II Alleen Alert! tegen wekelijkse raad Enna nu ook voor broers en zussen die zijn achtergebleven Reisbureau zoekt passend cadeau voor 90ste verjaardag busbedrijf 7 Op werkvakantie in Suriname zag Martine Wakkee met pijn in het hart hoeveel kinderen langs de weg naar school liepen. Dus begint ze een hulpactie. 3D Busbedrijf van Oeveren in Zierikzee bestaat dit jaar op de kop af negen decennia. Een perfecte aanleiding om een mooi cadeau weg te geven, be dacht de manager van het eigen reisbureau. Van elke reis die in de cember wordt geboekt bij Travel XL Van Oeveren, stort Wakkee 15 euro in een potje. „En gaat de reis naar Suriname, dan verdubbelen we die donatie." De klant merkt daar helemaal niets van, benadrukt Wakkee. „Ik zie het persoonlijk ook als een stukje bewustwording. Voor ons is het zó vanzelfsprekend om op de bus te stappen. En als die even wat later komt, of er valt zelfs een rit uit, dan is de wereld te klein. Dat begrijp ik ook wel als je daarvan afhankelijk bent. Maar in Suri name (en in andere landen speelt dat natuurlijk ook, maar je kan nu eenmaal niet alles tegelijk...), moe ten kinderen soms een half uur tot drie kwartier lopen naar school, omdat ze hélemaal niet met de bus kunnen. Terwijl het autoverkeer vlak langs hen heen raast. Ze rij den daar als debielen!" Wakkee richt haar aandacht spe cifiek op het tehuis in een buiten wijk van Paramaribo van Mama Joyce. De schoonmaakster trekt zich het lot aan van kansarme kin deren en geeft hen een dak boven het hoofd. De Nederlandse JA Foundation ontfermde zich over het initiatief van Mama Joyce. De organisatie (met cabaretier Jörgen Raymann als ambassadeur) za melde geld in om het huis op te knappen en ondersteunt het huis houden door de twaalf kinderen regelmatig van eten en kleding te voorzien. Het gaat om kinderen van zes tot zestien jaar, die er doorlopend wonen. In oktober bracht de Zierikzeese reisbureaumanager een bezoek aan het tehuis van Mama Joyce. In haar bagage zaten ook gevulde schooltassen, spijkerbroeken en gymschoenen voor de kinderen. „Voor mijn werk ga ik natuurlijk vaker op reis. En ik heb altijd wel een extra koffer klaarstaan met pennen, kleren en - standaard - honderd tandenborstels. Meestal doen we in december als reisbu reau een actie voor het Glazen Huis. Maar dit is persoonlijker. Ik heb de kinderen zelf gesproken en gezien hoe deze vrouw met hen begaan is. Ik weet zeker dat het geld dat we met de actie ophalen, voor de volle honderd procent voor de schoolbus wordt gebruikt. Daar gaan geen overheadkosten af. Over een maand hebben de kinde ren van Mama Joyce een abonne ment! Die bus rijdt wel, maar ze Dit is persoonlijker dan de actie voor het Glazen Huis die we meestal doen kunnen het niet betalen. En als we meer ophalen dan nodig is voor het abonnement, dan zit er mis schien ook een schoolreisje in. Ho pelijk pakt iemand anders dit vol gend jaar op, zodat ze met de bus naar school kunnen blijven gaan." De gemeenteraad van Schouwen- Duiveland vergadert vanaf don derdag 9 januari wekelijks. Dat voorstel werd gisteravond door de gemeenteraad aangenomen. Al leen Alert! stemde tegen. De wekelijkse raadsvergaderingen zijn onder meer bedoeld om de in woners meer te betrekken bij poli tiek en bestuur. Een raadsvoorstel komt drie keer aan de orde: in de oriënterende fase, de besluitvor mende en de oordeelsvormende fase. In de eerste twee fasen mag worden ingesproken. Zoals de raad tot op heden vergadert, mag dat maar één keer: tijdens de commis sievergadering. „Ik geloof er hele maal niks van dat we hiermee de burger bij de politiek betrekken", zei Jos Hoeijmakers van Alert! Volgens hem had de raad er beter aan gedaan rekening te houden met 19.000 handtekeningen tegen Brouwerseiland, in plaats van een keer extra te gaan vergaderen. „Ver der vind ik dat we de steunfracties te zwaar belasten en ik ben ook te gen het niet langer besloten zijn van het raadsledenspreekuur", al dus Hoeijmakers, die liet aanteke nen tegen te hebben gestemd. De rest van de raad ging akkoord. Het persoonlijke verhaal van Paola Alkemade tijdens een recente bij eenkomst vormt de directe aanlei ding voor uitbreiding van de lotge- notenorganisatie op Schouwen- Duiveland, aldus voorzitter Anne van Mil. „Uit haar verhaal werd treffend duidelijk welke impact het overlijden van een kind heeft op broers en zussen. Wij van de Stichting Enna zijn gaan inzien dat dit een Vergeten' groep is. Vaak schaart men zich rondom de ouders en beseft men niet goed dat de broer of zus ook steun nodig heeft en hoe die te geven." Steungroep Onder de paraplu van Enna wordt een aparte steungroep opgericht. Om te beginnen wordt op Face- book een besloten groep (InBe- tween) geopend, waar lotgenoten met elkaar contact kunnen zoeken. Later wordt nog geïnventariseerd of er ook behoefte bestaat aan het organiseren van ontmoetingen. Van Mil denkt daarbij nadrukke lijk niet aan een lezing of praatses sie, maar gewoon 'samen iets on dernemen'. „Bijvoorbeeld naar het klimbos." Van Mil nam in 2014 het initia tief tot de oprichting van de Stich ting Enna. Ze verloor in 1998 haar zoon. Jesse overleed op vijfjarige leeftijd aan leukemie. Op de bij eenkomsten van Enna voor (groot)ouders en andere familiele den en kennissen van een overle den kind wordt aandacht gegeven aan de herinnering en wat het ver lies met je doet. vrijdag 1 december 2017 Actie voor schoolbus in Paramaribo Marcel Modde Martine Wakkee (I) en haar Suriname-agent Mariska van Vliet (midden) tussen de kinderen van Mama Joyce in het tehuis in Paramaribo. - Martine Wakkee Mama Joyce trekt zich het lot aan van kansarme kinderen. Ton van den Nouweland Zierikzee De Stichting Enna voor nabe staanden van een overleden kind gaat een nieuwe steun groep oprichten. Die richt zich specifiek op broers en zussen die achterblijven na een overlij den. Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62