Met een intonatie waarvan Adolf Hitler^ zou schrikken, blaft hij de receptuur TAFELEN Lekkers vcm Giphart en meer over de kook Gipharts kookeiland Parijs herbergt het beroemde gastronomische bedevaartsoord Chez Septime, een plek waar liefhebbers van de Franse keuken samenkomen om te genieten van uitgelezen spijzen. Voor de schermen draait alles om bijna kruiperige gastvrijheid en culinaire overgave. Achter de schermen gaat het er totaal anders aan toe. De patron van het etablissement is monsieur Septime, een voor zijn gasten innemende en zelfs slijmerige man, maar voor zijn personeel een onberekenbare, zelfs schofterige rotzak. Meneer Septime kan om het minste of geringste ontplof fen, met een woede waarvan Gordon Ramsey zou verbleken. Op een dag krijgt meneer Septime hoog bezoek van een Franse notabele, die een belangrijke Duitse collega voorstelt aan meneer Septime. Aanvankelijk blijft de gastheer vrien delijk, hoewel iedereen weet dat hij weinig van Duitsers moet hebben. Als de Fransman namens zijn Duitse collega Herr Doctor Müller om het recept van die verrukkelijke soufflé auxpommes de terre vraagt, zegt meneer Septime dat zoiets valt onder het beroepsgeheim. Maar de Fransman dringt aan, waarop de eigenaar van het restaurant in het Duits de ingrediënten begint op te noe men. Nu hangt er een Chinese lamp boven de tafel, die nogal een opmerke lijke schaduw werpt. Terwijl meneer Septime met duidelijke tegenzin steeds harder begint te vertellen wat er in die voortreffelijke aardappelsoufflé is ver werkt, krijgt zijn schedel een grote zwarte lok en onder zijn neus komt een zwart snorretje. Met een intonatie waarvan Adolf Flitler zou schrikken, blaft hij de receptuur. YouTube Dit was een scène uit de geweldige Franse comedy Le Grand Restaurant (1966), met in de hoofdrol Louis de Funès, in zijn hoogtijdagen een van de grappigste mannen van het witte doek. Het fragment waarin hij de draak stak met de Führer was controversieel, maar wie nu op YouTube naar de scène kijkt, kan een harde lach niet onderdrukken. Helemaal leuk is het te bedenken dat Hitier als fervent vegetariër het eten van groente en aardappelen propageerde. De Duitse dictator was ervan overtuigd dat Romeinse soldaten en zelfs de Noorman nen vegetarisch aten en vroeg zich af of hij zijn hond Blondi vegetariër kon laten worden. Vleesbouillon noemde hij 'lij kenthee' en zijn keukenbrigade bakte van groenten gemaakte nepbiefstukken. Van de aardappelpuree van zijn imitator Louis de Funès zou Hitier hebben genoten. Ter ere van Louis de Funès deze week mijn versie van het gerecht van zijn per sonage monsieur Septime. In het Duits, net als in de film. <1 •1 Louis de Funès was een van de grappigste mannen van het witte doek. Giphart denkt terug aan een gewaagde scène uit zijn film Le Grand Restaurant. koken eter A Slagerij Brandt Levie verschaft online worstabonnementen. W Voor €45 ontvang je eens per twee diervriendelijk gehouden varkens. Foto SHODYCAREMAN Monsieur Septime 421 zaterdag 2 december 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 106