In een tekening* staan Annes huisgenoten algebeeld als dieren [L'O I ZAK De allermooi- Volgens mijn leraar op school, ste verhalen kameraad professor Michail van Nobel- Michajlov, hebben ze in Amerika recensie schrijver leest Ik lees nu... Als ik schrijf, lees ik... Wat ik altijd nog wil lezen... 75 jaar nadat Anne Frank voor haar dertiende verjaardag van haar ouders een dagboek cadeau kreeg, verschijnt een stripversie van Het achterhuis. voorzien van plaatjes. In plaats et dagboek van Anne Frank weet nog steeds nieuwe gene raties te boeien. De Israëlische strip makers Ari Folman en David Polonsky twijfelden lang toen hen werd gevraagd er een strip versie van te maken. Iedereen kent immers het verhaal van Anne die jaren verscholen zat voordat ze door de nazi's werd ontdekt. Dus wat voegt een verstripping nog toe? Best veel, zo blijkt. Ze hebben er niet voor geko zen het dagboek simpelweg te daarvan comprimeerden de au teurs Annes dagboekfragmen ten en legden ze de nadruk op de fantasiewereld van een tiener meisje. Zo wordt de sarcastische manier waarop Anne op vele plekken in haar dagboek over haar huisgenoten vertelt, in één tekening weergegeven door ieder een als dieren rond de eettafel af te beel den. Meer dan in het oorspronkelijke dag boek ligt in deze strip (Prometheus, €20) de nadruk op de fantasierijke verbeel- dingskracht van Anne Franks verhalen. Haar dromen, haar angsten, haar humor, haar verliefdheid, het krijgt een nieuwe dimensie zonder dat het ergens dis- respectvol wordt. De strip houdt op waar Annes dagboek ophoudt, op 1 augustus 1944. Het resultaat is ook de moeite waard voor wie het dagboek al gelezen heeft. 41 STREVEN De tweede roman van Anne-Marieke jp} Samson draait om haarzelf. (AR €20) u PENVRIEND Wanda Reisel en Herman Koch schreven elkaar jaren lang brieven. (DasMag, €22) FAMILIE EERSTE ZIN prijswinnares 173 ijssniaken en 37G verschillende Alice Munro. automodellen. (De Geus, €23) De voorproever, Christopher Wilson Nieuw dimensie aan Annes dagboek Van Elke Geurts verscheen deze maand Ik nog wel van jou. De regels gelden niet van Ariel Levy. Dat is een prachtig persoonlijk en daardoor zeer universeel verhaal, over het leven dat we niet naar onze eigen hand kunnen zetten. Ook al proberen we het steeds wat ik nodig heb ter inspi ratie: Tjitske Jansen, Maartje Wortel, Rachel Cusk, Valeria Luiselli, Alice Munro, Agota Kristóf... Het gaat mij om hun prik kelende stijl en een soort transparantie die ik maar niet kan doorgronden. is Bekentenissen van Jean- Jacques Rousseau. 770 pagina's. Ik heb het ooit aangeschaft omdat ik wilde weten hoe de eerste schrijver die schaamteloos openhartig over zichzelf schreef dat deed, maar ik weet het nog steeds niet. Tekst HANS VAN SOEST Het achterhuis Graphic novel 181 zaterdag 2 december 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82