Tweede tocht naar Dokkum Bi Gymzaal eerder dicht na vondst van asbest Rust Parkeren bij ziekenhuis in Zeeland het goedkoopst 2 Aaah, het is december: de maand van de keuzestress. Want wat doe je met je zorgverze keraar? En de energieleverancier? Waar eten we met Kerst en wat? DECEMBER KEUZEMAAND A Commentaar I ij Dokkum zijn komend weekeinde demonstraties. De geor ganiseerde tegenstanders van Zwarte Piet willen er goedma- "ken wat midden november door boze Friezen werd verhin derd met een blokkade van de snelweg. Het moet morgen 'een krachtige manifestatie worden voor vrijheid van meningsuiting en demonstratierecht'. De organisatoren hebben toestemming van de gemeente Dongeradeel. De Friezen die bij de landelijke intocht van Sinterklaas geen actievoerders wilden zien, zeggen er nu helemaal geen moeite mee te hebben. Eindelijk verstandig. Zwarte Piet was heel lang vanzelfsprekend. Nog steeds zijn som mige voorstanders van het dansende knechtje zich van geen kwaad bewust. Maar wie nu nog niet beseft dat het beeld van de witte Sin terklaas met zijn zwarte ondergeschikte puur racistisch is, heeft zijn verstand op nul gezet. Daar is misschien nog wat aan te doen. Lastiger te veranderen zijn al die mensen die inmiddels wel aanvoelen dat Zwarte Piet voor grote groepen Nederlanders een pijnlijke traditie is, maar die daar lak aan hebben. Ronduit gevaarlijk zijn de mensen die deze discussie aangrijpen om 'onze Nederlandse cultuur' te verdedi gen tegen 'vreemde smetten'. Dat kan alleen maar ontaarden in een splijtende wij-zij-discussie. De actievoerders die morgen naar Dokkum reizen, hebben er ook een handje van. Zij spreken van 'witte privileges' en van 'repressieve wetgeving.' Dat grenst aan opruiing. Verder maken ze er vooral een punt van, dat hun vrijheid van meningsuiting wordt beknot. Ook dat is niet erg geloofwaardig. In Dokkum zat het dan wel even tegen, maar verder kun je in Nederland doorgaans overal en altijd je ei kwijt. Zowel in de publieke ruimte als in de (sociale) media. Dat maakt de tweede tocht naar Dokkum een zielige vertoning. Fries goedmakertje voor tegenstanders Zwarte Piet wordt een zielige vertoning Dat is aan het licht gekomen tijdens een asbestonderzoek dat is inge steld omdat de gymzaal in februari gesloopt wordt. Vastgesteld is dat er een gat zit in de beplating tegen de constructie aan het plafond. De as bestresten zijn in dit gat aangetrof fen. Waarschijnlijk is dat gat recen telijk ontstaan, omdat het defect in eerdere onderzoeken dit jaar niet is gevonden. Normaliter zouden de basisschool leerlingen na een sanering weer in de zaal terecht kunnen. Aangezien de gymzaal toch gesloopt wordt, heeft de gemeente Hulst besloten de hal per direct te sluiten. De sane ring zal zo snel mogelijk beginnen. De gebruikers zijn inmiddels geïn formeerd. Voor de kinderen wordt een op lossing gezocht. Welzij nsstichting Hulst voor Elkaar onderzoekt waar de andere gebruikers tijdelijk te recht kunnen. Hulst voor Elkaar onderzoekt waar de gebruikers van de zaal naartoe moeten Waar nu nog de gymzaal staat, wordt in de periode van februari tot maart een parkeerplaats aangelegd voor de nieuwe brede school. De bouw daarvan voorloopt volgens schema. De oplevering is eind april, begin mei. ALMANAK Hoezeer de Vlissingse ook had uitgekeken naar haar zwanger schapsverlof, van rusten was het nog niet gekomen. Afspraken, muren die om verf smeekten, het huis dat aan kant moest. Maar vlak voor de uitgerekende datum was het zover: kinderen naar school en een hele dag de handen vrij. Opgelucht plofte ze met een boek op de bank. En sukkelde in slaap. Tot de bel ging. En er hard op de ramen werd gebonsd. Ach ter de voordeur trof ze een koe rier met een stapel winterhan den. Hij zag haar verbazing en keek nog eens naar het adres. „O wacht, het is voor de buren!" Kandidatenlijst D66 Sluis is rond Vlaamse Blues in 't Schallemaaj Back To The Country in theater AXEL Nieuwe loods voor motorclub Zomaar wat 'keuzestress- talk' van Facebook: „Het overstappen van Oxxio naar Essent ging moeite loos, maar van het beloofde 'u bent bij ons veel goedkoper uit' heb ik ook weinig gemerkt. Altijd zelf even narekenen dus." Of deze: „Alle informatie op Be- sparenkan is geheel vrijblijvend. In mijn ogen betekent dit dat er van alles kan wijzigen, gaandeweg. Ik heb er toch niet zo'n goed gevoel bij, voor die paar euro verschil."' Let op die laatste woorden. Is het allemaal wel de moeite waard? Niet voor niets leggen veel consumen ten er het moede hoofd bij neer, na de eerste prijsvergelijkingen. En blijven dan toch maar bij de oude, vertrouwde aanbieder hangen. Er wordt van consumenten wel héél veel gevraagd tegenwoordig, vindt woordvoerster Gabriëlla Bet- tonville van het Nibud. Sinds de privatiseringsgolf heeft de burger de keus gekregen tussen meerdere aanbieders van telefonie, energie, zorg etcetera. Concurrentie zorgt voor lagere prijzen, is het idee. Maar wie de aanbiedingen van verschil lende leveranciers naast elkaar legt, begint het al snel te duizelen. Het zijn vaak behoorlijk technische ver halen waarin je flink op zoek moet naar de kleine lettertjes, geeft Bet- tonville aan. „Je wordt lekker gemaakt met mooie bedragen, maar de vraag is of je wel écht krijgt wat je denkt te ko pen. Het loont zeker om eens per jaar je vaste lasten door te nemen en te kijken of je nog wel betaalt voor wat je werkelijk nodig hebt." Voor veel mensen is dat toch makkelijker gezegd dan gedaan. Er is tijd, energie, vasthoudendheid en enig inzicht nodig om alle aanbie dingen te doorgronden en te verge lijken. Iets dat veel mensen toch doen, constateren ze bij CZ, de grootste zorgverzekeraar van Zee land. „We zien dat steeds meer mensen thuis op de bank op hun tablet verzekeraars online vergelij ken. Pas daarna bellen ze ons", zegt woordvoerder Marie-José van Gar- dingen. „De mensen die bellen zoe ken meestal bevestiging van hun keuze." Als je nooit bent overgestapt, kun je 300tot 400 euro besparen CZ heeft 200 man extra inge huurd om de stroom aan telefoon tjes en vragen aan te kunnen. Delta schakelt geen extra mensen in. Nieuwe klanten kunnen uiter aard het hele jaar door instromen. Maar omdat het contract bij grote groepen klanten afloopt op 1 ja nuari en op 1 juli, voert Delta rond die data speciale campagnes. Parkeren bij een ziekenhuis is in Zeeland het goedkoopst. Patiënten en bezoekers betalen gemiddeld 0,67 euro per uur. Ter vergelijking: bij het OLGV Oost in Amsterdam is dat 4 euro. Het landelijk gemid delde ligt op 1,55 euro. Dat blijkt uit een onderzoek van besparingswebsite kortingscode.nl naar aanleiding van Kamervragen over hoge parkeerkosten bij zieken huizen. Bij de beide Admiraal De Ruyter Ziekenhuizen in Goes en Vlissingen geldt een tarief van 1 euro per uur, bij ZorgSaam in Ter- neuzen kan de auto nog gratis wor den weggezet. Twee euro gedeeld door drie ziekenhuizen levert een afgerond gemiddelde van 0,67 eu rocent per uur op. Overigens is bij het ADRZ het eerste halfuur gratis. Van de 94 onderzochte zieken huizen zijn er zeven waar nog gratis kan worden geparkeerd. ZorgSaam is er daar dus een van. Ondanks het gemiddeld lage ta rief leidde betaald parkeren bij de Zeeuwse ziekenhuizen toch nog wel tot gemopper en overlast. Zo wel in Goes (waar betaald parkeren sinds anderhalfjaar van kracht is, als Vlissingen (waar het afgelopen september na een jaar weer is her ingevoerd) probeerden patiënten en bezoekers onder betaling uit te komen door hun auto in de omge ving te zetten. vrijdag 1 december 2017 n De gymzaal van basisschool Inghelosenberghe in Sint Jan steen is per direct gesloten. Er zijn asbestresten in een gat in het plafond aangetroffen. Bob Maes Sint Jansteen Tip? redactie@pzc.nl SLUIS De kandidatenlijst van D66 Sluis voor de raads verkiezingen van maart 2018 is compleet. Eerder maakte de partij bekend dat Mieke Groosman haar debuut als lijsttrek ker maakt. Zij volgt Wim Huigh op, die nu op num mer drie staat. Peter Hofstede is nummer twee op de lijst. Op 4 en 5 staan Mark de Kok en Edy Warringa. Herbie Krocke en Jaap Verher- brugge sluiten de lijst op 6 en 7. OSSENISSE De band Nobody's Dirty Business staat zondag op het podium van 't Schallemaaj in Osse- nisse. Het kwartet uit Vlaanderen speelt blues- klassiekers in de sfeer van legendarische arties ten zoals Muddy Waters en John Lee Hooker, maar wel op hun eigen wijze. De bandnaam is niet geheel toevallig ont leend aan een nummer van Mississippi John Hurt. Het optreden be gint om 15.00 uur. OOSTBURG Theatershow Back To The Country wordt vrij dag 8 december opge voerd in het Ledeltheater in Oostburg. Country band Savannah uit Til burg speelt nummers van onder meer Johnny Cash, John Denver en Neil Young. De band wordt bijgestaan door solisten Dick van Altena en Cor Sanne. Een kaartje kost 20 euro en is te krijgen bij het theater. Aanvang is 20.15 uur. Motorcrossclub RES in Axel opent morgen de nieuwe loods bij het ei gen crossterrein aan de Lageweg. Het gaat om een omvangrijk gebouw, met veel opslagplaats en een EHBO-ruimte. Tus sen 16.00 en 19.00 uur kan iedereen komen kij ken. De openingshande ling is rond 16.15 uur. Jeffrey Kutterink en Ondine van der Vleuten Vlissingen -Joyce Donat, Consumentenbond Luc Oggel Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75