Flynn, ex-adviseur van Trump, bekent liegen 'Weiten is juiste man voor brandweerklus' 17 Dat gebeurde enkele uren nadat hij officieel was beschuldigd in een aanklacht die de Amerikaanse spe ciale onderzoeker Robert Mueller openbaar maakte. Flynn verklaarde tijdens een zitting van justitie in Washington schuldig te zijn. Voormalige FBI-chef Mueller on derzoekt sinds mei dit jaar eventu ele banden tussen de Russische re gering en het campagneteam van Donald Trump. Flynn kan mogelijk veel betekenen voor zijn onder zoek. In de rechtbank verklaarde hij gisteren bijvoorbeeld dat hij door een zeer hoge medewerker van Trumps transitieteam was aange spoord de gesprekken met de Rus sische ambassadeur te voeren. Ook had hij het team steeds volledig op de hoogte gehouden. Generaal buiten dienst Flynn was een belangrijke medewerker van Trumps campagneteam en korte tijd nationaal veiligheidsadvi seur. Hij kreeg de belangrijke post op 20 januari, maar moest 13 fe bruari al aftreden. Toen was geble ken dat hij tegenover vicepresident Mike Pence misleidende uitspraken had gedaan over zijn contact met de Russische ambassadeur in Washington, Sergej Kisljak. Het Witte Huis heeft als reactie op de bekentenis verklaard dat de aanklacht alleen over Flynn gaat. „Niets van de bekentenis of de aan klacht gaat over iemand anders dan meneer Flynn", zei de advocaat van het Witte Huis. Volgens de advo- i Michael Flynn werd op 20 januari veiligheidsadviseur, maar moest op 13 februari al aftreden. caat komen de valse verklaringen, waar het in de aanklacht over gaat, overeen met de verklaringen die in februari leidden tot het ontslag van Flynn. Volgens het Witte Huis maakt de bekentenis van Flynn de weg vrij voor een 'snelle en logische afslui ting' van het onderzoek naar de mogelijke Russische inmenging van de verkiezingen en de banden met de Trump-campagne. Flynn liet zelf weten dat hij de bekentenis en medewerking aan het onder zoek van Mueller 'in belang van zijn familie en zijn land' heeft gedaan. „Als je thuis of op het werk niet kunt opladen, is het gedoe", zegt Petter Haugneland van de Noorse Elektri sche Autovereniging. „Koop dan maar geen elektrische auto, adviseren wij. Het gemak komt wel. Wie in Oslo nu een appartementencomplex bouwt, moet bij minimaal de helft van de parkeerplaatsen een oplader plaatsen anders krijg je geen bouw vergunning. Een oplaadplek bij een huis moet even gewoon worden als riolering." Haugneland lacht een beetje om het Nederlandse beleid. „Al die mil jarden die jullie besteed hebben aan hybride auto's hebben niet veel uit gehaald. Maar we maken allemaal fouten. Wij zetten vroeger in op die sels omdat die minder CO2 uitstoten dan benzine en daar hebben we nu de smog aan te danken. Maar het is niet te laat voor Nederland. In 2011 was 1 procent van de nieuw ver kochte auto's in Noorwegen volledig elektrisch, een beetje zoals nu in Ne derland. Nu is dat al 20 procent. Zo ver kun je komen in zes jaar. Maar je moet de mensen wel verleiden om over te stappen." Olie-export Noorwegen slaat zich internationaal op de borst als wereldkampioen elek trisch rijden. „Zo groen zijn we niet", smaalt een jongen van Greenpeace die op het Stortorvet-plein bij de Domkerk in de vrieskou handteke ningen ophaalt tegen nieuwe oliebo ringen op de Noordpool. De teller staat al op ruim een half miljoen. Cy nisch gezegd: Noorwegen verdient een vermogen aan de olie-export. Het olierijke land is verslaafd aan de rijkdom en verkoopt in feite zijn ei gen C02-probleem in vaten olie. „We werken eraan", zegt Stenling. „Nieuwe olieboringen staan ter dis cussie. We worden steeds duurza mer. De Groenen in Oslo zijn zelfs al tégen de elektrische auto vanwege de batterijen en zo", lacht hij. „We moe ten gaan fietsen." De voormalige korpschef van de Amsterdamse politie kwam meermaals in het nieuws vanwege zijn hoge salaris. Na de vorming van de Na tionale Politie deed Wei ten advieswerk, maar bleef elk jaar bijna 260.000 euro opstrijken. Onlangs maakte hij bekend per 1 maart 2018 te zullen opstappen bij de politie. Schaap bevestigt dat Weiten per die datum advieswerk voor de Am sterdamse brandweer gaat verrich ten. Weiten zal zich 40 uur per maand bezighouden met de vor ming van de 'proeftuinkazerne'. Daarin werken brandweerlieden niet 24 uur achter elkaar, maar in diensten van 8 uur. Volgens Schaap, die net als Wei ten bij de politie vandaan komt en nog onder hem heeft gewerkt, is Weiten de geschikte man om deze klus op te pakken. „Hij is de juiste persoon. Een pragma tische en daadkrachtige leidinggevende." Hoewel Bernard Wei ten als externe adviseur niet aan de norm voor topinkomens in de (semi- )publieke sector hoeft te vol doen, zal zijn tarief onder dat van een minister blijven. Een goede zaak, zegt Schaap. „Dan kan daar tenminste geen ophef over ont staan." zaterdag 2 december 2017 GO Michael Flynn verlaat de rechtbank in Washington, fotoap De voormalig veiligheidsadvi seur van president Trump, Michael Flynn, heeft gisteren bekend dat hij in januari heeft gelogen tegenover de FBI over contacten met de Russische ambassadeur. ANP Washington Op de busbaan mogen ook elektrische auto's rijden. Carl Anton Stenling had als een van de eerste Noren een e-auto. Vilde Mikkelsen moet om de 70 kilometer haar Renault opladen, foto's ton voermans/shutterstock Bernard Weiten is uitstekend geschikt voor zijn nieuwe ad- viesklus bij de Amsterdamse brandweer. Dat zegt brandweer commandant Leen Schaap. Koen Voskuil Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17