Transavia-collega's Poch hebben geen spijt van beschuldigingen Politie begeleidt anti- Pietgroep nu heen en terug naar Dokkum Evacuatieplan voor meer dan 400.000 migranten in Libië 'Michael P. bracht Anne om met een mes' 9 Ontlading De toenmalige colle ga's van Poch stapten veertien jaar geleden naar de leiding van Transavia, nadat Poch hun tijdens een etentje had verteld over de do- denvluchten in Argenti nië. „We gooiden ze in zee", zou Poch tegen hen hebben gezegd. „Het was hun verdiende loon." Een derde Neder landse piloot sprak Poch twee jaar later tijdens een vlucht. „We hadden ze allemaal moeten af maken", zou Poch toen hebben gezegd. De drie piloten zijn vooral blij dat het proces eindelijk ten einde is, al dus Zegveld. „Blijkbaar waren de woorden van Poch grootspraak. Of hij komt goed weg. Feit is dat hij die dingen des tijds gezegd heeft." Vol gens hun advocaat erva ren ook de piloten de uitspraak als een ontla ding. „Ze zijn jarenlang aangekeken op wat ze Poch zouden hebben aangedaan. Terwijl ze al leen maar melding heb ben gemaakt van zeer heftige uitspraken van meneer Poch. Ik begrijp dat er woede is over de zaak, zeker nu Poch is vrijgesproken. Maar het is kwalijk dat de woede mijn cliënten treft." Onderzoek De piloten stapten na een gesprek met de lei ding van Transavia niet naar justitie. Pas in 2008 werden ze benaderd om te worden gehoord door een Argentijnse onder zoeksrechter. Ze werk ten daaraan mee, en lichtten Poch niet in. Nog een jaar later werd de Nederlands-Argen tijnse piloot opgepakt in Spanje. Zegveld: „Dat is allemaal niet het werk van mijn cliënten ge weest. Zij hebben hem niet acht jaar in voorar rest gehouden, dat heeft Argentinië gedaan. Daar mogen zij niet op wor den aangekeken." De drie hebben geen spijt van hun actie in 2003. Ze hadden gewe tensnood, zegt hun ad vocaat, en besloten naar hun leidinggevenden te stappen omdat ze ge schrokken waren van Pochs uitspraken. Zeg veld: „Ze zouden het op nieuw doen. Al hadden ze achteraf liever aan een ander tafeltje geze ten, die avond in Bali. Het had ook voor hen enorme gevolgen." Op sociale media zijn heftige uitspraken rich ting de drie piloten te lezen, maar volgens Zegveld zijn ze niet bang. „Ze zijn gewoon aan het werk." BRUSSEL/ABIDJAN Europa, Afrika en de VN proberen de ko mende dagen en weken een 'evacu atieplan' van de grond te krijgen voor de gigantische aantallen mi granten die vastzitten in Libië. Zij moeten zo snel en massaal mogelijk terug naar hun land van oorsprong. Het zou gaan om 400.000 tot 700.000 migranten die vastzitten in zeker 42 kampen, aldus Afrikaanse Unie-voorzitter Moussa Faki Maha- mat. De Internationale organisatie voor migratie (IOM) noemde vo rige maand het aantal 423.000. Het merendeel is afkomstig uit arme landen ten zuiden van de Sahara. Sinds januari van dit jaar hebben Libië en de IOM met financiële steun van Brussel 13.000 migranten gerepatrieerd, maar dat tempo moet nu dus fors omhoog, te begin nen met een groep vluchtelingen die onder onmenselijke toestanden zit opgesloten in een kamp vlakbij Tripoli. Een recente CNN-reportage met beelden van een slavenveiling in Li bië, waar migranten 'als geiten' voor 400 dollar per hoofd werden verhandeld, heeft enorme impact gehad op de leiders van zowel Afri kaanse als Europese landen, die gis teren in Ivoorkust een tweedaagse top afsloten. Vooral de Franse pre sident Macron toonde zich fel voor stander van een gezamenlijke aan pak. Hij is ervan overtuigd dat de mensenhandelaren in Libië ook ac tief zijn in terreurorganisaties. DEN DOLDER Moordverdachte Michael P. heeft Anne Faber omge bracht met een mes. Ook heeft hij verklaard hoe hij Anne Faber is te gengekomen: hij zou, toen hij met zijn scooter op pad was, tegen haar op zijn gebotst.Ook zou P. tijdens politieverhoren geen spijt hebben betuigd. Dat meldt De Telegraaf op basis van bronnen rond het onderzoek. Na deze botsing, op 29 september in de buurt van de Aventurijnkli- niek in Den Dolder waar P. ver bleef, zou een woordenwisseling zijn ontstaan waarna P. de 25-jarige Utrechtse onder bedreiging van een mes zou hebben verkracht en uiteindelijk vermoord. P. was op dat moment, zoals deze krant al eerder meldde, op inbrekerspad. Opvallend was dat P. daags na de verdwijning van Anne rondom het gebouw van Aventurijn met een mes liep te zwaaien, omdat hij nin- jastrijders meende te zien. Twee weken geleden blokkeerden pro-Pietactivisten snelweg A7 bij Heerenveen om te voorkomen dat de demonstranten konden actie voeren bij de landelijke intocht van Sinterklaas in Dokkum. Omdat de politie informatie had dat er nog meer blokkades in voorbereiding waren, stuurde ze de activisten toen terug naar hun vertrekplaat sen Amsterdam en Rotterdam. Omdat 'demonstreren een grondrecht is', worden de bussen komende zaterdag door de politie begeleid. Toen deze krant na de blokkade op de A7 aan de politie vroeg waarom er geen zichtbare po litiebegeleiding was, stelde een woordvoerder 'dat een blokkade nooit te voorkomen is'. Waarom nu dan wel voor politiebegeleiding wordt gekozen, kon een woord voerder gistermiddag niet zeggen. Agenten zullen de bussen en au to's vanuit startplaats Duiven- drecht tot in Dokkum (en terug) vergezellen. De kans dat de snelweg deze keer weer wordt geblokkeerd, lijkt klein. De Friese actievoerders van twee weken geleden stellen dit weekend de snelweg open te laten. „We hebben altijd gezegd dat ze 364 dagen per jaar welkom zijn, al leen niet tijdens de intocht", zegt Seije Brinkman, een van de leiders van de blokkade op 18 november, tegen de Leeuwarder Courant. Andere Friezen roepen juist op niet naar het stadje te komen. Zij hebben op Facebook een 'Afwezig heidsactie Dokkum' opgezet. „Het doel is te laten zien dat wij niet geïnteresseerd zijn in hun protest." De activisten willen alsnog naar Dokkum omdat anders 'de autori teiten wegkomen met de structu rele schending van de vrijheid van meningsuiting en het demonstra- tierecht van zwarte Nederlanders'. vrijdag 1 december 2017 GO De drie Transavia-pilo- ten die in 2003 met Julio Poch spraken over de vluchten des doods, hebben geen spijt dat ze destijds melding hebben ge maakt van die ge sprekken. Ook al is hij nu vrijgesproken, nadat hij acht jaar heeft vast gezeten. „Ze zouden het weer zo doen", zegt hun advocaat Liesbeth Zeg veld. Als Poch met hen wil praten, staan ze daar voor open. De anti-Pietactivisten die zater dag alsnog in Dokkum gaan de monstreren, worden van begin tot eind door de politie begeleid. „We willen de veiligheid voor de demonstranten en de wegge bruikers verzekeren", aldus een politiewoordvoerder gisteren. Cyril Rosman Duivendrecht/Dokkum A Op 18 november kwam de po litie pas na de blokkade, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9