakt om je draaglast te verlagen in plaats van je draagkracht te verhogen, komt er onver mijdelijk een moment dat je niets meer kunt dragen. Daarom: verhoog je draagkracht. Relati veer. Lach om jezelf. Doe werk waar je energie van krijgt. Omring je met men sen die je steunen. Organiseer je finan ciën slim genoeg om er geen stress van te hebben. In het leven komt er soms een storm voorbij. Je komt nooit hetzelfde uit de storm als je er in bent gegaan, daar is die hele storm namelijk voor bedoeld. Je hoeft niet altijd te schuilen voor de regen: je kunt er beter in leren dansen. 41 <U oÖ B Schuilen? Dansen in de regen kan ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 83