Bedreigde diersoorten terug op Schouwen 5 Fietsvoetveer blijft voer voor discussie Scholquotum minder fors naar beneden Met eenvoudige maatregelen kunnen boeren dieren voor uitsterven behoeden. Het provinciebestuur kan niet te lang wachten met de beloofde toekomstvisie over het fietsvoet veer. Anders wordt er om de ha verklap gediscussieerd over wijzi gingen in de dienstregeling, aldus Statenlid Hans van Geesbergen (WD). Hoewel de omstreden maatre gel om de spitsboot van 7.48 uur uit Breskens te schrappen deze week werd teruggedraaid, laaide de discussie gisteren toch op in Provinciale Staten. Francois Ba- bijn (Partij voor Zeeland) hand haafde zijn motie om de versobe ring van de dienstregeling terug te draaien. Het provinciebestuur wil namelijk ook de zomerperi ode waarin er elk half uur een af vaart is met drie weken bekorten. Volgens Babijn heeft het ver minderen van afvaarten nega tieve gevolgen voor het openbaar vervoer, voor scholen aan weers zijden van de Westerschelde, voor het toerisme en voor de leefbaar heid van West-Zeeuws-Vlaande- ren. Het terugdraaien van de be slissing over de boot van 7.48 uur noemde hij 'uitstel van executie'. Hij wil alle wijzigingen van tafel. Zijn motie haalde het niet, maar kreeg wel steun van de SP, 50 Plus, Groenlinks, D66, de PW en het Zeeuwse-Vlaamse CDA- Statenlid Patricia de Milliano. De PvdA gaf het provinciebestuur het voordeel van de twijfel. Gedeputeerde Harry van der Maas beloofde rond de zomer met een toekomstvisie te komen. Vol gens hem past de maatregel wel in door de Staten goedgekeurd be leid. „Maar midden in het school jaar knelt het voor scholieren van Scalda, voor die van de HZ is het geen probleem. Elk knelpunt moet je serieus nemen. We kie zen voor zorgvuldigheid boven snelheid." VLISSINGEN Noordzeevissers mogen volgend jaar 15 procent minder schol aanvoeren. Dat re sultaat is gisteren bereikt tijdens de onderhandelingen tussen de Europese Unie en Noorwegen over de bevissing van gemeen schappelijke visbestanden. In ternationale visserijbiologen ad viseerden eerder de scholvangst met 35 procent te beperken om tot een duurzaam scholbestand in de Noordzee te komen. De quota voor kabeljauw en wijting gaan in 2018 met respec tievelijk 13 en 38 procent om hoog. De verhoging wordt door gevoerd, omdat van beide vis soorten volgend jaar - op basis van de Europese aanlandplicht - ook alle te kleine, ondermaatse vissen moeten worden aange voerd. Het voor Zeeuwse vissers belangrijkste quotum, dat van tong, is nog niet vastgesteld. De Europese visserijministers be slissen daarover op 11 en 12 de cember. .waarvan vmcie Terwijl er net weer 14 broedvogels aan de rode lijst van be dreigde Nederlandse vogels zijn toege voegd, laat het pro ject Red de Patrijs op Schouwen zien dat boeren met simpele maat regelen vogels en andere diersoor ten kunnen redden. Zangvogels, roofVogels en ook hazen keren weer terug in het 500 hectare grote proefgebied. „We zien groenlingen, putters, kneutjes en kepen. Ook hebben we 200 veldleeuweriken geteld. Dat toont aan dat er weer meer bi odiversiteit in het gebied is", zegt Chris Vreugdenhil, projectcoördi nator bij stichting Het Zeeuwse Landschap. Ook hazen en roofvo gels zoals de torenvalk, blauwe kiekendief en ruigpootbuizerd zijn gesignaleerd. „Met dit project laten we zien dat je met niet al te ingewikkelde maatregelen be dreigde diersoorten voor uitster ving kunt be hoeden. We zien nu dat de keten zich langzaam maar zeker herstelt. Over drie jaar eindigt het pro ject. We zijn benieuwd hoe de vlag er dan bij hangt. Het doel is dat er dan 30 procent meer biodi versiteit is." Akkervogels zitten in het ver domhoekje. Voor de patrijs, de ge noemde veldleeuwerik, gele kwikstaart en graspieper is het vijf voor twaalf. Leefcomfort Door intensieve landbouw broe den in Zeeland hooguit nog 1000 tot 2000 patrijzenparen. Vorig jaar begon dan ook de Zeeuwse opera tie 'red de patrijs'. Acht Schouwse boeren geven sinds vorig jaar de patrijs meer leefcomfort in een 500 hectare groot akkerbouwge bied tussen de Oosterscheldeke- ring en de Schelphoek. Dat ge beurt in overleg met de stichting Het Zeeuwse Landschap en Land schapsbeheer Zeeland, die in de provincie het reddingsproject uit voeren en coördineren. Het gaat om een project van vier jaar. Daarvoor is Bi'ina 400.000 euro in kas, de helft Euro pees geld. Natuurbe schermingsorganisaties, anoniem en de pro leggen de rest van het geld op tafel. De patrijs staat symbool voor de teloor gang van de rijkdom aan diersoorten. „Het is nadruk kelijk de bedoeling dat ook andere dieren - van insec ten, vogels tot zoogdieren weer terugkeren in het ge bied." In overleg experimente ren de boeren met een reeks maatregelen, zoals het laten staan van de stoppels van tarwe en de vervanging van akkerran den door bloemblokken. Naast dit patrijzenproject laat Het Zeeuwse Landschap ook an dere proeven doen. Op gronden die de stichting aan akkerbouwers verpacht, worden sinds twee jaar smalle stroken met diverse gewas sen ingezaaid. Vreugdenhil: „Als het ene gewas wordt geoogst, kun nen akkervogels vluchten naar een aangrenzende strook. Zo kunnen ze zich makkelijker handhaven." Het aantal boeren dat aan agra risch natuurbeheer doet en zo de We zien groenlingen, putters, kneutjes en kepen. Ook telden we 200veldleeuweriken vogels een leefplek biedt, is lande lijk fors afgenomen: van 40.000 naar 16.000. De terugval komt doordat boeren stoppen, door schaalvergroting en doordat de SNL-regeling (Subsidie Natuur en Landschap) wordt afgebouwd. Er is meer geld nodig, zeggen natuurbeschermers. Volgens de Vogelbescherming doet Neder land al tientallen jaren te weinig om boerenlandvogels (akker- en weidevogels) van de ondergang te redden. Ze diende eind 2016 een klacht in bij de Europese Commis sie. Lichtpuntjes Toch zijn er ook lichtpuntjes. Zeeuwse boeren doen steeds vaker mee aan natuur- en landschaps projecten. Zo zijn er honderd nieuwe contracten afgesloten voor Poldernatuur Zeeland, een samen werkingsverband van negen agra rische natuurverenigingen. Daar mee is het budget van 1,6 miljoen euro per jaar tot 2021 voor drie kwart benut. Inmiddels zijn er 400 tot 500 boeren die akkerranden, graslan den en landschapselementen zoals knotwilgen en hagen in stand houden. Een deel doet dat nog op grond van de oude SNL-regeling (Subsidie Natuur en Landschap). Voor de nieuwe meerjarige rege ling via Poldernatuur Zeeland is de belangstelling ook groot. zaterdag 2 december 2017 PC Ernst Jan Rozendaal Middelburg Zangvogels zijn weer terug op Schouwen. Groenlingen, putters, kneut jes en kepen, foto's jannie timmer De groenling zingt weer Frank Balkenende Burgh-Haamstede - Chris Vreugdenhil, HZL bij Burgh-Haa^édeken Vmde" Zan9vo9els Weer een leefgebied

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41