14 ZE Buurten De ene na de andere auto racet voorbij buurtschap Magrette, tussen Axel en Terneuzen. Toch laten de bewoners de snelheidsduivels niet aan hun hart komen. „Het is een genot om hier te wonen." Magrette A Wanneer je bij Anita Compiet aanbelt, hoefje niet eens een uitleg te geven. Je wordt meteen binnengelaten. „Vragen stellen is ook niet nodig", verzekert buurvrouw Carla Bonte ons, die vandaag meehelpt in het naaiatelier. „Ze vertelt zelf wel." Compiet wordt niet voor niets het aanspreekpunt van de buurtschap genoemd. „Mijn kleding- en leer- reparatiewinkel is het stadhuis van Magrette", vertelt ze. „Ik ben een echte Zeeuwse, mijn opa en oma zijn van Roversberg. Toch heb ik overal gewoond: in Zierikzee, Gelderland, Arnhem, Enschede en Overijssel. Na mijn scheiding zat ik hier met mijn zus op een bankje te wachten op de bus. Ik zag dit huis en zei: 'Hier word ik geluk kig."' Compiet is een organisator van de eerste orde. Ze houdt rommel markten en kledingbeurzen en maakt af en toe een grote pan vis soep die ze deelt met haar buren. „Iedereen kan bij iedereen terecht, eenrichtingsverkeer kennen we niet in Magrette." Carla Bonte is het volledig eens met haar buur vrouw. „Het is een genot om hier te wonen", vertelt ze. „Soms zeg gen mensen weieens dat ze willen verhuizen, maar uiteindelijk doen ze het nooit." De reden dat som mige bewoners twijfelen om te vertrekken, is de drukke weg waaraan Magrette gelegen is. „Het is een sluiproute", vertelt Com piet. „Niemand houdt zich hier aan de snelheid." De bewoners kwamen daarom op het idee om stickers met '30' op hun vuilcon tainers te plakken. „Als ze buiten staan, zie je mensen wel afrem men, maar het probleem is nog steeds niet opgelost." Voor Bonte was het wennen toen ze zeventien Soms zeggen mensen weieens dat ze willen verhuizen, maar uiteindelijk doen ze het nooit jaar geleden vanuit Den Haag naar de buurtschap verhuisde. „Ik vond het hier zo truttig! Als er hier een fiets gestolen wordt, is dat groot nieuws. Bovendien zijn Zeeuwen ook niet zo makkelijk benader baar. Maar als je eenmaal hun hart hebt, doen ze alles voor je." Bonte vertrok uit Den Haag toen haar man ziek werd. „Hij wilde weg uit de drukte. We kwamen al eens een dagje naar hier en toen we dit huis zagen, besloten we de stap te wagen." Inmiddels wonen haar kinderen en kleinkinderen ook in Zeeuws-Vlaanderen. „We hebben altijd gezegd dat we later een huisje met uitzicht wilden, met een houten vloer en een potka chel. Die potkachel is een houtka chel geworden, maar verder is onze droom uitgekomen." Een van de oudste bewoners in Margrette is Jan Hamelink (70), hij woont er al vijftig jaar. „Mijn vader en ik kwamen in 1967 naar hier om een kassenbedrijf te starten", vertelt hij. Inmiddels zijn die kassen afge broken. „Velen weten niet eens dat wij hier zo'n mooi plekje hebben. Het is hier doodstil 's avonds en echt nog donker." Natuurlijk kennen hij en zijn vrouw iedereen in de buurt. „We hebben hier ook ooit eens een buurtbarbecue gehouden", vertelt zijn vrouw Koos. „En Anita Com piet maakt soms kleding voor me." vrijdag 1 december 2017 ZV Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: MAGRETTE 'Eenrichtingsverkeer kennen we hier niet' Gertie de Boey - Carla Bonte A Carla Bonte met haar conainer. Veel automobilisten houden zich niet aan de geldende snelheid, stickers op de containers helpen een beetje, foto's camileschelstraete A Anita Compiet heeft een kleding- en leerreparatiewinkel en is hét aanspreekpunt van Magrette. gem. Terneuzen ZONE A Jan Hamelink woont al vijftig jaar in de buurtschap. Hij en zijn vrouw Koos kennen de hele buurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 83