Onderzoeksraad: verbied vuurpijlen NYNKE DE JONG 6 Charlotte Pelt is na KWF Kanker bestrijding en de ernstig zieke longpatiënten Anne Marie van Veen en Lia Breed de volgende die aangifte doet tegen de vier grote tabaksproducenten, wegens zware mishandeling. „Ik vind het niet mijn schuld dat ik verslaafd ben", zegt de stu dente strafrecht. „Als je jong bent, ben je niet bezig met de ge volgen. Ik ben op een schoolfeest begonnen, toen was ik 14. Veel oudere leerlingen rookten al. Vanaf mijn 15de begon ik echt ge regeld te roken. Pas jaren later kom je erachter dat mensen daar door longkanker krijgen. Toen rookte ik al jaren. Dat is wat de rookindustrie wil: jonge mensen verslaafd maken. Om geld te ver dienen. Dat is zo naar. Ik hoop dat meer gewone rokers gaan inzien wat hen is aangedaan." De op handen zijde strafzaak draait om het feit dat de tabaksin dustrie bewust mensen verslaafd zou willen maken. Dat gebeurt via de 'sjoemelsigaret'. In de meeste sigaretten zitten gaatjes die ervoor moeten zorgen dat de roker minder schadelijke stoffen inhaleert. Onderzoek heeft uitge wezen dat rokers met hun mond en lippen de gaatjes deels afslui ten en daardoor meer nicotine binnenkrijgen dan is toegestaan. t 'Gezonde' roker Charlotte Pelt sleept tabaksindustrie voor de rechter Omdat tabaksproducenten dit al jaren weten, worden zij voor de rechter gesleept. „De gezondheid schade toebrengen staat in de wet als mishandeling", zegt advocaat Bénédicte Ficq, die alle aangevers tegen de tabaksindustrie bijstaat. Ficq wijst erop dat Amerikaanse tabaksproducenten sinds kort verplicht zijn advertenties te plaatsen waarin zij toegeven mensen opzettelijk verslaafd te willen maken aan tabak. „Volgens deskundigen zijn de kenmerken van een verslaving dezelfde als die van een ziekte", zegt Ficq. „Charlotte is niet ge zond, want ze is verslaafd. Rokers geven dat zelden toe. Rokers gaan meestal mee in de riedel van de tabaksindustrie dat roken je eigen keus is en dat je kan stoppen wanneer je wilt." Met dat laatste worstelt Pelt al jaren. De sigaret is een vast ritu eel in haar leven, 's Ochtends wakker worden met koffie 'en een peuk'. Wachten op het sta tion 'met een peuk'. Lopen naar de universiteit 'met een peuk'. „Ik baal ervan. Je wéét dat het smerig is en dat het je niks brengt. Van een drankje word je nog aange schoten en van een blowtje high, maar van een sigaret.Ik denk dat ik kan stoppen wanneer ik wil, maar ik kom er niet vanaf." Het Openbaar Ministerie be studeert al meer dan een jaar de mogelijkheden om tot vervolging over te gaan. Hoewel met name in de VS veel schadeclaims tegen ta baksproducenten zijn ingediend, zou Nederland het eerste land zijn waar tabaksproducenten strafrechtelijk worden vervolgd. Column y @nynke De Raad noemt volgens de bron nen meerdere argumenten om een verbod te onderbouwen en consta teert dat er momenteel te hoge risi co's zijn voor de veiligheid in de nacht van oud en nieuw. De vraag is wat de politieke ge volgen zijn van de aanbevelingen. Vooralsnog wil een Kamermeer derheid, ook in de nieuwe samen stelling, niet aan een landelijk vuurwerkverbod. Eerdere voorstellen daarvoor kre gen in het parlement alleen steun van GroenLinks (vanwege het mi lieu), de Partij voor de Dieren (van wege de dieren) en soPlus (van wege de angst die leeft onder oude ren). Eerder deze week publiceerde RTL Nieuws al de conclusies van het rapport. De OW noemt de jaarwis seling volgens de omroep 'het ge vaarlijkste moment van het jaar'. Vooral vuurwerk is een probleem. Volgens de Onderzoeksraad zijn er elk jaar 10.000 incidenten, varië rend van mishandelingen tot bran den. In 40 procent van de gevallen is vuurwerk de reden dat het mis gaat. Ook zou er veel kritiek zijn op de controle van vuurwerk, aldus de bronnen. Veel partijen in de Tweede Kamer hebben wel aange geven daar werk van te willen ma ken. De laatste jaren organiseren veel gemeenten ook grote vuur werkshows om de burger een alter natief te bieden voor het zelf afste ken. Ook hebben gemeenten al een aantal jaar de mogelijkheid zones aan te wijzen waar geen vuurwerk afgestoken mag worden. Eerder dit jaar pleitte de Natio nale Politie voor een verbod op ge vaarlijk knalvuurwerk. Oogartsen spreken zich al jaren uit voor een ban, gezien de ernstige verwondin gen die vele tientallen mensen jaar lijks oplopen. i Daar sta je dan, met je oud papier en je zonnepanelen de luchtvaart gedaan worden. Maar hoe krijg je dat aan de consu ment verkocht? Vliegen, dat is vrijheid, vakantie. Dat is Club Tro- picana van Wham, maar dan in het echt. Een 'meatfree monday' intro duceren, om mensen aan te sporen een dagje de slavinken te laten staan, ja, dat moet nog lukken. Door je huis goed te isoleren be spaar je uiteindelijk geld. Maar hoe ga je de mens uit het vliegtuig krijgen? De trein is duur, de auto is niet altijd handig. Ik zou zelf ook niet naar Zuid-Afrika rijden. Ik bespeurde bij mezelf een soort moedeloosheid. Zie ons nou eens hannesen met onze goede bedoelingen, met onze vleesver vangers en ons consuminderen. Maar ondertussen breidt onze ei gen luchthaven Schiphol vrolijk uit richting Lelystad, om plek te houden voor al die budgetvluch- ten. Zelfs het duurder maken van vliegtickets gaat volgens Peeters niet helpen. Wat dan wel? Internationale af spraken over de grootte van de vloot, afspraken over het aantal vluchten. Regels stellen. De kans dat die regels er snel ko men, is niet erg groot. En dus groeit de luchtvaart door. En zit ten onze kleinkinderen in 2080 met de gebakken peren. We eten al bijna geen vlees. Het afval wordt geschei den. Net als zo veel an dere Nederlanders doen we hier in huis écht wel iets voor een betere planeet. Maar toen kopte de Volks krant dinsdag dat de luchtvaart hard op weg is 'het C02-budget van de hele wereld erdoorheen te jagen'. De moed zakte mij in de schoe nen. In het verhaal kwam Paul Peeters aan het woord, die recen telijk promoveerde op de C02-uit- stoot van de reisindustrie. Die heeft er dus jarenlang onderzoek naar gedaan. Hij kwam met depri merende onderzoeksuitslagen: 'Rond 2080, als iedereen in de we reld zijn woning heeft geïsoleerd, in elektrische voertuigen rijdt en alle stroom wordt opgewekt met windmolens en zonnepanelen teneinde de klimaatdoelen van Pa rijs te halen, is de uitstoot van C02 door de luchtvaart al groter dan die van de rest van de wereld. En daarmee ook groter dan j wat de hele wereld zou mogen uitsto ten.' Daar sta je dan, met je oud papier enje zonnepa nelen. Er moet dus iets aan vrijdag 1 december 2017 GO Voor het eerst heeft nu ook een niet-zieke roker aangifte ge daan wegens zware mishande ling tegen de tabaksindustrie. De 25-jarige Charlotte Pelt is al 10 jaar verslaafd en ziet zich zelf als slachtoffer. „Verslaving is een ziekte." Victor Schildkamp Utrecht Er moet een verbod komen op knalvuurwerk en vuurpijlen. Dat adviseert de Onderzoeksraad voor Veiligheid in een rapport dat vandaag naar buiten komt, zo bevestigen ingewijden aan deze krant. Edwin van de Aa Den Haag Vlieaen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6