12 WEE Zeeuwse taele verwatert, jongeren trekken weg en butendiekers strijken hier neer. De provincie verandert, maar tegelijkertijd lijkt het Zeeuwse sentiment sterker dan ooit. Vandaag het eerste deel van de serie '100% Zeeuw'. „Dat gevoel een Zeeuw te willen zijn, is toch wel heel sterk." De Zeeuwse taele is de mooiste van oalemaele SERIE 100% ZEEUW Het is een ver trouwd teken van trots. Langs de Molendijk in Yerseke hangt, bij de imposante villa van Dirk van der Jagt, sinds jaar en dag de Zeeuwse vlag in top. „De vorige was helemaal aan flarden gewaaid, waardoor ik even wat minder trouw ben ge weest", bekent hij. „Het is dus hoog tijd voor een nieuwe." Fier hijst hij het verse exemplaar naar boven. Van der Jagt - bekend van de gelijknamige handelson derneming in pallets, kisten en platen - is volbloed Zeeuw en dat mag iedereen weten. Altijd in Yer seke gewoond en gewerkt en zéér gehecht aan de streektaal. „Dialect vind ik heel belangrijk. Ik zou het liefst alleen maar Zeeuws praten. Dat kan helaas niet altijd, omdat ik benauwd ben dat iemand me dan niet verstaat." Variant Wie erop let, ziet het dundoek met de blauw-witte golven overal wapperen in de wind. En bezui den de Westerschelde is dat vaak de Zeeuws-Vlaamse variant. We zijn Zeeuwen en dat willen we ook weten ook. De schroom om dat breed uit te dragen, tot buiten Ude grenzen van de re gio, lijkt vrijwel ver dwenen. Boerin Bertie benadrukte in Expeditie Robinson met een Hosternokke-pet haar ba kermat. Isabel Provoost liet als fï- naliste van The Voice of Holland geen kans onbenut om te bena drukken dat ze zo trots is op waar ze vandaan komt. Niemand kijkt meer op van een Zeeuwse tatoe age. En de hausse aan streekpro ducten en Zeeuwse merchandise - van mokken tot onderbroeken - is nauwelijks nog te stuiten. Naarmate de wereld kleiner wordt, groeit het bewustzijn van de eigen identiteit. En dat roept vragen op. Wat is dat Zeelandge- voel? Wat bindt ons? Mag je jezelf ook een echte Zeeuw noemen als je hier niet geboren bent, of is het een keurmerk dat nimmer nader hand in de wacht kan worden gesleept, een kansloze ballo tage? Freek de Jonge, die in zijn jeugd enkele jaren in de provin cie heeft gewoond, trok vorige maand in het kader van de Week van het Zeeuwse Boek door de provincie met de vraag: 'Ben ik een Zeeuw?' Zijn antwoord was, uit eindelijk, een wedervraag: „Wat denk je zelf?" Gerard van Keken uit Middel burg promoveerde in 2011 aan de Erasmus Universiteit Rotterdam op een onderzoek naar de identi teit van Zeeland. Daaraan werkten bijna 4800 inwoners van de pro vincie mee. Van hen beschouwde 85 procent zichzelf als 'Zeeuw', ge middeld voor 87 procent. Bijna de helft voelde zich 100 procent Zeeuw. Leeftijd bleek nauwelijks van invloed op de scores. Verbonden De Zeeuwen voelen zich zeer sterk verbonden met hun omgeving, stelde Van Keken vast. Ze zijn vooral gehecht aan de rust, het kustgevoel en de poldervergezich ten. De strijd tegen het water heeft hen doordrenkt. En ze beschou wen zichzelf als nuchter, gelovig, spaarzaam, gezagsgetrouw, gast vrij, bescheiden en direct. Het zijn clichés, beaamt Van Ke ken. „Daar wordt vaak badinerend over gedaan, maar het kenmerk van clichés is dat ze waar zijn. Dat gevoel een Zeeuw te willen zijn, is toch wel heel sterk, ook bij dege nen die hier niet zijn geboren. Mensen willen, zeker nu de kerk hen steeds meer loslaat, vandaag de dag toch ergens bij horen. Dan is Zeeland relatief makkelijk. Dat schept ook niet zoveel verplichtin gen." De omgeving is allesbepa lend, stelt Van Keken. „Mensen vereenzelvigen zich heel sterk met de schoonheid van het Zeeuwse landschap: 'dit is mijn plek, hier hoor ik thuis'. Alles wat daar te genin gaat, zoals de uitbreiding van vakantieparken, wordt dan ook als een bedreiging ervaren. Men denkt: daar gaat weer een mooi stukje weg." Geuzennaam Lange tijd was 'Zeeuw' voor de buitenwacht een soort geuzen naam. „We werden toch vooral be keken als plattelanders", zegt Van Keken. „Dat is de afgelopen tien jaar behoorlijk veranderd, alleen al door Blof, dat zeker met Concert at Sea geweldig aan de weg heeft ge timmerd. Dat heeft allemaal bijge dragen aan een veel positiever ge voel over Zeeland in zijn alge meenheid." De klei gaat nooit meer van je schoenen. Ook al verlaten Zeeu wen de provincie, de band blijft sterk. De zussen Kim en Melanie van Zweeden, opgegroeid op Zuid-Beveland, zijn vanwege liefde en werk in Rotterdam be land. „Maar ik zal me nooit Rotter dammer voelen, want daarvoor ben ik veel te Zeeuws", zegt Kim van Zweeden. „Als ik de kans krijg naar Zeeland terug te gaan, ben ik hier weg." Sinds begin dit jaar maken de zaterdag 2 december 2017 GO Dit is mijn plek hier hoor ik thuis 9 Rolf Bosboom Deze krant onderzoekt in de serie '100% Zeeuw' het Zeeland- gevoel, dat volop leeft en breed wordt uitgedragen. Vanwaar die trots? Wat onderscheidt ons van de rest? En vooral: Wat maakt ie mand tot een 'echte' Zeeuw? Volgende week zaterdag in het weekendkatern de tweede afle vering van de serie '100% Zeeuw': drie generaties 'echte' Zeeuwen. Gerard van Keken bij Fort Rammekens, zijn favoriete Zeeuwse plek: „Zeeuwen ver eenzelvigen zich heel sterk met de schoonheid van het land schap." FOTO'S ERNESTA VERBURG Dirk van der Jagt: „Ik zou het liefst alleen maar Zeeuws pra ten." Van alle inwoners van de provincie beschouwt 85 procent zich als 'Zeeuw'. En vaak in ruime mate: gemid deld voor 87 procent. Bijna de helft van hen, 47 pro cent, zegt zich 100 procent Zeeuw te voelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48