'Ze springt desnoods in het onbekende' ZE HOUDT MIJN KEUZES GEREGELD TEGEN HET LICHT Die van mij Maarten (39) bewondert de levenshouding van Jelke (43). Ze heeft het hart op de tong, is nuchter en uitgesproken. Toch heeft hij het er soms moeilijk mee. k wist al vroeg dat ik zowel op mannen als vrouwen val. Na een lange relatie met een man werd ik verliefd op Jelke. Omdat ze een mooi en lief persoon is, en toevallig zit ze in een vrouwenli chaam. Het grote voordeel daarvan is: je krijgt er makkelijker een kind mee. Maar hoewel ik een kinderwens had, en we dit jaar samen een dochtertje hebben gekre gen, was dat niet de reden om voor een vrouw te kiezen. Ik viel op haar natuurlijk openheid, haar no bullshit-mentaliteit. Jelke heeft het hart op de tong, ze zegt wat ze denkt, voelt, vindt. Daar ben ik jaloers op, want zelf sta ik meestal los van mijn emoties. De enige keer dat er een traan over mijn wang liep, was toen ons kind geboren werd. Verder zul je mij niet zien huilen. Dat heeft te maken met mijn pestverle- den. Als ik liet zien dat ik verdriet had als kind, werd ik daar keihard op afgerekend. Maar ook in het gezin waar ik uit kom liep je niet met je gevoelens te koop. Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Jelke is veel meer in contact met zich zelf. Ik vind het te gek hoe zij beslissin gen neemt - ze springt desnoods geblinddoekt in het onbekende. 'Ja, dit is tof, dit gaan we doen!' Terwijl ik altijd alles beredeneer en mijn beslissingen laat afhangen van hoe ik denk dat anderen mij zien: hoe ik mijn werk doe, hoe ik me kleed, hoe ik sta te dansen op de dansvloer. Jelke is daar veel vrijer in, heeft meer schijt aan wat mensen van haar vinden. Dat heeft een grote aantrek kingskracht op mij. Ze stimuleert mij ook om meer mezelf te zijn en duidelijker aan te geven wat ik wel en niet wil. Behalve als ik aangeef dat ik een spelletje wil spelen op mijn telefoon. Dan vindt zij dat ik het huis moet stofzuigen. In al haar directheid kan Jelke soms ook vrij bot uit de hoek komen. Tegen een vriend met dreadlocks zei ze laatst: 'Knip dat smerige haar toch af!' En tegen haar broer: 'Die nieuwe vriendin van jou vind ik niks. Ik wil je ex terug!' Dat kan je niet maken, denk ik dan. Zelf zou ik zoiets nooit durven zeggen, ook al ben ik het er misschien wel mee eens. Ik ben ook niet zo goed in het bevragen van mensen. Ik denk al snel: het zal wel. Om het moment vervolgens vol te kletsen over ditjes en datjes, vol gens Jelke. Zij doet dat heel anders; als ze ziet dat een vriendin in een ongelukkige relatie blijft hangen, gaat ze daar vragen over stellen. Ze wil oprecht weten waarom iemand bepaalde keuzes maakt. Mijn keuzes houdt ze ook geregeld tegen het licht. Daar heb ik niet altijd zin in. Ze zet me aan het denken over mijn beslissingen. Waarom ik me altijd over de kop werk, bijvoorbeeld. 'Jij wilde toch zo graag een kind', vraagt ze. 'Waarom ben je dan zo vaak weg en kies je niet voor je gezin?' Waarop ik met mijn bek vol tanden sta. Ik heb al moeite om mijn grenzen te bewaken, maar op mijn werk geldt dat nog eens dubbel. Daar wordt Jelke gek van, natuurlijk. Die moet de boel thuis steeds opvangen als ik weer een trein later neem. Dat dit voor mijzelf ook niet werkt, is helaas ook gebleken: ik zit nu met een burn-out die Jelke al van ver heeft zien aankomen. En al wrijft ze het me niet in, extra zuur vindt ze het wel. En gelijk heeft ze." 41 geblind doekt Tekst PAM VAN DER VEEN ES Ook geïnterviewd worden over die van jou? magazine@persgroep.nl magazine 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79