Ook die andere voetnoot kreeg hier een standbeeld: mannen en vrouwen die met waterbuffels karren met munitie voorttrekken tijdens de onafhankelijk heidsoorlog tegen de Grieken, die werd uitgevochten tussen 1919 en 1923. In het straatje naast de Tevfikiye- moskee liggen twee ondefinieerbare voorwerpen tegen de gevel van een gesloten werkplaats. „Die zijn van mij", roept een bejaarde man die aan de over kant thee drinkt. Feti Gürel (74) maakte heel zijn leven brede lastzadels voor paarden en ezels, die daarmee voor de boeren goederen konden vervoeren op de steile heuvels waar hun akkers en boomgaarden liggen. „Ik was de laatste. Niemand wil het meer leren", zucht Gürel. Handel in knoflookstrengen is er nog wel volop. In en buiten de bazaar. Op de vraag naar zwarte knoflook verwijst een van de handelaren naar Tasköprü (Ste nen Brug). „Dat is de knoflookhoofdstad van het Zwarte Zeegebied. Daar is geloof ik iemand die zich ermee bezighoudt." Navraag in het stadje leidt uiteindelijk naar knoflookhandelaar Mehmet Yilmaz. Reclame voor de zwarte variant maakt hij nog amper. Het Witte Goud staat er op een poster met witte bolletjes op zijn voordeur. Ook op deze zondag zitten er in zijn werkplaats vrouwen en mannen aan de lopende band zwarte teentjes knoflook te controleren. De geur is allesdoordrin gend. „Ik ben de enige in de streek die zwarte knoflook produceert", zegt Yilmaz. „Proef maar". De verrassende smaak is een mix van knoflook en zoete sojasaus. Yilmaz: „Zo maken we hier van wit goud zwart goud." II Uit thuis KÖROGLU GEBERGTE 17 ,«1r-fföÉ magazine 51 Aflopend Slechts een enkele boer gebruikt nog een handgemaakte lastzadel voor z'n paard of ezel. In Tasköprü (onder) wordt de zoektocht naar zwarte knoflook voortgezet. De reis Turkish Airlines en KLM vliegen elke dag van Amster dam naar Istanbul. Vanaf €200. Vervoer De afstand tussen Istanboel en Kasta- monu is 530 kilo meter, ongeveer zes uur rijden. Diverse auto verhuurders zijn vertegenwoordigd op luchthaven Ata- türk. Wij hebben goede ervaringen met Sixt. Per bus kan ook. Ga vanaf de luchthaven met de metro naar halte Esenler. Die ligt naast het grote busstation. Daar hebben alle grote touringcarbedrijven een kantoor. Tickets vanaf €25. Overnachten Er zijn tal van over nachtingsmogelijk heden. Aanraders zijn het boetiek hotel Ugurlu Kona- klari (Kastamonu), en Yakomoz en lo- nopolis (Inebolu). Ontbijtje Het ontbijt in het landhuis van de boerderij van de fa milie Izbeli moet de dag vooraf worden gereserveerd (tel. +90 3662443654). De boerderij ligt in Kavacik Köyü, aan de weg naar llgaz, 15 km buiten Kas tamonu. Onze reisreporta ges kunnen (deels) door derden zijn betaald. Deze sponsors hebben geen invloed op de tekst, de foto's en de vormgeving. ZWARTE ZEE INEBOLU KASTAMONU SAFRAn- BOLV KASABA GEMl ARA^ 50 KM TURKIJE WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 115