Luchtverhitters olie - gas - elektro Inge Caljouw geeft op het Scheldemond les over onbeperkt leven in rolstoel Antikraakverhuur zet PSR op verkeerde been 7 In een rolstoel heb je een normaal leven. Als Inge Caljouw dat scholieren voor ogen kan brengen, is ze tevreden. Middelburg als centrum van wereld PW Inge Caljouw gebruikt een rol stoel. Ze heeft het syndroom van Goldenhar, waarbij schedel en wervelkolom vervormd zijn. Een breuk in het ruggenmerg ver lamt haar onderlichaam vanaf haar middel. Maar haar levensmotto lijkt 'nou én'. Caljouw leeft, werkt en sport als ieder ander en dat wil ze de veertien leerlingen mavo- en vmbo 4 op het Scheldemondcol- lege deze vrijdagochtend duidelijk maken. De vierdejaarsklassen maken elk jaar vier weken lang kennis met rolstoel- en blindensporten. En ze krijgen een college van Caljouw, over hoe onbeperkt het leven in een rolstoel kan zijn. Zulke colle ges geeft ze al tien jaar op middel bare scholen in Zeeland. Commentaar Caljouw zet de les hard in. Met een YouTube-video van een Ameri kaan zonder armen en benen, Nick Vujicic, die ongehinderd in het leven staat. De jongeren kijken gefascineerd maar houden vragen en commentaar voor zich. „Ken nen jullie iemand met een beper king?", vraagt ze. Eén schuchtere vinger gaat de lucht in. „Mijn va der heeft een verlamd been". „Werkt hij?", vraagt Caljouw. De jongen bevestigt. „Je kunt gewoon werken met een beperking. Zelfs al ben je vanaf je nek verlamd. Wat zou je dan nog kunnen doen?", vraagt ze de klas. Die reageert als iedere groep zestienjarigen: lauw. Dan vertelt Caljouw het wel. „Je hebt je stem, je kunt nadenken. Je kunt met je stem en ogen een computer bedienen. Ik ken ie mand die met zijn achterhoofd zijn elektrische rolstoel bedient." Ze laat video's zien van hoe ze Je kunt zelfs piloot worden zonder armen thuis in Vlissingen kookt, hoe haar douche werkt en hoe ze zichzelf aankleedt. „Schoonmaken is wel lastig. Ik heb twee uur huishoud hulp per week." Caljouw toont hoe ze zelfstan dig met aanpassingen auto rijdt. „Wie betaalt die aanpassin gen, wil een jongen weten. „De auto betaal je zelf, de gemeente betaalt de aanpassingen. Als je goede argumenten hebt." Playstationpaneeltjes De kosten voor de rolstoeltakel en handbediening in Caljouws auto schat een leerling op zevenduizend euro. „Doe maar dik het dubbele", antwoordt Caljouw. Als bedieningsapparaten als joy sticks en playstationpaneeltjes in combinatie met auto's ter sprake komen, gaan de ogen van de leer lingen glimmen. Helemaal bij film pjes van sporters 'met beperkin gen': rolstoelend over de skateramp mét salto en, goed voor bewonde rend rumoer, een voetballer die met één been en krukken een tweebenige opponent wegspeelt. Je kunt zelfs piloot worden zon der armen, geeft Caljouw als uit smijter. Jessica Cox haalde haar vliegbrevet met haar benen. „Je kunt dus gewoon een leven heb ben in een rolstoel", vat een jon gen samen. Caljouw knikt. „Ze hebben het toch begrepen." Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl De Fruitkraam wj£ Buttinae ggg Actueel: postelein en kogelbonen Zie ook: www.fruitkraambuttinge.nl De bewoners van Weyevliet ver huisden de afgelopen weken naar het nieuwe Scheldehof. De laatste bewoners vertrokken woensdag naar de voormalige Zware Plaatwerkerij in het Scheldekwartier. In de Vlis singse gemeenteraad ontstond donderdagavond commotie, omdat raadslid Rijnco-Jan Suur- mond (PSR) had vernomen dat Weyevliet tegen de afspraken in zou worden verhuurd. „We hebben buurtbewoners destijds beloofd dat het verpleeghuis tijdelijk in gebruik zou zijn om WVO Zorg uit de brand te helpen. De maximale termijn van vijfjaar is meer dan verdubbeld, maar WVO Zorg moet wel de belofte nakomen Weyevliet zo snel mogelijk af te breken", betoogde Suurmond onder instemmend geknik van veel collega-raadsleden. Wethouder Sem Stroosnijder wist niets over verhuur van Weyevliet, maar kon vrijdag la ten weten dat B en W eerder een gedoogbeschikking verleenden, waarin Weyevliet tot mei 2018 mag blijven staan. Bestuurs voorzitter De Graaf meldt dat WVO Zorg zich daaraan houdt. „Het gebouw van Weyevliet is volgend jaar mei niet meer te zien. Maar tot de sloop in maart of april begint, willen we anti- kraakhuurders in het pand vesti gen. Zo'n pand op een enigszins afgelegen plek wil je niet leeg la ten staan. Daarom hebben we een bedrijf gevraagd tijdelijke huurders voor ons te zoeken." Tegen het einde van het jubileum jaar van Middelburg 800 jaar stads rechten pakt de Werkgroep Cultuur Historie van het Zeeuws Genoot schap uit met een symposium on der de veelzeggende titel: Middel burg als centrum van de wereld. Op 9 december belichten negen deskundigen vanuit hun expertise de rol van Middelburg. Joost Ver heggen vertelt over de stad als mu zikaal centrum. Peter van Druenen belicht de demografie, Victor Ent hoven de economie, Huib Zuider vaart de wetenschap en Jeanine Decker de politieke invloed. Erica Boersma vertelt over Middelburg als spil in het calvinisme; Veronica Frenks behandelt Middelburg als toeristische trekpleister; Gerard van Keken sluit af met culinaire en vi- nologische zaken. Het symposium begint om 12.30 uur in de Koorkerk en duurt tot 17.00 uur. De inschrijving wordt de finitief bij het overmaken van 10 euro op NL88 INGB 0006 4114 94 t.n.v. de WCH, Kats, onder vermel ding van 'symposium 9 december'. Inge Caljouw geeft al tien jaar colleges op middelbare scholen over hoe zelfstandig iemand in een rolstoel kan leven, foto lex de meester Meeuwse handelsonderneming bv Albert Plesmanweg 6,4462 GC Goes Tel.: 0113-212620 Fax:0113-232214 Email: info@meeuwse-goes.com zaterdag 2 december 2017 WA Werken en sporten als ieder ander Claudia Sondervan Vlissingen - Inge Caljouw Middelburgseweg 38a, Sbsira 4364 TC Grijpskerke.T: 06 - 422 99 372 webshopfruitkraam@gmail.com Pinnen kan ook bij ons. Bintjes10 kg 4,00 Nicola aardappelen10 kg 4,00 Zuurkool van het vat500 gr 0,69 Spliterwten500 gr 0,75 Witlof500 gr 0,70 Mandarijn20 stuks 2,50 Conference perenper kg 1,25 Medjoul dadels250 gr 2,25 Tamme kastanjes200 gr 1,95 Aanbiedingen gelden van wo. 29 nov. tInn di. 5 dec. Openingstijden verkoop: Ma: 10.00 - 17.30 uur Di/wo/do/vr: 9.15 -17.30 uur Za: 9.15 -16.30 uur Zondag gesloten Het verlaten Vlissingse ver pleeghuis Weyevliet ruimt vóór mei het veld voor gras land, meldt voorzitter Jan de Graaf van de raad van bestuur van WVO Zorg. René Hoonhorst Vlissingen Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43