schilderde geometrische en bloem motieven zijn opvallend goed geconser veerd. Hoed verplicht Naar het slaperige havenstadje Inebolu slingert de moderne asfaltweg zich tus sen de naald- en hazelnootbomen door omhoog en omlaag. Hier houden ever zwijnen, herten, bruine beren en wolven zich schuil. Vrome moslims moesten hun verzet tegen het dragen van een hoed bekopen met de dood Inebolu geniet m Turkije enige bekend heid wegens twee voetnoten in de ge schiedenis. Hier kondigde Mustafa Kemal Atatürk, de eerste president van Turkije, in 1925 de 'hoedenwet' af. Hij was het zat dat Turken door Europeanen werden uit gelachen om hun islamitische vilten fez en verplichtte elke man een Europese hoed te dragen, als symbool van westerse beschaving. Grappig? Niet echt. Hoed versus fez was in de jaren 20 wat nu het debat over hoofddoekjes is: modern seculier versus conservatief religieus. Diverse vrome moslims moesten hun verzet tegen het dragen van een hoed bekopen met de dood door ophanging. Maar dat vertelt het bronzen Atatiirk-met-panamahoed- standbeeld niet. Wel dit citaat uit zijn toespraak: 'Dit hoofddeksel heet een hoed.' De mannen van Inebolu trekken zich al lang niets meer aan van de hoe denwet en lopen het standbeeld achte loos voorbij. Chai? Op elk uur van de dag is er verse thee, ook voor on verwachte gasten. Eeuwenoud Een van de bezienswaardig heden in de regio is de 'bosmoskee' Mahmut Beyinhet dorp Kasaba. 501 zaterdag 2 december 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 114