I m 2 dagen Zutphen**** w - EUWS 11 De Argentijnse marine heeft de hoop opgegeven dat er nog levende bemanningsleden worden gevonden van de onderzeeër ARA San Juan. Pacifist Van der Spek overleden 59.- 50 ri ri rc$r -- H "r —v -- olang er niet tenmin ste één betrouwbare onderwaterfoto is ge- maakt van het wrak I zal er geen dag van na tionale rouw worden uitgeroe pen, zo is nu besloten. Het con tact met de duikboot met aan boord 44 bemanningsleden ging op 15 november verloren. De hoop op overlevenden zakte vo rige week naar het nulpunt nadat de marine toegaf dat aan boord een explosie was geweest. In de laatste radioverbinding meldde de kapitein een kortsluiting en een smeulende brand in het bat terijsysteem. Van afstand bestuurde onder watervaartuigen van de Russi sche en Amerikaanse marine doen inmiddels mee aan het in ternationale speurwerk naar het wrak. Van een reddingsoperatie is geen sprake meer. Alle zuurstof aan boord is hoe dan ook op. Het zoeken concentreert zich langs de buitengrenzen van het continentale plat, waar de diepte van de oceaan stijl daalt van 200 naar 3.000 meter en meer. Ligt de boot inderdaad op grote diepte - zoals sommige nabestaanden van de marine zouden hebben ge hoord - dan is hij geïmplodeerd door de druk van het water. Terwijl familieleden boos zijn op de marine wegens de trage in- formatieverstrekking en er ook naar de regering wordt gewezen vanwege vermeend nalatig on derhoud, heeft president Mauri- cio Macri een onderzoek toege zegd. 'Er zal 'serieus en diep gaand' worden gekeken naar de toedracht van het ongeluk en het onderhoud, beloofde hij. Volgens de Argentijnse marine was de duikboot na grondige revisies ge test en veilig verklaard. Wrak De verdwijning van de duikboot brengt bij de Argentijnen herin neringen boven aan eerdere tra gedies. Nog steeds rust op de zee bodem het wrak van de kruiser General Belgrano. In mei 1982 werd het schip door de Britten tot zinken gebracht tijdens de Falk- landoorlog. Om die reden hebben sommige nabestaanden nu ook problemen met Britse hulp bij het speuren naar de San Juan. Van de 1.093 bemanningsleden van het oorlogsschip verdwenen er 323 in zee. Hun overblijfselen lig gen nog altijd op de bodem. Di verse pogingen het wrak te vin den zijn mislukt. Het schip zou op een diepte van 4.000 meter liggen. Ook een expeditie in 2003 van de Argentijnse marine samen met National Geographic leidde tot niets. „Het is alsof je op het puntje van het Empire State Buil ding staat en probeert een speld te vinden die beneden ergens op straat ligt", zo omschreef John Bredar, producent van National Geographic destijds de missie. Nog steeds is de exacte verblijf plaats van de Belgrano een mys terie. Een lot dat ook voor de San Juan dreigt. De aangeslagen familieleden van opvarenden van de duikboot werd, ondanks al het slechte nieuws, moed ingesproken door de beroemde Uruguayaanse arts Gustavo Zerine. Hij was een van de zestien overlevenden van het vliegtuigongeluk in de Andes in 1972.29 inzittenden van de Fok ker Fairchild stierven. Iedereen aan boord van de vlucht was op gegeven door de autoriteiten. De zestien overleefden de crash 72 dagen, onder meer door het vlees van overledenen te eten. Het drama werd verteld in de film Alive uit 1993. Zerdine hoorde destijds op de boordradio van het vliegtuig het nieuws dat het zoe ken naar overlevenden was ge staakt. In de Argentijnse krant Clarin vertelt de arts nu: „Dat was mis schien het meest tragische, maar ook het belangrijkste bericht dat we kregen. Vanaf dat moment be seften we dat overleven alleen van ons afhing. Pas toen begon nen we met het voorbereiden van de expeditie die voor ons erop of eronder betekende." De pacifistische oud-politicus Fred van der Spek, die jaren lang een van de partijen aan voerde die zijn opgegaan in GroenLinks, is overleden. Van der Spek stierf vo rige week, bevestigt GroenLinks. Hij is 93 jaar geworden.Van der Spek was kop stuk van de links-ra dicale Pacifistisch-So- cialistische Partij (PSP). Hij zat in de jaren 60 al voor die partij in de Eerste Ka mer en was van 1978 tot 1985 fractievoorzitter in de Tweede Kamer. Hij viel op met zijn felle verzet tegen onder andere het Amerikaanse optreden in Viet- nam, de NAVO en iedere vorm van westers 'imperialisme'. De PSP ging in 1990 op in Groen Links, maar toen had Van der Spek, die niets voor de sa menwerking voelde, de partij al verlaten. Een paar jaar eerder was hij na interne ruzies voor zichzelf begon nen. Maar hij kreeg met zijn nieuwe Par tij voor Socialisme en Ontwapening niet genoeg stemmen om weer in de Kamer te komen. GroenLinks-voorzit- ter Marjolein Meijer noemt Van der Spek een 'zeer gedre ven man die niet bang was markante keuzes te maken'. Ik wacht nu al 9 dagen voor noppes. Bellen kan nietje krijgt niet eens verbinding Justitie Colombia bevraagt Derk Bolt Programmamaker Derk Bolt en cameraman Eugenio Follender zijn gisteren en eergisteren ge hoord door vijf vertegenwoor digers van de Colombiaanse justitie. Dat gebeurde in Neder land. De twee Nederlanders werden in juni in Colombia ontvoerd door gewapende gu errillero's. „We hebben het hele verhaal nog een keer ver teld", aldus Bolt. Gif Praljakwas kaliumcyanide Enzo Knol wint rechtszaak Filmprijs voor 'Vrije Vogel' www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg incl. diner 3 dgn Zeeland**** Valkenburg diner Mg- W* zaterdag 2 december 2017 GO HHIWHJl I n Ra cl Familieleden van opvarenden van de San Juan zijn kwaad op de Argentijnse regering, fotoepa Duikboot wacht lot van Belgrano Bob van Huët Rotterdam De nooit gevonden kruiser ARA General Belgrano. fotoafp DEN HAAG José Ulijn is klant van Intertoys. Veel sinterklaascadeaus zijn nog niet geleverd. AMSTERDAM DEN HAAG De Kroatische oud- generaal Slobodan Praljak is vermoede lijk overleden aan hartfalen nadat hij het gif kaliumcya nide heeft ingeno men. Dat blijkt uit de eerste resultaten van de toxicologi sche test, aldus het OM. Praljak nam het gif woensdag in tij dens een zitting van het Joegoslavië- tribunaal het gif in. GRONINGEN Een Gronings markt koopman mag niet langer spullen verko pen met een nep- logo van vlogger Enzo Knol, heeft de rechter bepaald. AMSTERDAM De animatiefilm Vrije Vogel Free as a Bird) van schrijver en regisseur Joyce van Diepen heeft op het Internationale Kin derfilm Festival van India de prijs voor beste animatiefilm gekregen. De film vertelt het verhaal van een jongen die opgroeit in oorlogs gebied. Jeugd-en internationale jury waren unaniem. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserved ngskosten en toeristenbelasting 1 nacht incl. ontbijt in 4* Inntel Hotels Resort Zutphen (8,0) 1 keer een diner (hoofdgerecht) Incl. koffie en bonbon bij bonbonatelier Janson Gratis wifi, parkeren, zwembad, sauna en fitness 4* Amadore Hotel Arneville (8,0) 3* Hotel 2000 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis wifi en parkeren jr y« 5 Gelegen in Middelburg 04t 50 lx diner (dagschotel) Gratis wifi en drankje Ontdek Hanzestad Zutphen vanuit dit luxe wellnessresort. Tip: de Hofjeswandeling! Voor maar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11