Fred Teeven verheugt zich op zijn nieuwe baan 14 Unicef-directeur Geert Cappelaere: Er is geld voor hulp aan kinderen in Syrië, maar Zijn werk is loodzwaar. Geert Cappelaere (56) is directeur van Unicef voor het Midden-Oosten en Noord-Afrika. „Wat me overeind houdt? De blik van kinderen die hulp krijgen." Hij kent als geen ander het drama achter de zwartgallige cijfers die elk voorstellingsvermogen te boven gaan. Net terug uit Syrië, na zijn zo veelste verkenning, staat het leed vers op het netvlies. „Het land gaat de zevende oorlogswinter in. Met gevechten rond bijvoorbeeld Aleppo, Idlib en Hama. Met een le ven in de vrieskou, in vluchtelin genkampen en in kapotgeschoten steden." Geert Cappelaere schetst een kil, droevig beeld. Voor de regio Oost-Ghouta bij de hoofdstad Damascus dreigt een ca tastrofe. Na aanvallen met zenuw gas in 2013 wordt het nu bestookt met clusterbommen, brengt het Syrische leger met een wurgende omsingeling honderdduizenden mensen in doodsnood. Bijna 12 pro cent van de kinderen is er acuut ondervoed. „Dat is ongekend!" zegt Cappelaere. „In het eerste halfjaar van 2017 stierven in Syrië 332 kinderen door oorlogshandelingen. Op deze ma nier zullen er meer sterven dan de 630 van vorig jaar", aldus de Belgi sche 'veteraan' van het kinderfonds van de Verenigde Naties. „In een oorlog die zij niet gemaakt hebben, waaraan zij geen schuld hebben." De feiten snijden door de ziel. Liefst 8,5 miljoen kinderen in Syrië en in de buurlanden zijn afhanke lijk van noodhulp. Ruim vijf mil joen kinderen zijn ontheemd. „Als ik door Homs en Aleppo rijd, zie ik een verwoesting die ik in mijn hele leven nog nooit heb gezien." Cap pelaere kan het weten. De regiochef werkte in Sierra Leone, is nu ver antwoordelijk voor Irak, Libië, Dar- fur, de Palestijnse gebieden en Je men, waar geweld eveneens diepe wonden heeft getrokken. „In Syrië is ook de sociale infrastructuur aan flarden geschoten. Kinderen lijden daar extra onder. Het herstel van die sociale cohesie gaat vele genera ties duren." In de poel van problemen klampt Cappelaere zich vast aan de succes sen. In Aleppo voert Unicef drink water aan, worden kinderen in geënt, krijgen zij les in containers die de VN-organisatie heeft aange voerd. „De hulp maakt dus echt verschil. Wat me elke keer raakt, is hoe weerbaar kinderen zijn. Een paar weken geleden at ik in Aleppo een hapje met 50 gehandicapte kin deren. De een had een been verlo ren door een mijn, de ander zat in een rolstoel. Er was niet één kind dat klaagde. Zij spraken over wat ze wilden doen, over hun dromen. We moeten die weerbaarheid koeste ren." Winterkou Cappelaere is in Den Haag om de 'wintercampagne' aan te zwenge len. Unicef Nederland zamelt geld in om kwetsbare kinderen te hel pen in de snijdende winterkou. Geld voor 240.000 thermische de kens, winterkleding (voor 800.000 kinderen), verwarming op scholen en speelplekken. Extra hulp, bo venop het 'standaardpakket' van schoon water, onderwijs, vaccina ties en medische zorg. „Ook al is het moeilijk, Unicef zal de kinderen nooit de rug toekeren", zegt de regiodirecteur. 'Moeilijk' is in dit geval een enorm understate ment. Cappelaere worstelt met ge brek aan voldoende fondsen, de strijd om prioriteit tussen nood- Teeven (58) slaagde onlangs met vlag en wimpel voor de introduc tiecursus en opleiding tot bus chauffeur. „Hij komt heel veel oude bekenden tegen uit zijn jeugd. Haarlem is zijn geboorte plaats", zegt Lucas Stassen van Teevens nieuwe werkgever Con- nexxion. „Het is een mooi vak", vindt de oud-staatssecretaris. „Je hebt de verantwoordelijkheid over de reizigers. Het is mooi om zo door het verkeer te gaan. Het is wel anders dan 40 jaar geleden." Teeven haalde op zijn 18de al zijn groot rijbewijs. „Maar door om standigheden kwam het er toen niet van om er iets mee te doen. Nu ik bijna 60 ben, gebeurt het dan toch." Hoewel Teeven in eerste instan tie aangaf anderhalve dag per week achter het stuur te kruipen, blijkt dat toch wel iets meer te worden: zo'n 30 uur per week. „Dat is onge veer drie dagen. Het varieert een beetje", stelt Stassen. De voormalige staatssecretaris en officier van justitie trekt zich niets aan van eventuele negatieve reac ties. „Ach, soms reageren mensen wat meewarig. Maar weet je, je hoeft je nooit te schamen als je werk doet dat je leuk vindt." Teeven had eerder al in zijn hoofd om internationaal vracht wagenchauffeur te worden. Hij was al touringcarchauffeur. „Maar toen de kans zich voordeed in mijn regio op de bus te zitten, werd ik meteen enthousiast", zei hij eerder. Naast het werk op de bus heeft Teeven samen met een partner adviesbureau Verinq, waarmee hij bedrijven adviseert over veiligheid en cybercrime. zaterdag 2 december 2017 Geen woorden meer om te vertellen hoe erg het is Hans van Zon Den Haag In Syrië stierven vorig jaar 630 kinderen door oorlogshandelin gen. In de eerste helft van 2017 waren dat er 332. Maandag maakt Fred Teeven (58) zijn eerste ritje als buschauffeur in Haarlem. De oud-staatssecre taris van Justitie, die de politiek verliet vanwege de bonnetjes affaire, reed gisteren alvast een proefrondje. Simone van Zwienen Haarlem Fred Teeven op zijn nieuwe werkplek: de bus in Haarlem, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14