Tholen verdedigt groter Welgelegen Luchtverhitters olie - gas - elektro Huisje ontmoetingsplek oud-varenden en oud-personeel Rijkswaterstaat 7 Het seinposthuisje op de havendam heeft zijn functie al geruime tijd geleden verloren. Het dient nu als praathuisje. Raad wil betrokken zijn bij Lidl Het seinposthuisje op de ha- vendam van Wemeldinge is jarig. Gisteren was het precies vijftig jaar geleden dat de post in gebruik werd genomen. „Daarnaast is het ook op de dag vijftig jaar geleden dat ik hier in dienst getreden ben", vertelt Ad Blom. „Ik kwam vanuit Limburg naar Wemeldinge om in de sein post te werken. Ik heb het begin van deze post helemaal meege maakt." De seinpost is inmiddels al vele jaren in gebruik als praathuisje. Bij de kachel vertelt Blom over hoe het vijftig jaar geleden allemaal begon. „De seinpost was uitgerust met een praai-installatie. Via een luidspreker konden wij de bin nenvarende schepen aanroepen. De informatie die de schippers aan ons gaven moesten wij via een te lefoonverbinding doorgeven aan de sluismeester. Dat ging nog met zo'n telefoontje dat je moest aan slingeren." Naamafmetingen en toerbeurt van de binnenvarende schepen werden op die manier doorgege ven aan de sluismeester. Die be paalde vervolgens of het schip via de kleine-, de grote- of de mid- densluis zijn weg kon vervolgen. „En druk dat het hier soms was", herinnert oud-schipper Jan Dij- kema zich nog. „Dan kwam je aan en kreeg je nummer veertig of ho ger." Die drukte is voor de seinpost definitief verleden tijd. Het Kanaal door Zuid-Beveland is verlegd, waardoor de sluizen buiten ge bruik kwamen voor de binnen vaartschepen. De middensluis werd gedempt en bebouwd, de grote en de kleine sluis zijn in ge bruik genomen als jachthaven. En de seinpost? Die werd na verloop van tijd omgetoverd tot praat huisje. Veel oud-varenden en oud medewerkers van Rijkswaterstaat weten het praathuisje inmiddels blindelings te vinden. Zo ook Ko van den Ende: „De gemeente heeft zich van de goede kant laten zien", vindt hij. „Ze hebben ons bijvoor beeld dubbel glas gegeven en het huisje geschilderd. Wat dat betreft hebben de burgemeesters Kramer en Stapelkamp veel voor ons ge daan. Maar we hebben ook wel Via een luidspreker konden wij de binnenvarende schepen aanroepen eens op ons mieter gekregen van de gemeente omdat we te veel ge stookt hadden. Nu gaat het kachel tje pas om 12.00 uur aan." Omdat er zo veel verleden zit in de sein post kon het vijftig jarig bestaan niet ongemerkt voorbij gaan, vond Blom. Als gebruiker van het eerste uur regelde hij een vlag van ver eniging De Binnenvaart. „Dat is een landelijke vereniging voor oud-varenden en oud-medewer kers van Rijkswaterstaat. Die heeft een oude duwboot in Dordrecht ingericht als museum. Dat wordt gerund door vrijwilligers." Binnenvaart Ko van den Ende valt de eer te beurt om de 'jubileumvlag' te hij sen. Daarna is het tijd voor een warm kopje koffie. En voor verha len. Over het verleden op de bin nenvaart. Of op de baggerschepen of het cruiseschip. „Dat heb ik nog een tijdje gedaan", vertelt Dij- kema. „Totdat het verkocht werd en ergens op de Nijl ging varen. Toen heb ik bij Rijkswaterstaat aan de wal gesolliciteerd." Radarpost Of over het meeluisteren naar de radarpost. Want meeluisteren mag, weten alle aanwezigen. „Als je maar niet gaat zenden", roept Van den Ende. „Ik had er één die nog kon zenden", reageert Dij- kema. „Toen ging m'n kleinzoon opeens door de zender zitten klet sen. Die heb ik maar snel afge pakt." Akkerbouwbedrijf Geluk Agro uit Oud-Vossemeer claimt dat er geen behoefte is aan vijftien hectare nieuwe bedrijfskavels in Tholen. In West-Brabant is voldoende ruimte voor grote logistieke be drijven, vindt Geluk die met een delegatie van twee advocaten en twee deskundigen bij de Raad van State verscheen. Tholen probeerde aan te tonen dat die behoefte er wel is maar eenvoudig was dat niet. Voor tien hectare van de geplande uitbrei ding is nog geen enkele gegadigde. Voor deze hectares zoekt project ontwikkelaar Montea nog naar kandidaten. Voor de vijf overige hectares hoopt de gemeente zaken te kunnen doen met webwinkel Alternate die al een bouwplan heeft. Maar echte zekerheid is er nog niet. „Die hebben we pas als Alternate heeft getekend", aldus een woordvoerder van de ge meente. De Raad van State vroeg zich wel af welke problemen ak kerbouwer Geluk heeft met de uit breiding van het bedrijventerrein. „Wat kan het u eigenlijk schelen?", vroeg staatsraad Lex Michiels. Als hoofdbezwaar voerde Geluk ver- keershinder aan. Die is er nu al als vrachtwagens van en naar Welge legen het landbouwverkeer van Geluk kruisen. Deze hinder wordt straks groter, aldus het bedrijf. Verder betreurt Geluk dat de oude Mosterddijk verdwijnt. Die ligt in de weg. In plaats van deze dijk wil de gemeente elders een grondwal van drie meter hoog aanleggen. De uitspraak volgt over enkele weken. HEINKENSZAND - De dorpsraad Heinkenszand wil graag betrokken blijven bij de verdere ontwikkelin gen van de plannen rond de Lidl aan de Stenevate in Heinkenszand. Dat zei de dorpsraad donderdag tijdens de jaarvergadering. Veel inwoners zijn blij met de komst van een tweede supermarkt naar het dorp, maar er leven ook zorgen over de verkeersafwikke ling. Komende donderdag besluit de gemeenteraad over de komst van de Lidl naar deze locatie. Daarna kan de planologische procedure van start. De bouw start in 2020. Meeuwse handelsonderneming bv Albert Plesmanweg 6,4462 GC Goes Tel.: 0113-212620 Fax:0113-232214 Email: info@meeuwse-goes.com zaterdag 2 december 2017 BE Vlag uit voor jubilerende seinpost Willem Adriaansens Wemeldinge - Ad Blom, oud-medewerker Vertegenwoordigers van de ge meente Tholen moesten giste ren voor de Raad van State flink aan de bak om de uitbrei ding te verdedigen van bedrij venterrein Welgelegen. De ge meente wil daar grote distribu tiebedrijven naar toe lokken. Het uitbreidingsplan wordt voor de hoogste bestuursrechter aangevochten door een akker bouwer die er vlakbij zit. Adri Klinkenberg Den Haag Nico van der Meer, Jan Dijkema, Adri Hout en Ko van den Ende (vlnr) halen herinneringen op in de seinpost, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 140