1 Otter richt een slachtpartij aan in grote koivijver Celstraf voor poging tot doodslag Viets 15 het wordt verkeerd besteed Koning prijst inwoners Saba hulp en duurzame hulp, met ex treme aantallen, met tegenwerking van de strijdende partijen bij de be voorrading van belegerde enclaves, voorop Oost-Ghouta. „Het is een 'hell of a job', het werk gaat altijd door", verzekert hij. Cappelaere laat zich niet leiden door cynisme. Door mensen die Syrië hebben opgegeven omdat de crisis te com plex is, toch nooit zal kunnen worden opge lost. „Als ik door de ogen van kinderen kijk, is er hoop. Die zien een weg vooruit. Als ik het conflict politiek bekijk, ben ik niet zo zeker. Dan ben ik wel eens pessimistisch. Het is morgen zeker niet over. Maar ik hoop dat de kinderen gelijk krij gen. Dat hun dromen werkelijk heid worden, hoe lang het ook duurt", legt Cappelaere uit. „Als mijn mensen down zijn, zeg ik te gen ze: zet je neer met een kind en laat het kind spreken. Dat geeft je de zuurstof om er weer vol voor te gaan. Kinderen geven nooit op." Hoe laadt hij zelf de accu op? „Op dit werk zit een houdbaarheidsda tum. Dat zal ik niet ontkennen. Het doet me pijn als ik zie hoe deze re gio lijdt, hoe kinderen lijden. Maar als wij er niet meer zijn, gaan hun dromen kapot. En ja, soms heb ik geen woorden meer om te vertellen hoe erg het is. Ik heb wel w- eens aan de strijdende partijen gevraagd of zij nog konden uitleggen waarom zij kinderen dit al lemaal aandoen. Ik vrees dat zij die woorden ook niet hebben." Aan lot overlaten Houdt de regiodirecteur van Unicef er rekening mee dat er nog eens ze ven van die verschrikkelijke jaren bijkomen? „Ja, maar laten we hopen dat het niet nodig is. Als je wilt her opbouwen zal er wel een politiek akkoord nodig zijn en dat is er nog lang niet. Laten we in de tussentijd hopen dat we genoeg financiële middelen hebben om de kinderen te kunnen blijven helpen. We zien nu de fondsen teruglopen, mede door nood elders. Als die trend doorzet, zal iedereen voor de spie gel moeten gaan staan en zich de vraag moeten stellen: willen we dit nu werkelijk? Dat we kinderen aan hun lot overlaten? Hen niet warm houden, niet vaccineren, geen on derwijs geven. Maar laat niemand zeggen dat er geen geld meer is. Dat is er, maar het wordt verkeerd be steed, aan zaken die kinderen niet ten goede komen. De kinderen van Syrië zijn kinderen, net zoals die van jou en mij. Alles wat ze willen is leren, spelen en een betere toe komst. We vragen hen niet te ver geten." In 2002 werden met veel succes otters uitgezet in natuurgebied Weerribben-Wieden. Maar er zit een keerzijde aan de aanwe zigheid van de mooie dieren, zo ondervindt Jan van der Horst uit Giethoorn. Een otter heeft al voor een kleine t.ooo euro aan koikarpers uit zijn vijver opgepeuzeld. „Een gewone koikarper kost gemid deld een euro per centimeter, maar ik heb ook exemplaren zwemmen van tien euro per centimeter." Het bewijs staat onomstotelijk vast. Van der Horst heeft op een stok aan de rand van de vijver een camera gemonteerd om de dief te betrappen. En dat is ge lukt. Op de beelden is duidelijk te zien hoe de otter zich tegoed doet aan de ruim 8o centimeter lange en 8 kilogram zware vissen. „Hij pakt echt de grootste exemplaren, vrouwtjes die vol met kuit zitten. Omdat het water nu vrij koud is, zijn de vissen traag waardoor ze gemakkelijk te vangen zijn." Sloot De inwoner van Giethoorn houdt zijn koikarpers in een voormalige sloot langs het huis, aan de rand van het natuurge bied. Het gaat goed met de otter, stelt hij vast. Die wordt steeds vaker gesignaleerd in de buurt van huizen. „Vorig jaar is er in de buurt eentje doodgereden en deze zomer werden twee jongen aangetroffen zonder moeder." En nu zit Van der Horst met een otter die het heeft voorzien op zijn koikarpers. In het weekeinde trof hij aan de rand van de vijver de eerste kadavers aan. „Er was een com plete slachtpartij aangericht. Het waren zulke grote exemplaren dat het onmogelijk het werk van een reiger kon zijn." Uit de camerabeelden blijkt dat de otter vrijwel elke nacht terug komt om zich tegoed te doen aan de restanten of om te jagen op een nieuwe koikarper. „Het dier heeft er ondertussen een stuk of acht gepakt." Natuurlijk betreurt Van der Horst het verlies van zijn vissen, maar boos is hij niet. Hij zegt niets tegen de otter te hebben en het gaat hem ook niet om het geld. „Het is een heel mooi roof dier, al zie je ze nauwelijks omdat ze vooral 's nachts actief zijn." Hij pakt de grootste exemplaren, de vrouwtjes die vol met kuit zitten Hij vraagt zich vooral af of men zich bij het uitzetten van 31 Oost- Europese otters in 2002 wel heeft gerealiseerd dat het dier ook voor overlast zou kunnen zorgen. „Het wordt de otter met veel geld naar de zin gemaakt, waardoor het aantal toeneemt. Dat is een be dreiging voor de visstand en voor andere visafhankelijke dieren." Namens Natuurmonumenten zegt Alje Zandt dat de slachting 'vervelend is voor de eigenaar'. „Maar we kunnen er weinig aan doen, de otter kan zich vrij bewe gen, legt grote afstanden af en duikt overal op. En als hij binnen zijn territorium met een geringe inspanning een lekker maaltje kan ophalen, keert hij terug." Zandt weet niet of er meer mel dingen zijn van otters die huis houden in de bewoonde wereld. ZUTPHEN De Poolse man en vrouw die ervan worden verdacht Wilco Viets te hebben neergesto ken, hebben van de rechtbank in Zutphen een celstraf van respec tievelijk drie jaar en zes maanden, gekregen voor poging tot doodslag en medeplichtigheid. Viets, die zwaargewond raakte, is een van de vrijgesproken man nen in de Puttense moordzaak, maar daar staat dit incident los van. De man (25) en vrouw (19) stonden in juni langs de kant van de weg te zwaaien. Viets zat met zijn 15-jarige dochter in de auto toen hij stopte om hulp te bieden. Hij werd zonder aanleiding vele malen met een mes gestoken. Zijn dochter kon niet te hulp schieten omdat ze werd tegengehouden door de vrouw. De daders hadden samen speed (amfetamine) gebruikt, waarbij ze nog wodka hadden gedronken. Zij kregen waanideeën, dachten dat mensen in hun omgeving hun iets aan wilden doen en dat Viets in het complot zat. Het Openbaar Ministerie had celstraffen van ne gen en vier jaar geëist. De straffen vallen lager uit omdat de daders volgens de rechtbank niet volledig toerekeningsvatbaar waren. Ook moeten ze een schadevergoeding van tienduizenden euro's betalen. THE BOTTOM Koning Wil- lem-Alexander heeft Saba ge prezen voor de veerkracht en gemeenschapszin na de orka nen Irma en Maria. Dat deed hij gisteren in een toespraak op het eiland vanwege de lokale feestdag Saba Day. „Ik heb het zelf gezien toen ik hier in september kwam na orkaan Irma. U was een voorbeeld voor de hele we reld." Dat het bezoek aan Saba Day, dat dit jaar voor de 42ste keer wordt gevierd, dit jaar was gepland, was na alle nare gebeurtenissen 'meer dan gepast', zei de koning. zaterdag 2 december 2017 GO ■v- - I -' -• <k In de regio Oost-Ghouta lijdt de bevolking onder bombardemen ten. Vaak zijn er kinderen onder de slachtoffers. Van de kinderen is 12 procent er acuut ondervoed, fotos reuters, epa afp Een otter heeft de tijd van zijn leven in een vijver met koikar- pers in Giethoorn. Het roofdier heeft de grootste en lekkerste exemplaren voor het uitzoeken. Nacht na nacht doet hij zich te goed aan een vijfsterrendiner. Cor van Daalen Giethoorn - Jan van der Horst, eigenaar Jan van der Horst met aangevreten koikarpers. foto pedro sluiter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15