Heerlijk Zeeuws toetje! Strijd voor meer salaris en minder werkdruk houdt onverminderd aan Een groot deel van de Zeeuwse basisschoolleerkrachten is bereid op 12 december het werk neer te leggen. Er is dan weer een stakingsdag. Rallyrijder Hoondert slaat een andere weg in Basisscholen hebben ouders per brief laten weten dat ze er rekening mee moeten houden dat er geen lessen plaatsvinden op 12 decem ber. De leraren strijden voor een hoger salaris en een lagere werk druk. De actiebereidheid onder de lera ren is groot, zegt Pim van Kampen, bestuurder van scholenkoepel No- bego. Hij schat in dat driekwart van de scholen van Nobego en de Alpha Scholengroep (openbare en chris telijke scholen op de Bevelanden) de deuren sluiten vanwege de sta king. De Archipel-basisscholen op Walcheren gaan allemaal dicht, zegt bestuurder Cees Corstanje. De scholengroep heeft ouders alvast per brief ingeseind. Het geld dat het kabinet beschikbaar gesteld heeft voor het basisonderwijs, is lang niet genoeg, vindt Corstanje. „We voe len ons met een kluitje in het riet gestuurd." Op de meeste Zeeuws-Vlaamse basisscholen zijn geen lessen, want ook bij scholenkoepels Perspecto en ProBaz is de actiebereidheid Met deze actie willen we heel duidelijk laten zien dat het ons menens is groot. „We hebben ouders geïnfor meerd: alles staat in de startblokken voor een staking", zegt ProBaz-be- stuurder Levien Hamelink. „De leerkrachten hebben zo lang alles geslikt, en altijd maar doorgewerkt. Er is een verzadigingspunt bereikt." Vier van de zes Radar-scholen op Schouwen-Duiveland blijven waarschijnlijk open, verwacht be stuurder Clemens Pronk. „Natuur lijk staan we voor de volle honderd procent achter de standpunten van de staking, maar we willen op de goede manier druk uitoefenen richting de politiek. Met een sta king dupeer je vooral leerlingen en ouders. Daarom kijken we naar een andere invulling: sommige scholen geven les, maar vergaderen niet en doen geen administratie." Het is nog niet helemaal zeker of de stakingsdag doorgaat. Het basis onderwijs heeft minister Arie Slob een ultimatum gesteld: hij krijgt tot 5 december de tijd om 1,4 miljard euro vrij te spelen. Gebeurt dat niet, dan wordt er gestaakt. Slob liet leraren woensdag in Amsterdam nog weten dat er geen extra geld komt. „Ik had niet anders verwacht", zegt Van Kampen. Hij hoopt dat de 500 miljoen voor min der werkdruk, die pas in 2021 be schikbaar komt, naar voren gehaald kan worden. „De Christenunie, de partij van Slob, heeft daarover afge lopen weekend nog een motie aan genomen tijdens hun congres." Van Kampen laat weten dat er be gin volgend jaar ook nog alterna tieve acties komen. Het Zeeuwse onderwijs wil ook een stem laten horen in Den Haag. „Met deze ac ties willen we heel duidelijk laten zien dat het ons menens is." It lOOWDEUT Innovatief en op en top Zeeuws. Vier jaar lang heeft chef Paul Melis van restaurant De Werf in Veere, dat hij samen met zijn broer Bart sinds april drijft, gewerkt aan de ontwikkeling van een Zeeuws dessert. Donderdag schotelde hij zijn sig natuur-dessert voor aan com missaris van de Koning Han Pol man. Het dessert is de kaart van Zeeland in miniatuur. De (schier)eilanden van duindoorn gelei zijn geprint met een 3D- printer. De zandribbels op het strand, de duinen van witte cho cola en duindoorn, het zand van crumble roepen meteen het land in zee-gevoel op. Het 'toetje' ligt op een bord dat weer in een kist ligt. Op een glazen plaat waaron der zand en schelpen liggen. Alle ingrediënten komen uit Zee land. Duindoorn vanzelfsprekend uit de duinen, hangop van kaas boerderij Schellach, appelsap van de Appelaere en de suiker komt van de suikerbieten van de eigen boerderij. Moeder Melis heeft de babbelaarlolly's ge maakt. Noeste handarbeid, dat past bij Zeeland. De broers Melis zijn als 'echte Zeeuwen' trots op hun Zeeland dessert. „Om je vingers bij af te likken", grijnst chef Paul. „De na tuur, de zee, de vrijheid, alles vind je in dit dessert. Als Zeeuw ben ik er trots op." En commissaris, smaakt het? „Mmm, het ziet er niet alleen prachtig uit, het is heerlijk. Dankzij de duindoorn ook lekker fris." ZEELAND13 vrijdag 1 december 2017 Leraren popelen om te staken Cornelleke Blok -Pim van Kampen, bestuurder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58