Vuurwerk is onschuld kwijt Tandarts van één op andere dag verdwenen Politie steunt verbod op gevaarlijk vuurwerk 'Help'desk 2 Voor het eerst in bijna een halve eeuw spoelde er gisteren een potvis aan in Zeeland. Honderden mensen trokken daarop naar het strand bij Domburg. STRANDING POTVIS Commentaar Een verbod op knalvuurwerk en op vuurpijlen. Dat is het dui delijke advies van de Onderzoeksraad voor Veiligheid. Het antwoord van minister Ferdinand Grapperhaus van Justitie en Veiligheid is even helder. Niet bij de komende jaarwisseling. Dus iedereen weet waar we staan. Vuurwerk is al veel te lang veel te gevaarlijk. Vooral het zware vuur werk geeft de jaarwisseling een grimmig karakter. Nederland lijkt meer op een oorlogsgebied dan op een feestterrein. De OW heeft het nog eens op een rijtje gezet. Gemiddeld één dode en honderden ge wonden per jaar. Dat moet anders. De eerste stap, met een verbod op het gevaarlijkste spul, is redelijk. De tegenstanders vinden het zelf afsteken van vuurwerk een mooie traditie. Die willen ze graag zo houden. Dan vergeten ze, dat zwaar vuurwerk steeds vaker wordt gebruikt bij ernstige ordeverstoringen, zoals vorig jaar in de Vlissingse Bloemenlaan. Dan negeren ze, dat vijftig procent van de vuurwerkslachtoffers omstanders zijn. Dan sle pen ze er het argument bij, dat we onze energie beter kunnen richten op het terugdringen van alcohol en drugs of op het tegengaan van ap- pen in het verkeer. Feit blijft dat vuurwerk voor veel mensen oud en nieuw verpest. Dat is reden genoeg om er tegen op te treden. Burgemeesters, politiemensen, oogartsen, hulpverleners op straat, ze vinden allemaal dat er dringend iets moet gebeuren. Ronald Wey- dema van de Zeeuwse politie zegt het kernachtig: 'Vuurwerk heeft zijn onschuld allang verloren'. Het wordt tijd dat we dit inzien en dat we ernaar handelen. De Tweede Kamer moet nog dit jaar een duide lijk signaal geven. Met de aankondiging van een verbod. Zodra dit wettelijk uitvoerbaar is. Dan kan iedereen tijdens de komende knal lende jaarwisseling nog één keer ervaren hoe noodzakelijk een ver bod is. Hopelijk niet aan den lijve. Laat iedereen 1 januari nog één keer ervaren hoe noodzakelijk een vuurwerkverbod is Naar verluidt heeft Maziane zijn praktijk aan de Oude Haven leegge haald en ook de patiëntengegevens meegenomen. Hij zou al langer problemen hebben met betalingen van zijn rekeningen, waaronder ook zijn contributie voor de lande lijke koepel de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde. De KNMT heeft Maziane geschorst als lid, laat woordvoerder Dianne Paarhuis we ten. De Belg Maziane nam in mei 2008 de praktijk van tandarts Bak ker over. De KNMT wist gisteren niet de reden te achterhalen waarom Maziane er zonder voor aankondiging de brui aan heeft ge- De KNMT beschikt niet over signalen dat Fariss Maziane zijn vak niet verstond geven, zegt Paarhuis. Er zou sprake zijn van een eerder conflict met een assistente annex praktijkmanager. Naar aanleiding van zijn vertrek verschijnen op Facebook wisse lende berichten over de kwaliteit van zijn dienstverlening. De KNMT beschikt niet over signalen dat de tandarts zijn vak niet verstond. ZEELAND7 ALMANAK Het was die Hulsterse opgevallen dat ze al een halve dag geen e- mailtjes had ontvangen. Toen ook klanten gingen bellen waarom ze niet op mails re ageerde, realiseerde ze zich dat het foute boel was. Zelf kreeg ze het euvel niet verholpen, dus belde ze naar de helpdesk. Ze kreeg Stijn aan de lijn, een even meelevende als verstrooide tech nicus. „Je kunt geen mail ontvan gen? Wat vervelend! Ik ga je hel pen, ik mail je nu meteen een handleiding om de mailbox te re- setten. Zo. En? Ontvangen?" Zij zweeg. Het duurde even voor dat zijn kwartje viel. Vreugdevuur in Krabbendijke Hang een lichtje in de boom van Bas Schrijfmarathon van Amnesty ZIERIKZEE Nieuwelingen in gemeenteraad De verleiding is te groot. Patrick Sins trekt zijn schoenen uit en loopt door het opkomend water naar de glimmend zwarte potvis die onbe weeglijk in de branding ligt. Alleen de staart gaat op en neer met de gol ven. „Ik moest hem even aanraken", zegt de Domburger als hij weer te rug op het droge is. „Hoe het voelde? Heel apart. Hard met een dun zacht bovenlaagje. Beetje als een wetsuit." Sins is niet de enige die de onfor tuinlijke potvis even wil aaien of zo maar even aantikken. Vanaf een uur of tien stromen de mensen toe. Vooral veel ouders met kinderen willen de walvis die ter hoogte van de golfbaan is aangespoeld, met ei gen ogen zien en aanraken. Sligro-chauffeur Johan Krijger ontdekte de potvis rond half negen 's ochtends. Hij belde in paniek zijn baas: „Er ligt echt een supergrote walvis op het strand." Daarop belde Sligro de Stichting Strandexploita- tie Veere (SSV). Erik de Lange van de SSV verwachtte een stinkend ka daver aan te treffen. „Maar je ruikt niets. Hij is nog helemaal gaaf op wat kleine verwondingen na. We hebben hem opgemeten en hij is van kop tot staart 13,5 meter." Juist omdat het dier nog zo 'vers' oogt, is het vermoeden dat hij 's nachts op het strand is beland en daar is gestorven. Het is de hele dag een komen en Hij is nog helemaal gaaf op wat kleine verwondingen na gaan van potviskijkers. De in de cember normaal gesproken lege parkeerterreinen bij de strandover- gang zijn overvol. Voor strandpavil joen High Hill Beach reden genoeg om de deuren eerder open te doen. Lange tijd kan iedereen de potvis aanraken, maar rond een uur of twee worden er linten om het kada ver gezet. Tegen vieren komen de onderzoekers van de Universiteit Utrecht en Naturalis op het strand. Terwijl letterlijk de messen worden geslepen, wordt er meer ruimte vrijgemaakt om de onderzoekers hun werk te laten doen. Kleine stukjes potvis, maar ook grote hom pen potvisspek gaan in plastic zak ken voor nader onderzoek. Bloed vermengt zich met zeewater. In de avond werd doorgewerkt totdat slecht weer er een einde aan maakte. Vandaag wordt bekeken hoe het kadaver van het strand wordt afgevoerd. De OVV noemt de jaarwisseling 'het onveiligste feest van het jaar'. Eerdere maatregelen hebben niet geleid tot een substantiële daling van het aantal slachtoffers van vuurwerk. Een verbod op onder meer vuurpijlen en zwaar knal vuurwerk ziet de raad daarom als enige oplossing. „Vuurwerk heeft zijn onschuld allang verloren", zegt Weydema. Hij noemt het ook onacceptabel dat er regelmatig zwaar vuurwerk wordt gegooid naar hulpverleners en anderen op straat. „Daarvan moeten zij aangifte doen, vind ik." „We moeten het niet normaal vinden", zegt ook burgemeester Harald Bergmann van Middelburg. Het is echter aan de landelijke poli tiek om te besluiten over een ver bod. „Zolang vuurwerk mag, is het er nu eenmaal." zaterdag 2 december 2017 n Tandarts Fariss Maziane in Zie- rikzee is met de noorderzon ver trokken. Patiënten stonden gis teren voor een gesloten deur. Eén van de gedupeerden had een afspraak voor plaatsing van twee kronen, waarvan er één vooruit was betaald. Marcel Modde Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl KRUININGEN Met oud en nieuw is er weer een vreugdevuur te verwachten in Krabben dijke. Eén aanvraag daar voor is bij de gemeente Reimerswaal al binnen gekomen, een andere wordt nog verwacht. De rustige jaarwisseling van vorig jaar is de gemeente bevallen. Daarom gaat ze door op de ingeslagen weg. Dat betekent: veel toezicht (ook van politie), een alcoholverbod en maximaal één vreugde vuur per kern. ZIERIKZEE Nu de dagen steeds kor ter worden, houdt de Basstichting weer de jaarlijkse lichtjesactie. Donateurs van 5 euro ko pen een lichtje in de vir tuele kerstboom op de debasstichting.nl. Deze stichting (foto) betaalt mee aan onderzoek naar de kinderziekte JDM, waaraan het Zierikzeese jongetje Bas van den Ou den in 2010 overleed. De lichtjesactie bracht vorig jaar 7225 euro op. MIDDELBURG Amnesty International houdt zaterdag 9 decem ber de Schrijfmarathon. Er worden brieven en kaarten geschreven voor mensen die gevangen zitten om hun standpunt of die onder discriminatie leven. Er wordt geschre ven in De Drvkkery (10.00 -17.00 uur) en de Bibliotheek (10.00 - 16.00 uur) in Middelburg en in Vlissingen bij Boek handel 't Spui (10.00 - 17.00 uur). De Schouwse politiek verjongt. Op de kandi datenlijsten voor de ver kiezingen in maart staan opmerkelijk veel nieuwe gezichten. GroenLinks probeert terug in de raad te komen en het CDA doet een gooi naar het plu che. De VVD heeft zelfs twee kandidaat-wethou ders. ZEELAND 7 'Er ligt echt Theo Giele en Bas Bareman Domburg Patrick Sins bij de staart van de potvis. -Erik de Lange, Strandexploitatie Veere De Zeeuwse politie juicht een verbod op risicovol vuurwerk toe. De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) heeft daarvoor gepleit in een rapport dat giste ren werd gepresenteerd. „Ik ben het zeer eens met de uitkomst", zegt Ronald Weydema, districts chef Zeeland bij de politie. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 131