II ZEELAND 25 WONEN IN DE KLOKKENBERG De bouwvakkers werken aan de transformatie van De Klokkenberg tot woonoord in het beschermde Markdal. Sanatorium nu een woonplek zv Nog één keer door De Klokkenberg voordat het vroegere sanato rium, waar ooit de tbc-patiënten herstel den van een lang ziekbed, veran dert in woonoord. Voordat de wel honderd meter lange lichthal, die volstond met bedden, transfor meert in comfortabele woonserres met uitzicht op het Markdal. Straks wonen er mensen in wat ooit de washal was, ligzaal en wachtkamer. Ruimtes van wel vier meter hoog. „Dit is een geweldig project, de puurheid van het land goed, de uitstraling", zegt de Bre dase ontwikkelaar Richard Schul, die zich sterk verbonden voelt met zijn jongste uitdaging: De Klok kenberg. Met eerbied voor de ge schiedenis en de architectuur. „Het is altijd een inschatting die je maakt. Ik heb ervaring met een aantal projecten in het hogere seg ment, daar zit altijd wel een risico aan vast." Elk nog te bouwen pand in het complex wordt weer anders, met een eigen karakter, gebrandschil derde ramen, authentieke elemen ten. Frits (63) en Alies Veltkamp (66) hebben herenpand nr 1 ge kocht, in de vrouwenvleugel, en komen een kijkje nemen. Dit is een geweldig project, de puurheid van het landgoed, de uitstraling Ze zijn nu al verknocht aan hun stek: vier bouwlagen, 340 vier kante meter woonoppervlak, fan tastisch uitzicht. Ze komen uit het Ginneken. „Kijk, daar rechts wo nen we", wijst meneer Veltkamp vanuit één van de twee torens van De Klokkenberg richting Lauren- tiuskerk. De geweldige lichtinval, het stel kan niet wachten. Straks in de hoofdentree komt een theehuis, in het ketelhuis (van kolen op gas) wat horeca. De laatste bouwver gunningen, zegt Schul, kunnen ie der moment op de mat vallen. Het luistert nauw, een monu ment. Ook wat natuur betreft. Aan de kapel rest nog een nestkastje voor de vleermuizen. Schul terug kijkend op zorggroep Vitalis (later Wooninc.) die er een senioren campus van wilde maken: „Zoveel projecten zijn hier op stuk gelo pen. Vitalis wilde het volbouwen met appartementen." Berkenhofcollege Schul richt zich met name ook op gezinswoningen, appartementen komen er alleen op de kop van de vleugels en in het hoofdgebouw. Over de boskamers aan de Galder- seweg, waar veel om te doen was: „Geen appartementenblokken, hooguit twaalf grondgebonden woningen. Maar dat is pas voor na 2022, tot die tijd zit het Berkenhof college daar." zaterdag 2 december 2017 Oude lichthal verandert in m ivoonserre Projectontwikkelaar Richard Schul (links) praat met kopers Frits en Alies Veltkamp in de voormalige lichthal van De Klokkenberg. Straks wordt dat een woonserre. fotosronmagielse/pix4profs A Het strippen van de verlaagde plafonds en oude leidingen is begonnen. De Klokkenberg is in 1953 ge bouwd als sanatorium, waarna het zich in 1969 ontwikkelde tot algemeen ziekenhuis. Na onmin tussen de specialisten sloot de thoraxkliniek in 1997 en werd het medisch centrum ondergebracht bij het Ignati- usziekenhuis in Breda. In 2001 gingen de overige afdelingen dicht. In 2006 kwam het Rijksmonument voor 7,65 mil joen euro in handen van Vita- lis (later Wooninc.) uit Eindho ven die het landgoed wilde ontwikkelen tot zorgdorp. Door de crisis en bezwaarpro cedures liep het project stuk. In 2015 zette Vitalis De Klok kenberg in de etalage en stapte Richard Schul in. Palko Peeters Breda - Richard Schul, ontwikkelaar A Het ketelhuis. A Een doorkijkje naar het Markdal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 151