„Ik denk het ook niet. Het plan van mij en regisseur Nouchka van Brakel was om Lolita, de roman van Nabokov, te vertel len vanuit het perspectief van het meisje. Ik schrok toen ik de eerste voorstelling van die film zag. De reacties van de pers waren niet bepaald enthousiast. Ik had net een grachtenpand gekocht en vreesde dat ik dat snel weer moest verkopen; mijn hele salaris zat in die film. Maar Het debuut werd een hit. Zo zie je maar: je weet nooit wanneer een film aanslaat." „Aan Ciske de Rat. Daarvoor hebben bijna twee miljoen mensen een bioscoop kaartje gekocht. Meer dan voor Verhoe- vens Soldaat van Oranje. Dat doet mij nog steeds goed, na mijn ervaring met Turks fruit. Op Ciske de Rat ben ik erg trots. We hebben flink gesleuteld aan het oor spronkelijke verhaal, dat zich afspeelde in 1927. Die periode vond ik niet interessant. Er was ook een scenario van Wim Ver stappen, die het naar de jaren 80 ver plaatste, met allemaal voetbalhooligans. Ik vond het beter het in de jaren 30 te si tueren, met de opkomst van het fascisme en het Jordaanoproer op de achtergrond. Het verhaal kreeg zo 'maatschappelijke relevantie', zoals dat toen heette." heden. Hij was heel slim en ik wilde ontdekken hoe inventief hij was. Ik zei dat producent Rob Houwer had geëist dat de film in zes weken klaar was. Ver hoeven riep: 'Dat haal je nooit'. Dus klooide ik met opnameschema's en zei hem bijvoorbeeld dat hij op bepaalde draaidagen minder figuranten tot zijn beschikking had dan de bedoeling was. Maar ik kreeg hem niet klein, hij had het gewoon allemaal voor elkaar. Op een ge geven moment riep Verhoeven: hij eruit of ik eruit. Toen heb ik de eer maar aan mezelf gehouden." „Ach welnee. The Times vergeleek 'm met een Deense pornofilm. Ik vond de film tamelijk larmoyant." „Toen ik 21 was kregen mijn eerste vrouw Roos en ik een zoon, Matthijs. Hij is later een bekroonde regisseur van commer cials geworden. Na Matthijs' geboorte wilde Roos de wijde wereld in. Ik werd een Bewust Alleenstaande Vader. Schei den wilde ik niet omdat ons kind volgens mijn advocaat automatisch aan de moe der zou worden toegewezen. Dus moest ik enorm schipperen. Ik bracht hem onder meer naar een crèche waar vooral kindertjes van hoeren en kunstenaars zaten. Pas na vijfjaar ben ik officieel ge scheiden." slag of stoot worden verfilmd. Aan welke film heb je het meest verdiend? Turks fruit staat te boek als een van de beste Nederlandse speelfilms aller tijden. Geen spijt? Je eerste grote succes als zelfstan dig producent was Het debuut uit 1977, de verfilming van de roman van Hester Albach over een 14- jarig meisje dat een verhouding krijgt met een 41-jarige man. Dat zou tegenwoordig niet meer zonder Tegelijkertijd was u ook nog een alleenstaande vader. Daarna kreeg je een relatie met Phil Bloom, het naakte meisje uit het tv- programma Hoepla, en nu ben je al 46 jaar samen met Guurtje Budden- berg, tevens je co-producent. magazine 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75