0 Stukafest is luisteren en lachen in studentenkamers Twee exposities in Goes bij Van den Berge en de Kunstuitleen 10 ZE Galerie van den Berge toont een kwartet kunstenaars, Kunstuitleen De Bevelanden een solo. Op zoek naar de werkelijkheid. Nanda Runge was dit jaar een aantal maan den in China, waar ze lessen volgde in oude schildertechnieken. In Van den Berge toont zij aquarel len - vooral in zwart-wit. Ik zie stedelijke structuren, wolkenkrab bers, wegen die zich op hoge zui len door de ruimte slingeren. Op een enkele na, die ik te diffuus vind, zijn het subtiele en tegelijk krachtige composities, balance rend tussen figuratie en abstractie. Runge maakte ook foto's: intrige rende details van een immens grote stad van beton. Die door dui zenden arbeiders uit de grond wordt gestampt. Daaraan herin nert een serie assemblages met voorwerpen die Runge vond en kocht. Flesjes van drankjes die de arbeiders tijdens het werk een op kikker geven, maar ook kleine ca deautjes, het hengsel van een em mer of een tandenborstel. Het zijn op kleur gecomponeerde archeo logische tableaus. Ik associeer ze met verlangen naar geluk, naar menselijkheid en naar een harmo nieus bestaan in vervreemdende wereld. Femke Gerestein blijft in haar werk dicht bij zichzelf. De reeks tekeningen die ze in Goes toont, is ontstaan doordat ze haar lichaam met grafiet bedekte en daar op pa pier afdrukken van maakte. Het zijn bladen met lichte en donkere vormen die bijna onmerkbaar in elkaar overgaan, meer sferen dan vormen. Daarover heen legt ze ac centen en ragfijne texturen. Die laatste roepen een door een micro scoop waargenomen structuur van de huid op. Het zijn prachtige, poëtische bladen die een spiritu ele ongrijpbaarheid belichamen. Ze doen mij denken aan het uni versum voordat de erin aanwezige materie de vorm kreeg van het le ven dat wij kennen. Tamara Dees is al jaren geboeid door schepen en scheepvaart. Als metafoor voor reizen in tijd en ruimte. Zij bewerkt vaak foto's uit boeken. Puzzels met schepen zijn nu de drager van het verhaal. De schepen heeft Tamara Dees on zichtbaar gemaakt door de boven laag van de puzzelstukjes te ver wijderen. Het grijze vlak herinnert aan hun aanwezigheid. Symbolen van expansiedrift en macht terug gebracht tot een schim. Hoog moed vervangen door het besef van tijdelijkheid en nietigheid. Op een andere manier gaat ook het werk van Stijn Kriele daarover. Hij werkte twee weken in een af gelegen gastatelier aan de Ierse kust en ervoer daar de kracht van de elementen. Hij maakte er een imposante reeks monotypes in zwart-wit. Kriele erin slaagt om de ervaring van het omringd zijn door iets wat groter is dan hemzelf Hoe je oude technieken nieuw leven in blaast of werkwijzen toevoegt te verbeelden. Inventief creëert hij composities die op een elemen taire manier het landschap oproe pen. Ze hebben door materiaalge bruik en compositie ook formeel een grote kracht. Het werk op deze tentoonstelling verbeeldt onze plaats in de wereld, tussen wat eeuwig is en wat verandert of ver dwijnt. Een bestaan waarin hoog moed en kwetsbaarheid eikaars te genpolen zijn. Tegelijkertijd gaat het werk ook over het verbeelden op zich. Hoe je oude technieken nieuw leven in blaast of werkwij zen kunt toevoegen en wat er al is. Dat laatste doet ook Arjan van Arendonk in Kunstuitleen de Be velanden. Van Arendonk speelt met de tegenstelling tussen mas saproductie en uniciteit, kunst en kitsch, expressie en afbeelding. Hij gebruikt bedrukte stoffen met patronen van bloemen, stengels, takken en bladeren. Altijd gesti leerd. De stoffen belichamen hoe wij naar de natuur kijken, wat wij mooi vinden. Daaroverheen schil dert hij vaak bloemen. Hij weet zowel met acrylverf als siliconen knappe effecten te bereiken. Af en toe verwerkt hij borduursels in zijn composities, bijvoorbeeld van kleurige kolibries. Zijn werk gaat over inventiviteit en over schoon heid. Verwondering over de na tuur krijgt vorm in wonderbaar lijke composities. Stukafest heeft voor dinsdag 27 fe bruari drie muziekoptredens, drie theatervoorstellingen en één caba retier gestrikt, zegt pr-coördinator Madelief Feenstra. De zeven optre dens worden verdeeld over zeven locaties en per avond treden de ar tiesten meerdere keren op. Bezoe kers kunnen zo een avond plannen langs verschillende optredens op verschillende plekken. De verbreding van het pro gramma is een bewuste keuze om Stukafest aantrekkelijker te maken voor een breed publiek, legt Feen stra uit. Het is dan wel begonnen als een festival voor en door studenten, maar het is uitgegroeid tot een bre- Voor een studenten prijsje kan een maaltijd worden genuttigd bij Likkepot der evenement dat ook niet-stu- denten wil boeien. De nieuwe koers is gemakkelijker gemaakt door een nieuw sponsor contract dat Stukafest Middelburg heeft kunnen sluiten met Zeeland Theaters, zegt zij. Daardoor was het eenvoudiger contracten met arties ten te sluiten. Voor Zeeland Theaters is Stuka fest ten dele een manier om de slui ting van de schouwburg voor een grondige renovatie te compense ren. De exploitant van de schouw burg heeft al aangekondigd meer voorstellingen op locatie in de stad te willen programmeren zolang het theater dicht is. Nieuw aan de vijfde editie is ook de Stukahap: voor een studenten prijsje kan een maaltijd worden ge nuttigd bij Likkepot. Daar treedt dat J.W. Minnaard op. Het festival wordt afgesloten met een After party in De Spot, met Fenn en 45acidbabies. De muzikale acts zijn Waltzburg, Co-Incidence en de (nu nog niet bekende) winnaar van de Grote Prijs van Nederland in de ca tegorie singer-songwriter. Firma Vruchtvlees geeft een 'literaire peepshow' en De Trans//Missie brengt een mix van muziek en theater. De derde theateract is de spoken wordvoorstelling van Guus van der Steen (foto). In Bugra Gedik heeft Stukafest de cabaretier gevon den die de verbreding van het festi val completeert. zaterdag 2 december 2017 Verrassende visies op verbeelden Detail van 'No Clue' van Arjan van Arendonk. Nico Out T/m 23/12. Nanda Runge, Femke Gerestein, Tamara Dees en Stijn Kriele. Galerie van den Berge. Albert Joachimikade 4, Goes. Do. t/m za. 12.00 -17.00 uur. Arjan van Arendonk. Kunstuit leen de Bevelanden, Westwal 45, Goes. T/m 23/12. Wo t/m vr. 13.00 -17.00 uur, za. 12.00 - 16.00 uur. sl Monotypes in zwart-wit van Stijn Kriele. Stukafest heeft het programma voor de vijfde editie rond. Het festival grijpt het jubileum aan om behalve muziek ook theater- en cabaretvoorstellingen te pro grammeren in studentenkamers in Middelburg. Maurits Sep Middelburg A Guus van der Steen. Meer informatie over optredens en kaartverkoop staat op de site stukafest.nl/middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46