Paul de Leeuw 19 Ik bel de apotheker en bied de assistente mijn excuses aan Kerkvader biedt Rohingya enige hoop en troost aarschuwing! Als u mij al niet mag, mag u mij na dit stukje waarschijnlijk nog minder. Je weet dat een dag fout zit als je je in de vroege ochtend ergert aan het koelkastbelletje dat waar schuwt dat de koelkastdeur te lang openstaat. Volgens de koel kast. Na een klein minuutje al gaan bellen: erg overdreven. In de apotheek, daar zou ik graag af en toe met een belletje tekeergaan, als het allemaal weer zo tergend langzaam gaat. Ik weet dat met medicijnen nauwkeurig moet worden omgegaan, maar kom op, een vervolgrecept? En ik krijg maar voor twee we ken medicijnen mee, terwijl ik om extra heb gevraagd vanwege de komende feestdagen en mijn verblijf in het buitenland. Maar daar weet de apotheker niks van en ik begin te brommen. „Moet ik over anderhalve week weer te rugkomen!" U bent waarschijnlijk al aan het gissen waar ik de medicijnen voor nodig heb? Voor het korte- lontjessyndroom. Ik verlaat bozig de apotheek, duik op mijn scooter, als een vrouw roept: „Niet zo bozig!" „Mevrouw, als u zich nou met uw zaken bemoeit, bemoei ik me met de mijne!" Bij een kruising staan twee toe risten voor een dagje 'het Gooi', waarschijnlijk op zoek naar de kofïietent van Gordon, want ge zet, met rood kittig kort kapsel en een sigaret in de mond. „Hee, Paul de Leeuw!" „Met je ogen is niks mis!" roep ik, en scooter naar de vishandel voor verse zalm. „Je nummerbord valt er bijna af', roept een man, wijzend naar mijn scooter. „Bedankt mijnheer! Ik bel vanmiddag nog met mijn gynaecoloog!" In de vishandel tref ik een altijd sympathieke collega-presentator met zijn vrouw. „Lek ker daggie, Paul?" „Nu even niet, ik heb er de pest in." Hij schrikt van mijn lichte uitval en ik doe alsof ik moet appen. Maar dan vind ik mezelf te lomp en weet ik me te vermannen. „Sorry. Heb jij het een beetje rustig?" iets meer wil dan zalm. „Een zakje vongolé graag." „Hebben we niet. In het begin van de week wordt dat nergens gegeten." „In Italië misschien?" Maar ze heeft gelijk. Gewoon aardappels met een beetje groente en een stukkie vis. Niet gek doen. „Anders had je even moeten bellen om ze te bestellen." „Maar ik wist vanmorgen nog niet dat ik pasta vongolé wilde eten." Ik draai me om naar de col lega die tegen me praat. „Vandaag lekker rustig ja, want ik heb wat afspraken afgezegd." Dat is het! Gewoon je afspra ken afzeggen op zo'n dag. Maar ik heb geen afspraken voor vandaag, dus er valt weinig af te zeggen. eruit. „Jezusmina! Waarom be moeit iedereen zich vanmorgen met mij?" De groenteboer antwoordt: „Oh, ik wilde net aan je vragen hoe het met je gaat." Omdat ik de groenteboer nogal charmant vind, gaat mijn eigen koelkastbelletje af. Genoeg! Je frustratiedeurtje staat te lang open. Ik bel de apotheek en bied de assistente mijn excuses aan. Daarna koop ik ingrediënten om bouillon te trekken. Troost- soep. Na eerdere kritiek op zijn ontwijkende woorden in Myanmar over de daar bloedig vervolgde Rohingya, heeft paus Franciscus gisteren toch nog de moslimvluchtelingen bij naam genoemd. Tijdens een ontmoeting in Bangla desh met Rohingya-vluchtelingen uit Myanmar zei hij: „De aanwezig heid van God heet vandaag ook Rohingya." De katholieke kerkvorst had aan het begin van zijn Aziatische reis veel kritiek gekregen van vooral mensenrechtenorganisaties omdat hij het woord 'Rohingya' bij een bezoek aan Myanmar niet in de mond had genomen. Het zogenoemde 'R-woord' ligt daar zeer gevoelig. De regering in Myanmar en ook politiek leider én Nobelprijswinnaar Aung San Suu Kyi wijzen die term af. Zij bestem pelen de moslimminderheid als 'Bengalezen', die illegaal naar Myanmar zijn gekomen en zich daar schuldig hebben gemaakt aan terroristische activiteiten. Honderdduizenden Rohingya zijn de afgelopen maanden ge vlucht voor het geweld van het leger van Myanmar en boeddhisti sche strijdgroepen. Duizenden mensen zijn vermoord, vrouwen verkracht en hele dorpen weg gevaagd. Op de achtergrond speelt ook dat er grondstoffen in het gebied zijn gevonden. Volgens de Verenigde Naties is sprake van 'etnische zuiveringen'. Alleen al in het district Cox Bazar, een regio aan de grens met Myanmar, hebben de Bengalese autoriteiten ruim 600.000 vluchtelingen opgevangen in erbarmelijke kampen. In Myanmar riep de paus op tot vrede, tolerantie en respect tussen de verschillende etnische groepen, maar zonder de Rohingya te noe men. Ten overstaan van zestien vluchtelingen uit Cox Bazar deed hij dat nu wel. Franciscus bood zijn verontschuldigingen aan 'voor de onverschilligheid van de wereld'. Onder zijn gehoor waren diverse religieuze leiders in het over wegend islamitische Bangladesh, waar ook 1,6 miljoen katholieken wonen, ongeveer 1 procent van de bevolking. Een voor een mochten de Rohingya naar de paus, die een klein meisje zegende door zijn hand op haar hoofd te leggen. „Mis schien kunnen we niet veel voor u doen, maar uw tragedie heeft een plaats in ons hart." Ook zegde de paus hen hulp toe. „We zullen er verder werk van maken om u te helpen, zodat uw recht erkenning krijgt. We zullen onze harten niet sluiten, we zullen niet wegkijken." De Rohingya reageerden opge lucht op Francisus'woorden. „Hij heeft ons gezegd dat hij zal doen wat hij kan en met hulp van Allah zullen onze problemen voorbij gaan. De paus vroeg me ons geduld niet te verliezen", zei vluchteling Abdul Khoyam. zaterdag 2 december 2017 GO Kort lont e W De vismevrouw vraagt of ik nog Bij de groenteboer moet het Paus Franciscus ontmoet in Bangladesh enkele gevluchte Rohingya en biedt zijn excuses aan voor 'de onverschilligheid van de wereld', fotoafp Paus Franciscus noemt 'R-woord' ANP/AP Dhaka De paus arriveert in een riksja bij het paleis van de aartsbisschop in Dhaka. Vandaag is de laatste dag van het bezoek, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19