Tarieven 2018 Westerscheldetunnel D 8 Adrie de Kraker schrijft geschiedenis 9MI IQfflÈÖ Adrie de Kraker schrijft de geschiedenis van het landschap en de mensen in Zeeuws-Vlaanderen. Een regio om trots op te zijn. vanaf 1 januari 2018 18,20 13,90 11,15 4 25,00 19,00 15,25 Tarieven ongewijzigd Voordelige t-tag tarieven voor abonnees Voordeel vanaf 150 passages per jaar Speciaal tarief voor motoren Zes tolvrije dagen Hij stookt twee popu lieren per winter op. In plaats van ontpol- deren zou hij liever ompolderen. En hij vindt dat het de hoogste tijd is dat Zeeuws-Vlamingen eens trots worden op dat landje tussen d'Ee en Hontenisse. Het verleden is immers glorieus, de toekomst hoopvol. Adrie de Kraker in Reuzenhoek bij Zaamslag. De boerderij rechts meteen na het plaatsnaambord, laat hij weten. Eind vorige maand verscheen zijn 'Landschap en be woning van Zeeuws-Vlaanderen'. De Kraker (1953) is historisch geograaf. In 1997 promoveerde hij op het proefschrift 'Landschap uit balans, de Vier Ambachten en het Land van Saeftinghe tussen 1488 en 1609'. Zijn nieuwste boek is in alle opzichten ruimer: daarin be schrijft hij hoe over een periode van 14.000 jaar het huidige Zeeuws-Vlaanderen van een na tuurlandschap in een polderland schap veranderde. De schrijver woont sinds 2009 met zijn vrouw Nellie weer terug op de boerderij waar hij werd ge boren en tot zijn achttiende op groeide. Helemaal gerestaureerd - het woonhuis stamt uit de 17e eeuw. Hij probeert er een leef wijze op na te houden, die de oude boerderij waardig is: „We beheren de tuin op een middel eeuwse manier. Dode bladeren werk ik in de grond. Laatst ook zeewier, net als aan de Engelse en Deense kust. De paden zijn ver hard met oesterschelpen. We hebben twee lange repen moes tuin, die kan ik met de ploeg en de cultivator bewerken. Afgelo pen jaar hadden we kardoen en tabaksplanten. Rondom het erf staan populieren, veertig jaar ge leden door mijn opa geplant. Ik kap er twee per seizoen, die sto ken we op in de kachel voor de verwarming en heet water. Toen we hier kwamen wonen heb ik dertig populieren gezet." De status aparte zit tussen de oren. Dat moet veranderen Behoud van erfgoed en het zo goed mogelijk doorgeven aan de volgende generatie. Dat is wat De Kraker voor ogen staat. Hij doet dat met zijn boerderij. Ook zijn nieuwste boek past in dat stra mien. Om je leefomgeving op waarde te kunnen schatten en in stand te houden voor je kinderen en kleinkinderen, moet je weten wat er was. Hij was rot 2015 ver bonden aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, waar hij geschie denis van de Nederlandse cul tuurlandschappen doceerde. Nu geeft hij nog zes uur aardrijks kunde aan de Engelstalige klas van het Zeldenrust-Steelant Col lege in Terneuzen. Onderwijs vindt hij belangrijk: „Mensen leven te veel in het he den." Wat moeren we weren? Bij voorbeeld dar Zeeuws-Vlaande ren lange tijd bij Vlaanderen hoorde, één van de hoofdcultuur gebieden van Europa. Reynaert, Floris en de Blancefloer, Jacob van Maerlant, het zijn klinkende na men. Ook wetenswaardig is dat de Tachtigjarige Oorlog (1568- 1648) verwoesting bracht, die misschien erger was dan de kaal slag in Syrië en Irak. Land werd water, de bevolking trok weg. Van de vijftig parochiekerken zijn er nog vijf over: Hulst, Aardenburg, Sint Anna ter Muiden, Sint Kruis en Kloosterzande. In de 17e en 18e eeuw werd de regio een landje apart: Staats- Vlaanderen, een bijwagen van de toenmalige Republiek. Dat beeld hebben veel Zeeuws-Vlamingen nog steeds. De Kraker: „De status aparte zit tussen de oren. Dat moet veranderen. Kijk eens in wat een bijzonder gebied we wo nen, met een rijk verleden. En toekomst. Niet met ontpolderen, maar met wat ik ompolderen noem. Je houdt de dijk intact, laat via een paar sluisjes water bin nen, met biezen vang je het slib. Als het maaiveld hoog genoeg is opgeslibd, sluit je de sluizen. Zo heb je met een jaar of vijftien een nieuwe, vruchtbare polder." Meer informatie WESTERSCHELDE TUNNEL www.westerscheldetunnel.nl zaterdag 2 december 2017 PC Tarieven per enkele passage inclusief 21% BTW, geldig voor 2018* veelgebruikers- korting*** lengte kleiner dan of gelijk aan 6 meter en een hoogte kleiner dan of gelijk aan 3 meter 5,00 3,80 3,05 lengte groter dan 6 meter en een hoogte van het voertuig kleiner dan of gelijk aan 3 meter 7,45 5,70 4,55 lengte kleiner dan of gelijk aan 12 meter en een hoogte groter dan 3 meter lengte groter dan 12 meter en een noogte groter dan 3 meter 2,50 2,50 2,00 Diensten worden verleend conform de Algemene Voorwaarden Westerscheldetunnel. In 2018 gelden dezelfde tarieven als in 2017. Dit betekent dat zowel de standaardtarieven als de t-tag tarieven ongewijzigd blijven. De t-tag is een elektronisch apparaatje dat u in de houder achter de voorruit van uw voertuig plaatst. Met een t-tag kunt u zonder te stoppen bij de tolpoorten op het Tolplein doorrijden, 24 uur per dag. Het verschuldigde tolgeld wordt automatisch afgeboekt van uw (prepaid) tegoed. Bovendien geeft het gebruik van de t-tag recht op een hoge korting op het toltarief. Om gebruik te kunnen maken van de t-tag sluit u een abonnement af met Movenience (via Klantenservice ofwww.movenience.nl). U machtigt Movenience om een beginbedrag van 60 of 200 per t-tag (of m-tag voor motoren) van uw bankrekening af te schrijven. Van dit ontstane tegoed worden de verschuldigde tolgelden betaald. Zodra de bijboekdrempel bereikt is, wordt uw tegoed door middel van een (doorlopende) automatische incasso met het bijboekbedrag aangevuld. Zo beschikt u altijd over voldoende saldo. Abonnees die vaker dan 150 keer per jaar met hun t-tag of m-tag door de Westerscheldetunnel rijden, krijgen een veelgebruikerskorting van 20% van het t-tag tarief. De veelgebruikerskorting: - geldt vanaf de 151 ste passage - de telling begint elk kalender jaar weer opnieuw - wordt per passage verrekend - geldt per t-tag of m-tag - geldt voor alle categorieën Voor motoren geldt het tarief van categorie 5. Alle motorrijders betalen 6 2,50 bij de kassa. Omdat het detectiesysteem in het wegdek niet alle motoren herkent, zijn motorrijders, ook klanten met een t-tag of een m-tag, vanwege de veiligheid verplicht om via de kassalanen te rijden! Gratis naar de andere kant van de Westerschelde? Bijvoorbeeld voor familiebezoek of een dagje winkelen? In 2018 zijn er zes dagen waarop iedereen de tunnel kan passeren zonder tol te betalen. Deze tolvrije zaterdagen zijn: 27 januari, 24 februari, 14 april, 8 september, 27 oktober en 24 november. Tijd voor trots op Zeeuws-Vlaanderen Jan van Damme - Adrie de Kraker Adrie de Kraker: Landschap en bewoning van Zeeuws-Vlaanderen - uitgave door Cultuurhistorie en Landschapsontwikkeling De Kra ker, 352 pagina's, 34,95 euro. Kijk op www.westerscheldetunnel.nl of stuur een e-mail naar info@westerscheldetunnel.nl of bel de Klantenservice - vanuit Nederland: 0900 - 23 58 866 (uw gebruikelijke belkosten) - vanuit het buitenland: 0031 113 - 232 844 MEEd M&CEUTK MET t>£ fLOtSKILTOUVEL N.V. Westerscheldetunnel A Adrie de Kraker op zijn erf in Reuzenhoek. fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44