CU vreest effect van 'refo-enclaves' Nieuwe auto, andere routes Kruiningen zeker 100 jaar ouder Leefbaar Reimerswaal: pas op voor partijdigheid 7 De koop van Vredelust in Yerseke door reformatorische zorgorganisa tie Cedrah is de aanleiding voor raadslid Andries Jumelet om bij het college van B&W aan de bel te trek ken. Cedrah wil in Yerseke dertig appartementen bouwen voor ou deren. Ook moeten er zestien stu dio's voor gehandicapten komen waar het, eveneens reformatori sche, Siloah zorg levert. Plan Kelders „Wat wij graag willen is goede zorg voor iedereen en niet alleen voor één bepaalde doelgroep", zegt Ju melet. Hij denkt dat de reformato rische initiatieven de tweedeling in Reimerswaalse dorpen bevordert. „Veel mensen ervaren dat als niet prettig." Cedrah wil ook in Krabbendijke seniorenappartementen bouwen. Jumelet vindt het 'enorm bijzon der' dat Cedrah daarvoor het oog Ik ben benieuwd of de plannen ten koste gaan van bestaande zorgcentra heeft laten vallen op Plan Kelders, omdat deze grond eigendom is van de gemeente. Via schriftelijke vragen wil de Christenunie weten wat de rol van de gemeente in al deze plannen is. „En ik ben benieuwd of de plannen van Cedrah niet ten koste gaan van bestaande zorgcentra van Ter Weel of dat het gevolgen heeft voor de plannen om het zorgcentrum in Krabbendijke te vervangen door nieuwbouw." Jumelet benadrukt overigens niet op voorhand negatief te zijn over initiatieven uit reformatorische hoek. De transformatie van siertuin Sequoiahof in Vlake tot woon- werklocatie voor gehandicapten noemt hij zelfs 'prachtig'. De aanschaf van een nieuwe vuilnisauto is de directe aanlei ding om het systeem van opha len te herzien. Borsele heeft ge kozen voor een zijlader. Daar door is minder personeel nodig, want de bak wordt nu geleegd met een grijparm. „We proberen de mensen wel allemaal een nieuwe plaats te geven", zegt wethouder Kees Weststrate. Het restafval en het plastic worden niet meer gelijktijdig opgehaald. „Er komt een nieuw schema. Mensen krijgen hier over een brief plus een kalender waarop staat wanneer wat wordt opgehaald." Alleen voor de be woners van 700 adressen in Heinkenszand blijft alles bij het oude. De nieuwe wagen kan in sommige smalle straten en hof jes niet komen. Dan gaat het om bijvoorbeeld de Dorpsstraat en de Eendvogelstraat. „Deze men sen krijgen hierover allemaal be richt." De nieuwe manier van inza melen is slechts een opmaat naar het verminderen van het restaf val. „We moeten in 2020 naar 100 kilo restafval per persoon per jaar", zegt Weststrate. Hoe de gemeente dat bereikt weet hij nog niet. „We kijken met be langstelling naar de resultaten van andere gemeenten zoals Ka- pelle en Tholen." Maar dat Bor sele uiteindelijk iets zal doen om inwoners het afval beter te laten scheiden is voor Weststrate hel der. „Je kan stimuleren wat je wilt, maar de enige manier om aan die 100 kilo te komen is toch dwingen." Is dit niet de slager die zijn eigen vlees keurt? Dat vraagt Leefbaar Reimerswaal zich af over de nieuwe commissie bezwaarschriften van de gemeenten Reimerswaal en Borsele. De fractie vindt het ver keerd dat niet meer de gemeente raad, maar het college van B en W de leden van deze commissie be noemt. Dat zou de schijn van par tijdigheid kunnen oproepen. De commissie bezwaarschriften moet oordelen of bezwaren van in woners tegen besluiten van het col lege van B en W gegrond of onge grond zijn, bijvoorbeeld over bouwvergunningen. Volgens bur gemeester José van Egmond van Reimerswaal is er geen sprake van partijdigheid. „Dat wij de leden be noemen wil nog niet zeggen dat zij naar onze pijpen moeten dansen. Wij benoemen aan de hand van een profielschets." „Ik begrijp de goede bedoelin gen", zegt Nico van der Hoest van Leefbaar Reimerswaal. „Maar u kunt de schijn voor de burger niet wegnemen. Het is uw beleid en u stelt de commissie samen." Leef baar Reimerswaal staat vooralsnog alleen in de kritiek op de benoe mingsprocedure. Vrijwilliger Mare Haulez vond deze week met een metaaldetector een zogeheten schijffibula in een oude ophooglaag. Het speldje is zo'n twee centimeter groot en ver sierd met een Malthezer kruis. Deskundigen zeggen dat de fibula dateert uit de periode van de ne gende tot en met de elfde eeuw. Tot op heden gingen historici er vanuit dat Kruiningen in het begin van de dertiende eeuw was ont staan. Bij de opgravingen zijn geen sporen van bewoning gevonden. Zitten die er toch, dan blijven ze daar voor volgende generaties. Vanwege de aanleg van een nieuw parkeerterrein vinden daar al twee weken archeologische opgravin gen plaats Eerder legden archeo logen het fundament van een brouwerij 1683 en een laatmiddel eeuws straatje met huizen uit de vijftiende en zestiende eeuw bloot. vrijdag 1 december 2017 GOES Een lange stoet van lichtjes en lampionnen trok gis teravond door het centrum van Goes. Kinderen, hun ouders en een handvol Pieten waren op zoek naar Sinterklaas. Uitein delijk werd de goedheiligman gevonden in het Stadhuis op de Markt, waar hij in de trouwzaal wilde gaan slapen. Maar daar moest hij nog mee wachten... Voordat hij zijn slaapmuts op deed moest hij nog even op de foto met een groepje Goese kinderen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Een verdere tweedeling in de sa menleving en aantasting van ge waardeerde bestaande zorgin stellingen. Dat gevaar ligt vol gens de Christenunie op de loer als alle plannen voor reformato rische zorgcentra in Reimers- waal doorgaan. Joeri Wisse Yerseke - Andries Jumelet, Christenunie Het wordt goedkoper en effi ciënter, maar het vraagt ook aanpassing van de inwoners van Borsele. Vanaf 1 januari verandert de manier van huis vuil ophalen. Een opmaat naar het verminderen van restafval. Melita Lanting Heinkenszand Melita Lanting Kruiningen Kruiningen is minstens 100 jaar ouder dan gedacht. Die conclu sie kan worden getrokken na de vondst van een middel eeuwse mantelspeld, vlakbij het gemeentehuis van Reimers waal. Joeri Wisse Kruiningen Archeoloog Dante de Ruijsscher met de speld, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70