Middellandse Zee cruises €100 3 Kamer verdeeld over aanbeveling Onderzoeksraad voor Veiligheid Vuurwerkellende kost miljoenen 699 719 849 In de Tweede Kamer is nog lang geen meerderheid voor een landelijk vuurwerk verbod. Maar Tjibbe Joustra, voorzitter van de Onderzoeksraad voor Veiligheid, is helemaal klaar met rotjes en vuurpijlen. Over een maand maakt Nederland opnieuw de balans op. Hoeveel gewonden en doden vallen er dit keer door vuurwerkongelukken? „Er wordt heel vaak gesproken over een 'rustige jaarwisseling', maar gemiddeld één dode en honderden gewonden per jaar zou ik niet rustig willen noemen", zegt Tjibbe Joustra, voorzitter van de Onderzoeksraad voor Veilig heid (OW). Joustra presenteerde gisteren een explosief rapport, met daarin de aanbeveling om knalvuurwerk en vuurpijlen landelijk te verbie den. De Tweede Kamer wil snel in debat met minister Ferdinand Grapperhaus van Justitie en Vei ligheid. „Dit stevige rapport ver plicht ons tot discussie over onze viering van oud en nieuw", zegt CDA-Kamerlid Chris van Dam. Toch is in de Kamer nog lang geen meerderheid voor zo'n lan delijk verbod. „Met een vuurwerk verbod wordt de meerderheid die van legaal vuurwerk geniet de dupe van de idioten die met vuur werk de boel terroriseren", zegt WD'er Arno Rutte. Grapperhaus zelf noemt het OVV-rapport 'goed en degelijk', maar hij vindt het nog te vroeg om conclusies te trekken. 'Kampioen letsel' De beroepsvereniging voor oog artsen vindt het voorstel van de OW op haar beurt niet ver genoeg gaan. „Nederland is Europees kampioen vuurwerkletsel", zegt oogarts Tjeerd de Faber van het Oogheelkundig Gezelschap. Hij wil dat niet alleen knallers en pij len worden verboden, maar ook al het andere vuurwerk. „Jaarlijks zorgt de viering van oud en nieuw in z'n huidige vorm voor te veel letsel, schade en maatschappelijke overlast." O W-voorzitter Joustra is niet van plan 'de traditie van oud en nieuw om zeep te helpen', zoals hij het zelf zegt. „We hebben ge probeerd aanbevelingen te doen die het mogelijk maken om oud jaar te vieren zoals iedereen dat prettig vindt, maar we willen tege lijkertijd korte metten maken met de grootste veroorzakers van let sel, vernielingen en geweld. Dan kom je uit op vuurpijlen en knal vuurwerk. Het gaat om maximaal 20 procent van het verkochte vuurwerk, dus er blijft een hele boel mogelijk." Volgens Joustra is er genoeg draagvlak in Nederland om het gebruik van vuurwerk deels aan banden te leggen. „Meer dan de helft van de Nederlanders is voor een algeheel vuurwerkverbod, dus lang niet iedereen zal dit erg vin den. Vuurwerklief- hebbers kunnen siervuurwerk blijven afsteken." De OW adviseert de overheid om de komende jaren in de gaten te houden in hoeverre het nog toe gestane vuurwerk zorgt voor let sel. Om ook dat vuurwerk mis schien te verbieden. „Er komen natuurlijk ook nieuwe producten op de markt en die kunnen weer DE REKENING andere gevaren opleveren. Wij zeggen: volg wat er speelt en grijp ook in de toekomst in als dat nodig is. Het gaat ons niet om een slui pend verbod op alles." Joustra ziet geen alternatief om overlast tijdens Oud en Nieuw tegen te gaan dan rotjes en vuur pijlen te verbieden. „Ons inziens is dit de manier om het te doen. Een verbod op knalvuurwerk maakt het ook makkelijker om illegaal vuurwerk op te sporen. Dat zien wij de laatste jaren zwaarder en zwaarder worden. Dus het is noodzakelijk om hier en daar paal en perk te stellen." Alcohol De O W-voorzitter constateert dat er problemen zijn met de openbare orde op oudejaarsavond, waarbij ook vaak alcohol in het spel is. „Er is zeker een verband tussen alcohol en vuurwerk, want bij die incidenten wordt veel ge vaarlijk vuurwerk gebruikt. Als de politie probeert de orde te herstel len of de brandweer tracht te blus sen, dan wordt er toch vaak met van alles gegooid. Niemand is voor een kleintje vervaard, maar een rotje is wel wat anders dan een Cobra, die de kracht heeft van een handgranaat. Daar praten we hier over en dat bemoeilijkt de oplos sing van incidenten aanzienlijk." Cruise Westelijke Middellandse Zee Cruise Oostelijke Middellandse Zee voordeel p.p zaterdag 2 december 2017 GO 'Verbod is de enige manier' Edwin van der Aa Maarten van Ast Den Haag Tjibbe Joustra. FOTO LEO VAN DER VELDE Knalvuurwerk en vuurpijlen moeten worden verboden, vindt Tjibbe Joustra. fotoanp Elk jaar is het vaste prik: enkele dagen na de jaarwisseling komt het Verbond van Verzekeraars met een schatting van de schade aan huizen en auto's. Dat bedrag schommelt de laatste vijf jaar telkens tussen de 12 en 15 miljoen euro. Bij gemeentelijke ei gendommen komt de rekening gemid deld uit op duizen den tot tienduizen den euro's per ge meente. In de grote steden loopt de tel ler in de tonnen. De jaarwisseling leidt ook tot andere kos ten, zoals zieken huisrekeningen. Deze lopen uiteen van honderden tot tienduizenden euro's per slachtoffer. In het geval van blij vend en ernstig let sel (brandwonden, zwaar oogletsel) kunnen de kosten stijgen tot 100.000 euro per persoon. ZEELAND2 EN COMMENTAAR Boek nu uw Costa Cruise voor aankomende zomer, en ben verzekerd van een heerlijke cruise over de Middellandse Zee! Altijd scherp geprijsd, zoals u van Kras gewend bent. O.a. Marseille, Barcelona Mallorca. Per Costa Diadema**** Excursie: ontdek de schatten van Rome Klantbeoordeling 8,5! Vertrek: maart t/m nov. Zie: Kras.nl/37228 Cruise Spaanse Italiaanse steden O.a. Savona, Napels, Mallorca Malta. Per Costa Fascinosa**** Proef pizza in het levendige Napels Een 3 verdiepingen tellend theater aan boord Vertrek: april t/m oktober Zie: Kras.nl/85157 O.a. Bari, Katakolon, Santorini Kotor. Per Costa Luminosa**** Ontspan in de luxueuze Samsara Spa Bezoek het oude Olympia vanuit Katakolon Vertrek: mei t/m oktober Zie: Kras.nl/37650 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. d<?cember.' isten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3