I 12 Rik van Lunsen, de eerste fulltime seksuoloog in Nederland, ging na een 30-jarige carrière bij het AMC met pensioen. Een gesprek over pedofilie, #MeToo en vrouwelijke seksualiteit. INTERVIEW RIK VAN LUNSEN Seks vergelijk ik weieens met eten. Je gaat toch niet terug naar een restaurant waar het niet lekker was ls jonge dokter overwoog Rik van Lunsen (66) gynaecoloog te worden, maar hij zag er al snel van af. Hij wilde niet alleen met ziektes bezig zijn. De combinatie van geneeskunde, psy chologie en sociologie in de seksuo logie sprak hem meer aan. Van Lun sen bouwde verder aan de afdeling seksuologie in het AMC. Hij werd er hoofd en was de eerste fulltime sek suoloog in Nederland. Hij schoof aan bij talkshows van Sonja Barend, bij Pauw Witteman en werkte mee aan programma's als Spuiten en slikken en Hotel Sophie. „Ik heb in die dertig jaar veel geleerd en ontdekt en nog meer mythes onderuit gehaald. We weten nu veel beter hoe seks werkt, hoe het lijf in elkaar zit en hoe biologische, psychologische en maatschappelijke factoren elkaar beïnvloeden." „De jongeren van nu doen het beter dan ooit. De laatste vijfjaar is de sek suele ontevredenheid afgenomen, vooral bij meisjes. Ze communiceren meer doordat er, ook voor basis schoolleerlingen, meer aandacht is voor seksuele vorming in program ma's als Spuiten en slikken en Dokter Corrie. Vroeger ging de voorlichting alleen over rampenbestrijding in de vorm van waarschuwingen voor soa's, zwangerschap en foute man nen. In veel biologieboeken staat er nog steeds onder het kopje 'puber teit': jongens krijgen hun eerste zaadlozing en meisjes hun eerste menstruatie. Jongens krijgen iets plezierigs en meisjes de shit. Dat zeg je ermee. Waarom geen aandacht voor wat seks plezierig maakt?" „Er is veel te weinig aandacht voor plezier in seks. Mensen denken dat seks spontaan is, maar dat is niet zo. Er zijn drie dingen belangrijk: de sti mulus (een geschikte partner), de context (een geschikte gelegenheid) en de communicatie over wensen en grenzen. Ik zag vaak echtparen van wie zij geen zin in seks had en hij wel. Meestal was zij al lange tijd on tevreden, maar maakte dat niet dui delijk. Hij voelde dat niet aan. Ze kre gen huiswerk mee onder het motto: ga op zoek naar lol. Ik vergelijk het weieens met eten. Je gaat toch ook niet elke keer terug naar een restau rant waar je nog nooit lekker hebt gegeten?" „Seksuologische hulp zit niet in het basispakket en dat is een groot pro bleem. Ieder mens heeft recht op plezierige seksuele ervaringen en toegang tot anticonceptie. De pil moet terug in het basispakket. Het is een schande dat 1,9 miljoen vrouwen het nu zelf moeten betalen. We lo pen daarmee achter in Europa. Vooral het aantal ongewenste zwan gerschappen bij vrouwen rond de 30 is toegenomen. De zogenaamde her intreders, vrouwen die een andere partner zoeken, stoppen met de pil omdat ze ervoor moeten betalen." „We weten al 100 jaar dat er mensen beschadigd worden door grensover schrijdend gedrag. Bij #MeToo gaat het bijna altijd over macht van ou dere mannen. De machtige man be leeft er plezier aan in een hoek te masturberen terwijl de stimulus, de mooie vrouw, daar niets over durft te zeggen. Seksualiteit heeft alles met macht te maken. Geef daarom altijd je grenzen aan." „Pedofilie is een geaardheid die door een combinatie van genetische en omgevingsfactoren ontstaat en vroeg in de kinderjaren vastligt. Als je het hebt, is het een beperking. Seks met een kind is uit den boze. Dus je moet een sterke gewetensfunctie hebben om dat een leven lang vol te houden. Eenzaamheid is vaak het gevolg. Soms moeten pedofielen worden ge holpen met hun geaardheid te leren omgaan. In Nederland zijn 60.000 tot 80.000 pedofielen. De overgrote meerderheid steekt gelukkig nooit een vinger uit naar een kind. De meeste seksuele delinquenten zijn bovendien niet pedofiel maar moet je zoeken in de hoek van de antisoci ale persoonlijkheden, de psychopa ten dus." „Ik ken voorbeelden van pedofiele onderwijzers die goed functioneren. Als ze fantaseren over seks met kin deren is de kans kleiner dat ze over de schreef gaan. Door virtuele kin derporno neemt de lijdensdruk af omdat je pedofielen een extra moge lijkheid biedt hun fantasie vorm te geven zonder over te gaan tot scha delijk gedrag." „Zijn mensen strafbaar voor hun fantasieën? Die man heeft gewor steld met zijn seksuele voorkeur, ging op zoek naar prikkels en plakte foto's van zijn leerlingen op be staande pornografische afbeeldin gen. Er zou niks aan de hand zijn ge weest als dat niet was ontdekt. Ster ker: het is een gezonde manier van omgaan met zijn voorkeur, als het tenminste alleen bij het plakken van plaatjes was gebleven. Hij heeft ech ter ook kinderporno gedownload en dat is wel strafbaar. Ik vind het een grote fout van de politie dat ook het plakken van die plaatjes naar buiten is gebracht. Nu zijn de kinderen en hun ouders beschadigd door de we- tenschap dat er over de kinderen is gefantaseerd. Dat wil je natuurlijk niet weten, maar heel Nederland zou in de gevangenis zitten als we zou den worden beoordeeld op onze ge dachten en fantasieën." „Mensen zoals hij die wel seks heb ben met kinderen, zijn meestal ge wetenloze psychopaten. Hun daden hebben meer met macht dan seksua liteit te maken. De combinatie van woede, macht en vaak ook samen hangend met beschadiging in de kin derjaren maken zo'n pedoseksuele misdadiger levensgevaarlijk. Het re cente optreden van Robert M., waar bij hij uitgebreid in de media kwam, is een fantastisch voorbeeld van hoe een psychopaat zelfs in het gevang mensen weet te manipuleren en op slinkse wijze tot die ouders weet te komen. In die zin heeft hij zijn slachtoffers nog steeds in zijn macht. Ik zou zeggen: kop houden! Geen aandacht besteden aan die man. Elke aandacht voedt zijn machtswellust." „Bij het AMC en OLVG West komen jaarlijks zo'n 50 vrouwen met zo'n verzoek. Die vrouwen zijn bang dat een huwelijk niet doorgaat of vrezen te worden vermoord. We geven uit gebreid voorlichting en vertellen dat de meerderheid van de vrouwen niet bloedt bij de eerste keer seks. Geloof me, niemand kan zien of voelen of ie mand wel of geen maagd is. Een op de tien kiest na onze uitleg toch voor een operatie. Maar we hebben de in druk dat deze verzoeken de laatste tijd afnemen." „Dat klopt. Of ik gaf instructies aan de vrouw om tijdens de seks de bek- kenbodemspieren goed aan te span nen als een man haar had wijsge maakt dat hij zou kunnen voelen als ze geen maagd meer was." :S zaterdag 2 december 2017 GO 'Jongeren van nu doen het beter dan ooit' Hanneloes Pen Hoe staat het met de seksualiteit? Wat zegt u daarover in Seks! Een leven lang leren, het handboek dat u onlangs samen met uw opvolger Ellen Laan schreef? Hoe moeizaam is de weg naar de seksuoloog? Biedt #MeToo nieuwe inzichten? Op uw spreekuur kwamen ook pe dofielen. Wat was uw advies aan hen? U kwam in het nieuws als voor stander van virtuele kinderporno. Waarom is dat een goede zaak? Waar ligt de grens van het toelaat bare, als we bijvoorbeeld kijken naar de onlangs tot een jaar ver oordeelde oud-rector van Het 4e Gymnasium? Hoe zit het met veroordeelde pe doseksuelen als Robert M.? Er kwamen in die dertig jaar ook nieuwe ontwikkelingen op uw pad. Hoe ging u om met de vraag naar maagdenvlieshersteloperaties? U gaf ook weieens een zakje bloed mee of schreef in een brief dat niet is gebleken dat de vrouw geen maagd meer is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12