Kwart wil biefstuk best laten staan 7 Omstandigheden in Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland 'historisch goed' Kunstbenen uit auto gestolen Voor het eerst sinds 2011 hoeven wintersporters zich niet druk te maken of ze wel kunnen skiën met kerst. De Alpen liggen er blinkend wit bij. Ski fanaat Edwin Rontberg (59) kon niet langer wachten. De inwoner van Nootdorp staat tot zijn knieën in de sneeuw. De bus heeft de hele nacht doorgereden om hem hier, bovenop een berg in het Franse Val Thorens, te brengen. Edwin Rontberg heeft amper gesla pen, maar dat komt thuis wel weer, vertelt hij. „We zijn vanochtend aangekomen en gelijk de piste op gegaan. Het is behoorlijk koud, min 19 graden, en alles is wit. Offpiste ligt een lekker laagje poeder. Mijn weekend kan niet meer stuk." Rontberg is een powderchaser (poederjager) en behoort tot de groep skifanaten die bij het eerste vlokje sneeuw halsoverkop naar de Alpen trekt. Dat bleek voorgaande jaren nogal een beproeving, want veel sneeuw viel er niet. Of de pis tes kleurden rond september en ok tober wit, maar waren rond de feestdagen weer ontdooid. Voor het eerst in zes jaar hoeven wintersporters die met kerst willen skiën zich geen enkele zorgen te Dat blijkt uit een onderzoek van ING. De bank onderzocht het ge bruik van dierlijke producten door Europeanen. Daaruit blijkt dat in de rest van Europa ook een op de vier consumenten minder vlees, eieren, zuivel of vis wil eten. Zes op de tien Nederlanders ziet geen enkele reden om minder dier lijke producten te gaan eten. Daarom verwacht ING dat er in to taal drie procent minder vlees gege ten zal worden. Voor de consument is het milieu de belangrijkste reden om de vleesconsumptie te minde ren. „De redenen om minder vlees te eten, verschillen erg in Europa", zegt Thijs Geijer, sectoreconoom Food bij ING. „In Duitsland is die renwelzijn een belangrijke reden. Als je voor heel Europa kijkt, is de eigen gezondheid de belangrijkste aanleiding minder vlees te eten." De aandacht voor milieu heeft waarschijnlijk te maken met de dis- cussies in Nederland over het mest overschot. In Nederland draait het debat vooral om vlees. „Zuivel en eieren staan veel minder ter discussie", al dus Geijer. Dat is begrijpelijk, want de Nederlandse consument heeft veel minder moeite om varkens vlees te laten staan dan kaas of ei eren. Ook vindt de consument het lastiger om van kip af te blijven dan van bijvoorbeeld vis. De trend om minder dierlijke producten te eten, kan een bedrei ging voor de vee- en zuivelsector worden. Die is goed voor 350 mil jard euro per jaar in de EU. Maar er zijn ook kansen, aldus Geijer. „Er is een markt voor alternatieven. Daar kan de Nederlandse voedingssector met haar kennis en technologie van profiteren." De vroege komst van het pak sneeuw dat er al ligt, heeft nóg een groot voordeel. Doordat de winter sportgebieden voorzien zijn van een stevige onderlaag sneeuw, is ook de kans op lawines voorlopig kleiner. De afgelopen jaren vielen geregeld doden door schuivende sneeuwplaten. Fietsen in sneeuw Deze week doken beelden op van uitgelaten skiërs, maar ook van mountainbikers die van be sneeuwde pistes afdenderden. Deze waaghalzen rijden op speciale Jatbikes': fietsen met extra brede banden en een diep pro fiel. In de Alpen worden steeds meer paden ge opend voor deze sport, vooral in Zwitserland, signaleert de NSV. Ro- mani: „Veel Nederlan ders vinden dit leuker dan wandelen. Je kunt gemakkelijk 20 kilome ter per uur afleggen. Zeker als het mistig is op de top, is het in de bossen heerlijk. We zien de vraag toene men, al zal deze activiteit nooit po pulairder worden dan skiën." Edwin Rontberg, die gistermid dag alleen de piste afkwam voor een stokbroodje, houdt het bij skiën. En niets anders. Hij heeft zelfs een speciale overeenkomst met zijn baas bij Rijkswaterstaat dat hij dit skiseizoen zeven a acht weken van huis is. Echt veel tijd om te bellen met deze krant is er overi gens niet. Rontberg moet er weer vandoor. „We gaan zo weer de piste op." Sneeuwval Alpen tisch, vertelt hij. „Je wilt tijdens kerst een winterwonderland met besneeuwde daken en bomen, maar we keken vaker uit op een groen dal met een sliertje kunst sneeuw naar de top." Door het wis pelturige klimaat en de economi sche crisis daalde het aantal Neder landse wintersporters een paar jaar geleden nog naar 870.000. De ski vereniging verwacht dat komend seizoen meer dan een miljoen land genoten de latten weer onderbin den. maken. De omstandigheden in Oostenrijk, Frankrijk, Zwitserland en Italië zijn 'historisch goed'. Dat meldde wintersportwebsite Snow- plaza gisteren. Ook de Nederlandse Ski Vereniging (NSV) is opgetogen. „We hebben de vlag uitgehangen", jubelt woordvoerder Bert Romani. „Alle neerslag die boven de 800 a 1.000 meter valt, is sneeuw. Hier door wordt de ondergrond hard en hecht de sneeuw goed." De afgelopen jaren was de start van het skiseizoen ronduit drama- vrijdag 1 december 2017 Primeur in zes jaar: nu al witte pistes in de Alpen Hanneke van Houwelingen Val Thorens/Rotterdam LONDEN De Londense po litie zoekt naar mannen die beenprothesen hebben ge stolen. Ze roofden de hulp middelen uit een gepar keerde auto terwijl de eige naresse in een restaurant zat. „Dit is een zeer lage misdaad", oordeelde de politie. De daders sloegen een ruit in en grepen twee tassen. Ze bemachtigden een laptop, maar ook drie kunstbenen. Het slachtoffer, de 45-ja- rige Victoria Milligan, ver loor een deel van haar lin kerbeen in 2013 bij een on geval met een speedboot. Haar man en dochter kwa men daarbij om. Een op de vier Nederlanders wil de komende jaren minder vlees eten voor een beter milieu. Niet te fanatiek overigens: gemid deld gaan we twee biefstukken per jaar minder eten. Peet Vogels Amsterdam Zes op de tien Nederlanders wil zijn stukje vlees niet missen. FOTO DREAMSTIME HBWWFiRMlBHB De komende dagen valt vooral in Zwitserland veel sneeuw. Ook in Zuid-Duitsland ligt een dik pak. Edwin Rontberg (midden) staat al op de lange latten. FOTO'S EPA, FONS OTTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7