maar dan echt! M Ontdekking fossiele eieren onthult geheimen van oude vliegende reptielen 7 In China hebben wetenschappers een unieke vondst gedaan: 215 eieren van de pterosaurus, prehistorisch heer en meester van het luchtruim. Het doet denken aan Jurassic Park of een andere 'prehistorische' kas kraker uit Hollywood. Weten schappers hebben in de Noord- Chinese regio Xinjiang Uygur 215 gefossiliseerde pterosaurus-eieren gevonden. Het zijn de eieren van het fameuze reptiel dat ooit heerste in het luchtruim. Het vis- etende reptiel behoort tot de grootste vliegende dieren die deze planeet ooit heeft gezien. De vondst zorgt voor opwinding onder paleontologen. Een Chinese onderzoeker sprak zelfs van een pterosaurusparadijs. Mogelijk lig gen er nog meer eieren verborgen. Er werden wel eerder pterosaurus- eieren gevonden, onder andere in Zuid-Amerika >>- zo veel tegelijk. Waarschijnlijk zijn ze tijdens heftige stormen op drift geraakt in een meer en naar een zelfde punt langs de oever ge stuwd, voordat ze zonken. Elk ei meet ongeveer zeven centimeter in doorsnede. De ontdekking werd gedaan in een blok zandsteen van ruim tien meter. Bijzonder is niet alleen het aantal, maar ook de zes tien complete embryo's die in de eieren zaten. Daaruit zou blijken dat de baby's zeker niet meteen konden vliegen en waar schijnlijk jaren zorg nodig hadden van de ouders alvorens ze konden opstijgen, melden de wetenschap pers in het vakblad Science. „Dat ze eerst een tijd gevoed moesten worden, vind ik niet zo opmerkelijk. Als vogels vers uit het ei komen, hebben pa en ma ook nog wat werk voor de boeg", zegt onderzoeker Anne Schulp, ver bonden aan het Leidse onder zoeksinstituut en natuurhisto risch museum Naturalis. Zo véél eieren op een plek vindt Schulp intrigerender. Volgens Chinese en Braziliaanse onderzoe kers die in Kumul onderzoek de den, kan het wijzen op broedplaat sen van kolonies pterosaurussen. Hoe dan ook, net als de dino's spreken de vliegende reptielen tot de verbeelding. Schulp: „Ze zijn het succesverhaal uit de tijd van de dinosauriërs. Ze waren heer en meester van het luchtruim, voor dat de eerste vogels kwamen." Overigens plaatst Schulp daar bij wel een aantekening. Vliegen lijkt bijzonder, maar is een kunstje dat inmiddels best veel dieren voor elkaar hebben gekre- t Het reptiel behoort tot de grootste vliegende dieren op deze planeet ooit gen. „Na de vliegende reptielen had je de vogels, daarna de vleer muis, maar ook vliegende eek hoorns, er zijn hagedissen met flapjes en natuurlijk allerlei vlie gers bij insecten. Vliegen is meer dere malen ontstaan in de ge schiedenis van het leven. Ptero saurussen hebben wel een bijzon der hoofdstuk geschreven. Vooral omdat sommige uitzinnig groot konden worden met een span wijdte van meer dan tien meter." In Jurassic Park worden de ont dekte dino-eieren tenslotte uitge broed. Gaan we ze ooit terugzien, die machtige pterosaurussen? Schulp: „Nee hoor, prachtige fos siele eieren zijn het. Die doen het echt niet meer." en China, maar nooit zaterdag 2 december 2017 GO Bob van Huët Rotterdam Chinese en Braziliaanse onderzoekers deden de ontdekking in het noorden van China, fotoap Er zaten botten en 215 gefossiliseerde eieren in een groot blok zandsteen. FOTO'S REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7