II 31 IOC schorst drie Russen Nederlanders genomineerd Zonderlands rivaal stopt We hadden één mispeer, het is veel te vroeg om in paniek te raken Normaal is het geen onderdeel om voor thuis te blijven. Maar in Calgary is de ploegachtervolging vanavond opeens superbelangrijk. FLITSEN ceert, mag het maar 8 in plaats van to mannen naar de Spelen sturen. „Dat mag ons als schaatsland nooit overkomen", vindt kopman Sven Kramer. Nederland moet na de wereldbe kerwedstrijden van Calgary en Salt Lake City - volgende week - in het klassement bij de beste zes staan. Er moet nu dus worden gepresteerd. De train móét weer op de rails. Daarom deed Kuiper een beroep op Kramer, die eigenlijk in Calgary niet van plan was de achtervolging te rijden. „Maar ik snap de urgentie en neem mijn verantwoordelijk heid. Het komt goed", bezweert Kramer. Voor het eerst sinds de gouden medaille van Sotsji 2014 vormt hij weer een trio met Koen Verweij en Jan Blokhuijsen. Door de afwezig heid van Verweij in de seizoenen na de Olympische Spelen moest er worden geïmproviseerd. Ook met de stayers Douwe de Vries en Jorrit Bergsma was Nederland meestal sterker dan de concurrentie, maar in het olympische seizoen is die toegenomen. Noorwegen en Zuid- Korea hebben een sterk team en vinden het onderdeel net zo be langrijk als de individuele num mers. Dat laatste is in Nederland min der het geval, zo blijkt wel uit de routes die de schaatsers afleggen richting het Olympisch Kwalifica tietoernooi, eind december. Voor veel ploegen past 'Salt Lake' niet in het schema. De Lotto-jumbo-ploeg van Kramer gaat niet, Blokhuijsen in principe ook niet, waardoor volgende week een reserveteam aan de start staat. Dat is pas een probleem als Neder land vanavond opnieuw teleurstelt. Kuiper: „Er ligt extra druk op, maar volgens mij moet je dan juist niet extra gaan trainen of een praatses sie inlassen. We hadden één mis- peer, het is veel te vroeg om in pa niek te raken." Bergsma is in Calgary uit de ploeg gehouden, Marcel Bosker is de re serve. Volgens Kuiper was dat al de afspraak. „Maar na Heerenveen, wat ik als een incident beschouw, wil ik Jorrit ook een beetje uit de wind houden." Hij heeft het over een die- seltrein, met Bergsma, en een all- roundtrein, met Verweij. „De diesel rijdt vanaf het begin een bepaalde tempo en houdt dat vol tot de streep. De allroundtrein kan een ronde versnellen als het moet en is daardoor in theorie geschikter voor de ploegachtervolging." Eigenlijk wil bondscoach Geert Kuiper er weinig over zeggen. Als je praat over dingen die mis kunnen gaan bij de ploegachtervolging, roep je het onheil over je af. „Dan wordt het een soort self fulfilling prophecy", zegt hij, achterover leu nend op de tribune van de Olympic Oval in Calgary, waar het onderdeel vanavond bij de wereldbekerwed strijd op het programma staat. Kuiper begrijpt dat hij ernaar ge vraagd wordt. Het is alarmfase 1 na de totaal mislukte race vorige maand in Heerenveen. Daar raakte de achtervolgingstrein al na een halve ronde uit de rails. Jorrit Bergsma had zijn dag niet en bun gelde de hele rit achter Jan Blok huijsen en Koen Verweij. Tiende werd Nederland, olympisch en we reldkampioen nog wel. Eén slechte race is niet desas treus, maar er zijn slechts twee re paratiemomenten, de eerste dus in Calgary. Los van het olympische startbewijs op het landenonderdeel staat er vanavond meer op het spel: als Nederland zich niet kwalifi- zaterdag 2 december 2017 Schaatstrein móét nu terug op de rails ALGEMEEN De lijst met Russische sporters die door het Internationaal Olympisch Comité (IOC) levenslang zijn geschorst wegens doping, wordt steeds langer. Gisteren kwamen de volgende drie namen naar buiten van at leten die in 2014 deelna men aan de Olympische Spelen van Sotsji. Het gaat om de langlaufers Joelia Tsjekaleva en Anastasia Dotsenko en biatlete Olga Zajtseva. HOCKEY Billy Bakker (foto) en Mirco Pruyser maken kans om te worden uitge roepen tot beste hockeyer van 2017. Bij de vrouwen is Lidewij Weiten genomi neerd. In de categorie ta lent komen Thierry Brink man en Jorrit Croon (man nen) en Frederique Matla, Laura Nunnink en Xan de Waard (vrouwen) in aan merking. TURNEN Fabian Hambü- chen turnt dit weekeinde zijn laatste officiële wed strijd. Na de finale van de Duitse Turnliga in Ludwigs- burg stopt de 30-jarige olympisch kampioen ermee. Hambüchen was een van de grootste con currenten van Epke Zon derland op het onderdeel rekstok. Kevin Strootman heeft gisteren met een doelpunt bijgedragen aan de compe titiezege van AS Roma op SPAL. De Romeinen ver sloegen de nieuwkomer in de Serie A met 3-1. Stroot man nam na een half uur spelen de 2-0 voor zijn re kening. Gareth Bale maakt van daag geen deel uit van de selectie van Real Madrid in het duel met Athletic Bil bao. De aanvaller maakte dinsdag zijn rentree na een kuit- en hamstringblessure, maar kreeg een terugslag. Thomas Müller keert morgen terug in de basis van Bayern München. De aanvaller kwam door een spierblessure bijna twee maanden niet in actie. De mislukking in Thialf. V.l.n.r: Jorrit Bergsma uitgeput, Koen Verweij en Jan Blokhuijsen verbaasd, Geert Kuiper gelaten, fotoanp —Geert Kuiper Rik Spekenbrink Calgary In 2014 won de aflossings- ploeg met Jan Blokhuijsen (I), Sven Kramer (m) en Koen Verweij nog goud op de Olympische Spelen. FOTOANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31