WEER EVEN THUIS II 19 Wim de Vrieze bracht er bijna een heel leven door: op boerderij Luchtenburg bij Haamstede. En zag polder, machines en huiselijk comfort veranderen. Ontdekkingsreiziger wilde Wim de Vrieze (8o) uit Haamstede vroeger worden.'Nou', zei mijn vader: 'dat is niet nodig. Alles is al ontdekt'". Dus werd De Vrieze boer. Op Luchten burg in Haamstede. De boerderij waar ook zijn ouders, grootouders en overgrootouders hebben geboerd. Het was zijn overgrootmoeder, die in mei 1887 met haar tweede man de Hogezoom in Renesse verruilde voor de boerderij aan de toen onverharde Luchtenburgseweg. „Ze waren met hun rijtuig op weg daar naartoe en zeiden tegen elkaar: 'zullen we niet omdraaien?' Want er stond toen nog veel water op die lage weg." Vergele ken met de hoger gelegen Hogezoom waren de weilanden in dit gebied laag en erg nat. Alleen op de hoge kreekruggen was akkerbouw moge lijk. Dat bleef nog lange tijd zo. Op luchtfoto's van voor en na de Watersnoodramp is duidelijk te zien hoe, na de herverkaveling, grillig ge vormde perceeltjes tussen talloze kronkelweggetjes plaatsmaken voor een strakke lappendeken met recht- toe-rechtaan percelen en kaarsrechte wegen. „Een totaal andere, nieuwe wereld, met grote kavels en een be tere ontwatering." Hoe het leven voor een jongen vóór die tijd op die plek was? „Wat denk je? Ik woonde op het eind van een doodlopende grintweg. Zonder licht, water en tele foon. Het was primitief, dat hou je niet voor mogelijk." Zijn pa legde in 1948 wel al een waterleiding aan, met een buis door het weiland van de bu ren. Maar door de Ramp veranderde alles. Het zou tot 1 november 1957 du ren voor Luchtenburg een waterlei ding kreeg. „En een jaar later kregen we telefoon en elektriciteit. Ik had het huis nog nooit badend in het licht gezien." Twee huizen stonden er trouwens op het erf aan de Luchtenburgseweg. De oude boerenwoning en schuur uit 1765 en een kleiner huis, dat de fami lie in 1935 zelf bouwde. Dat was het geboortehuis van Wim en zijn zus Joke. In de loop der jaren bewoonde hij beide panden. Op de plek van het oude boerenhuis werd in 1952 een compleet nieuwe woning neergezet. Dat was koud klaar toen de Waters noodramp het gebied overspoelde. Ongekend wat een ellende de men sen in die tijd over zich heen kregen. „Mijn vader was helemaal kapot van de 49 verdronken beesten. Hij was een echte veeliefhebber." Wim zelf had niet bijzonder veel met agrarisch werk op, maar was wel hartstikke gek op die grote land bouwmachines. Na de ramp en de daarop volgende herverkaveling kon hij z'n lol op. Het was manoeuvreren en nog weieens wegzakken op de nog Ik woonde op het eind van een doodlopende grintweg. Zonder licht, water en telefoon. Het was primitief, dat hou je niet voor mogelijk inklinkende grond op tractoren met weinig pk's, smalle banden en zon der voorwielaandrijving. „Het was een drama. Vooral voor mijn vader, die ook de inundatie had meege maakt. Het land was bedorven. Er groeide eerst weinig met dat zout in de grond. Een vrouw in Noordwelle zei: 'Bij ons is de gerst zo kort dat de mussen op hun knieën moeten zit ten om ervan te kunnen eten'." In Wims jeugd runde pa De Vrieze de boerderij met zijn broer Marien. Wim werkte van jongs af aan mee. Na het overlijden van zijn vader, in 1964, zette Wim de boerderij - nog jarenlang geholpen door oom Marien - voort. Maar hij maakte, met een omweggetje, ook zijn grote jeugd droom waar. Op 5 mei i960 stapte hij op de boot om via een uitwisselings programma in Amerika op diverse boerderijen mee te werken. „Ik heb daar veel kennis opgedaan en de taal goed geleerd." Het was de eerste van Wims vele reizen. Moest er op de boerderij ge werkt worden, dan buffelde hij kei hard van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Maar was het rustig, dan trok hij kriskras over de wereld. En dat doet hij nog steeds. „Spitsber gen, Tasmanië, de Fiji-eilanden. Ik ben overal geweest." zaterdag 2 december 2017 Gek op die grote machines Esme Soesman A De familie van Wim de Vrieze bouwde in 1935 het 'kleine huis', naast de boerenwo ning en schuur uit 1765. foto dirk-jan gjeltema Wim met zijn moeder voor het huis. Hij verkocht de boel 20 jaar geleden. -Wim de Vrieze Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55