O O lil DE WEEK VAN PHLIPPEN S 20 lil CL lil Post NL SBM Offshore ASML START-UPS SUCCESFORMULE De toekomst van het bedrijfsleven ligt in handen van start-ups. Maar negen van de tien nieuwkomers krijgen hun onderneming niet aan de praat. Wat doen winnaars beter dan afhakers? Heeft u bitcoins, of bent u zo'n sukkel die erbij stond en er naar keek terwijl de buren in een jaar tijd flink rijk zijn gewor den? De bitcoingoudkoorts raast over de wereld dezer dagen. Poli tici, centrale bankiers en de AFM haasten zich om ons te waarschu wen: „Het is een bubbel! En hij kan elk moment knappen. Er zit geen echte waarde onder. Het is slechts een cijfercode met een link op je computerscherm. Zodra we met z'n allen stoppen met deze manie, is het ding weer nul waard", zeg gen de deskundigen. Dat kan wel zijn, denk ik dan, maar een euro is ook maar gestold vertrouwen. Als de bakker er geen vertrouwen in heeft dat mijn briefje van vijf euro hem straks een paar liter benzine oplevert, dan krijg ik echt geen brood voor dat geld. is het drama dat geschetst wordt voor mensen die veel geld kwijtra ken als de bubbel barst. Ja, er is een gezin zo gek om alles te verkopen en op een camping te leven om bit coins te kunnen kopen. Sommige mensen zijn gewoon niet te hel pen. Storten ze zich niet in het ene risico, dan wel in het andere. Wat ik alarmerend vind, is dat een analist op zijn blog (the for- merbroker.com) laat zien dat de bitcoin dagelijks 17 miljoen dollar aan instappers nodig heeft om niet te crashen. Daarbij komt dat meer mensen willen instappen als de prijs stijgt. Laat dat even bezinken... We weten dat de prijs hard stijgt, dus er moet voor miljarden dollars worden in gestapt. En daar zit het echte ge vaar. Een bitcoinwereld kan de re- ële economie destabiliseren de overheid omdat heel veel trans acties draaien om witwaspraktij ken en belastingontwijking. Een ander probleem is dat de winst van nieuwe bitcoins die erbij komen niet ten goede komen aan de over heid (zoals bij normale geldschep- ping), maar opgaan aan zwaar mi lieubelastende computerkracht. Centrale banken hebben ook minder invloed op het stabiel hou den van de economie. In tijden van crisis kunnen centrale banken via hun invloed op gewone banken de kredietvoorwaarden versoepelen en mensen aanzetten tot consump tie. Op de bitcoineconomie heeft de bank geen vat en kan een econo mische crisis dieper worden. Er zit dus niets anders op, beste bitcoinfans: die bitcoin kan maar beter snel crashen Misschien is dit wel het grootste gevaar: steeds meer techbedrijven financieren zich met een bitcoin beursgang. Investeerders stappen op grote schaal zonder tussen komst van een bank in bedrijven en krijgen rendement in bitcoin betaald. Dat creëert risico's aan twee kan ten. De investeerder heeft lucht in handen als de bitcoin crasht maar ook als het bedrijf gebakken lucht blijkt te produceren. Financiële in stellingen monitoren de waarde van een investering en scheiden het kaf van het koren. Daar profiteren alle investeerders van. Met bitcointrans- acties is er geen financiële instelling en wordt er ook niets gemonitord. Levensgevaarlijk. Er zit dus niets anders op, beste bitcoinfans: die bitcoin kan maar beter heel snel crashen, voordat hij onze economie ontwricht. Als ik er een had zou ik m nu verkopen. den uiteindelijk 331 start-ups erin om de volgende stap te maken. Dat lijkt niet zo veel, aan de an dere kant: in 2014 waren dit er nog maar 98, blijkt uit de ScaleUp Dashboard, een jaarlijks onder zoek naar snelgroeiende bedrij ven in Nederland uitgevoerd door de Rotterdam School of Manage ment. Jansen verklaart de groei van het aantal scale-ups uit de her nieuwde aandacht voor start-ups. De hoogleraar ondernemerschap wijst nadrukkelijk naar de Start up Delta, een organisatie ter ver betering van het vestigingskli maat voor starters in Nederland. „Deze organisaties begeleiden startende bedrijven van een goed idee naar een marktwaardig pro duct. Start-ups hadden een aantal jaar geleden nog grote problemen met het binnenhalen van finan ciering. Dat is nu voor een groot deel opgelost." De oprichters van SendCloud beamen dit. SendCloud is één van de snelst groeiende techstart-ups van Nederland. De ontwikkelaar van een verzendtool voor web shops kende sinds de oprichting in 2012 een omzetgroei van maar liefst 5.463(1) procent. „Wij blij ven innovatief en denken altijd na over wat er beter, anders of slim mer kan. Ook houden we onszelf scherp door ons vaak af te vragen of het huidige Om maar meteen met de deur in huis te vallen: een succes formule om te sla gen als start-up en door te groeien naar scale-up, een succesvolle doorgroeier, is er niet, zegt professor Justin Jansen van de Rotterdam School of Manage ment. Maar er zijn wel een paar succesfactoren. Bij 'beginnelingen' die uitein delijk uitgroeiden tot miljoenen bedrijven zijn vier succesfactoren te herkennen, aldus de hoogle raar: „Wat we steeds zien is dat groeibedrijven goed inspelen op de opkomst van nieuwe techno logieën. Ze durven nieuwe uitda gingen aan te gaan en staan open voor vraagstukken van klanten. Vervolgens gebruiken ze die in formatie weer bij het lanceren van hun plannen. Daarnaast ont wikkelen ze hun product con stant door, en blijven ze experi menteren met prototypes en nieuwe varianten. Denk bijvoor beeld aan cloud computing: het op internet opslaan en delen van computerbestanden. Dat is een succes geworden doordat start ups de technologie beschikbaar maakten voor bedrijven en vervolgens als dienst gingen aanleveren." In 2016 slaag- Wij blijven innovatief en denken altijd na over wat er beter, anders of slimmer kan @sandraphlippen Bitcrash Wat ik ook niet overtuigend vind, I Mbo-meisjes zijn de enigen die echt niet in de techniek aan de slag willen. Europa beschermt consument tegen fin- tech, dat inzage in onze betaalgegevens wil hebben. We laten een miljard euro liggen door onze overstapluiheid. Ten eerste ondermijnt de bitcoin Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 2 december 2017 Grootbank ING zette de postbe zorger op zijn Benelux- favorietenlijst. De toeleveran cier aan de olie industrie profi teerde van het OPEC-nieuws. De chipmachine maker eindigde onderaan de AEX. Chipbedrijf was in de MidKap met afstand de groot ste verliezer. GO 4) E o c Navin Bhagwat Rotterdam —Tom van den Heuvel, SendCloud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20