Minimaal 75 wedstrijden 26 PSV-trainer Cocu heeft hoogste percentage V Phillip Cocu is de nieuwe nummer 1 op de lijst van trainers met het hoogste winstpercentage in de historie van de eredivisie. In de eregalerij staat zijn leermeester Guus Hiddink nu op twee. Hiddink Micnels Column S JOERD MOSSOU De teksten van Ruben Schaken zijn zo vooroorlogs achterlijk, datje het eerst niet gelooft hoorde over homo's in de voetbalwereld, kwam uit de mond van John de Bever. John is zelf homo, oud-voetballer en tegenwoordig zan ger van het betere levenslied. John heeft, kortom, enig recht van spreken. De Bever gebruikte een paar keer hetzelfde zin netje toen het onderwerp ter sprake kwam, onbe doeld ironisch, uitgesproken met klassieke Bra bantse tongval, namelijk de volzin: „Flikker toch op man." Of ik werkelijk dacht dat Lionel Messi opeens zou worden weggehoond als hij homo bleek te zijn, vroeg John zich hardop af. „Flikker nou toch op man", zei De Bever. „Tuurlijk niet. Geloof ik niks van." Zelf zou hij anno 2017 geen enkele moeite hebben om uit de kast te komen, bezwoer John. Sterker nog, hij had dat als speler van Dordrecht en topzaalvoet- baller al lang en breed gedaan. „Ze zingen nu ook dat je moeder een hoer is, of dat je een flikker bent, dus wat is het verschil? Kom op zeg. Flikker toch op." opgeruimde, rechttoe rechtaan gedachtegang. Ook omdat ik John de Bever geneigd ben te geloven: dat je als voet baller anno 2017 zonder wereldschokkende ge volgen uit de kast zou kunnen komen in Ne derland. Dat je niet, zoals vaak wordt geschetst, met een door complete stadions wordt uitgescholden en uitgekotst. Mijn gevoel is dat het, ondanks de groep onvermijdelijke malloten, relatief gezien mee zal vallen. Voetbalsupporters zijn soms macho-achtig en smakeloos, maar ook heel vaak niet - en lang niet al lemaal. De drempel is begrijpelijkerwijs hoog, maar de Middeleeuwen zijn al een tijdje voorbij. Maar toen was daar plots Ruben Schaken. Een oud-voetballer die vorige week zijn biografie pre senteerde, iets wat mij in eerste instantie even ont gaan was. U heeft het inmiddels vast gelezen: Scha ken wijdt in zijn boek een compleet hoofdstuk aan het thema 'homoseksualiteit in de voetballerij'. De teksten zijn zo vooroorlogs achterlijk, dat je het eerst niet gelooft. Begrijp me goed, ik wil hier niet naïef of hypocriet doen; in de voetbalkleedka mer doen wij ook wel eens aan macho-gebral, en ik heb in dat decor wel eens wat doms geroepen. Maar Schaken meent het serieus, of hij doet op zijn minst alsof. Hij geeft uitgebreid zijn bekrom pen visie op homoseksualiteit in een geautori seerde biografie, in een boek waarvan je mag aan nemen dat hij het nog eens rustig heeft teruggele zen, dat hij er over heeft nagedacht. 'Nee ik omarm het niet, ik distantieer me ervan', zegt Schaken onder andere over homo's in het voet bal. 'Ik neem afstand omdat ik er liever niet mee word geassocieerd.' En zo gaat dat drie pagina's zo door, uitgebreid schamperend en roddelend over twee vermeend homoseksuele teamgenoten. Maar toen daar deze week - heel verrassend - aller lei reacties op kwamen, wees Schaken geschrokken naar de media, want die hadden het allemaal uit vergroot of iets dergelijks. Tuurlijk Ruben. Ik wil nog best wel geloven dat je spijt hebt, of dat je het zo cru niet bedoelde. Maar kom op zeg. Flikker toch op. Wawrinka naar Ahoy Viergever langer aan de kant eer dan 150 wed strijden coachte Phillip Cocu in de eredivisie. Wie ze bijna allemaal live in het stadion volgde, herkent ondertussen de rode draad. Zoeken naar controle, dat typeert Cocu in zijn werk als trainer-coach het meest. Onder die noemer zijn allerlei ingrepen en keuzes te plaatsen uit bijna vijf sei zoenen PSV. Controle, dat is met een vijfde verdediger beginnen in twee Champions League-duels met Atlético Madrid om een plaats in de kwartfinales. Controle, dat is ook met vijf achterin eindigen tegen Manchester United, omdat je op Old Trafford een gelijkspel in han den hebt. Zoeken naar controle, dat is Jorrit Hendrix vier minuten voor rust wisselen tegen PEC Zwolle omdat hij tegen een rode kaart aan zit. En niet gokken dat-ie het nog wel vol houdt tot de rust. „Ik wissel niet naar de voorkeuren van het publiek, maar om wedstrijden te winnen", TOP 10 zei Cocu eens na een ï-o zege thuis tegen AZ, toen de PSV-aanhang floot omdat het andere invallers had willen zien. Van die meer dan 150 eredivisie duels is bijna twee derde in winst omgezet. En zit winnen er niet in, dan vermijdt Cocu verlies. Van de laatste 108 eredivisieduels verloor hij er maar 7. Zelfs in het mislukte vorige seizoen leed PSV toch maar 2 nederlagen, het minst van ieder een. Dat was uit en thuis tegen Fey- enoord. Eén keer onverdiend en één keer door een historische beslissing op basis van doellijntechnologie. Het winstpercentage van Cocu wordt zelfs nog extreem ge drukt door de eerste helft van het seizoen 2013-2014, toen hij net begon en PSV zelfs bivakkeerde. Hij is nu zijn leermeester Guus Hiddink voorbij op de zaterdag 2 december 2017 GO @sjoerd mossou Kom op De mooiste, krachtigste strofe die ik ooit Ik werd vrolijk van die TENNIS Stan Wa wrinka doet in februari mee aan het ABN AMRO World Tennis Tour nament in Rotterdam. De Zwitserse nummer 9 van de wereld is na Grigor Dimitrov en Alexander Zverev de derde speler uit de mon diale top tien die zijn komst heeft toege zegd aan toernooibaas Richard Kraji- cek. VOETBAL Ajax kan dit kalenderjaar geen beroep meer doen op Nick Vierge ver. Bij onder zoek in het ziekenhuis is bij de verde diger een scheurtje in het bot van zijn rechte- renkel aange troffen. Vier gever had die blessure overgehou den aan het met 0-8 ge wonnen com petitieduel tegen NAC. Zelden gokken Maarten Wijfels Eindhoven Bij het samenstellen van de top 10 van eredivisietrainers met het hoogste winstpercen tage, is de ondergrens gelegd bij 75 duels op de bank. Zo tel len alle trainers (in totaal 160) mee die minimaal twee aaneen gesloten seizoenen in de eredi visie werkten. De vier competi tieduels waarin Phillip Cocu het hoofdtrainerschap van PSV tij delijk neerlegde, omdat hij her stelde van een tumoroperatie, zijn niet meegeteld. Dat Louis van Gaal 'pas' op plek 7 is te vinden, komt omdat hij met AZ een keer 11de werd in de eredivisie. m Mi 250 wedstrijden 182 x winst 86 wedstrijden 62 x winst 243 wedstrijden 175 x winst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26