M Minister zet streep door referendum 4 Ambtenaren: de souffleurs van de minister GRAPPERHAUS EERSTE DEBAT FIETSROUTE DELFTS BLAUW Ineens verontschuldigt de nieuw bakken minister zich zelfs. Hij heeft zojuist héél even - zij het lichtjes - zijn stem verheven. „En ik had mij nog wel zo voorgenomen dat niet toe doen." Zijn ambtenaren in de achterste bankjes zijn van schrik rechtop gaan zitten, want verder is het hoffelijkheid en kalmte troef, bij zijn eerste grote debat, over de begroting van zijn ministerie. Grapperhaus is een exoot in een kabinet met vooral heel veel brave jongetjes en meisjes. Weinig minis ters die al vóór hun aantreden an dere politici de maat hadden geno men, zoals Grapperhaus deed in co lumns en een boek dat hij voor z'n politieke carrière schreef. Zoals hij Alexander Pechtold 'een windvaan' noemde, of zijn huidige baas Mark Rutte 'flutpolitiek' verweet. En welke minister leukte be drijfsfeest jes op met een imitatie van George Baker, zoals hij deed als partner van advocatengigant Allen Overy. Of durfde decadent te po seren in de krant met zijn wijncol lectie met 1.200 flessen. Grapper haus maakte er zelfs geen geheim van dat hij - als CDA'er - op zon dagochtend liever gaat wielrennen dan in de kerk gaat zitten. Toch lijkt de formele ministersrol hem te passen als een jas. In het de bat houdt hij zich soms wijselijk op de vlakte, als het gaat om het gevoe lige experiment met wietteelt. Dan weer is hij eerlijk over het hoge ziek teverzuim bij de politie: „Ik ga dat niet snel omlaag krijgen." Hij toont zelfspot: „Ik lijk wel een plaat die blijft hangen." Maar haalt toch nog wel even uit, naar een partijgenoot zelfs, met stemverheffing dus: „Dit zijn gewoon feitelijke onjuistheden, mevrouw Van Toorenburg!" Broekspijp Veelal doet hij wat alle nieuwe mi nisters doen. Complimentjes maken en zachte toezeggingen doen. „Ik ga daar naar kijken", klinkt het dan. Alleen de PVV heeft Grapper haus nu al in zijn broekspijp han gen. De partij wantrouwt de CDA'er tot op het bot, omdat hij ooit schreef dat hij met terugke rende jihadisten 'in gesprek' zou willen. „Je moet ze laten terugko men om ze na berechting genade te kunnen geven", schreef hij toen. Dus als PVV'er Gidi Markuszower het met hem aan de stok krijgt, bijt hij de minister toe: „Ik snap dat de minister in de boardroom van Allen Overy het mannetje was, maar hier is hij mijn gast." Grapperhaus laat het van zich af glijden, want hij weet wat hem bo ven alles te wachten staat. Rutte III Ik weet niet of een minister het mag zeggen, maar ik vond het debat wel leuk wil juist rond zijn ministerie geen gedonder meer. Hij moet vooral rust brengen op zijn door affaires geteisterd ministerie. De bonne tjesaffaire die twee ministers (Op stelten, Van der Steur) en een staatssecretaris (Teeven) de kop kostte, ijlt er nog altijd na. Net als de haastige reorganisatie bij de politie. Het maakt de uitgesproken Grap perhaus paradoxaal genoeg wel weer een spannende keuze. Juist hij is geprofileerd. Uitgesproken. Maar ook, zegt zijn inner circle, loyaal en buigzaam. En bovenal een jurist. In zekere zin was het een kwestie van tijd dat hij in vak K terecht zou komen. Zijn vader was staatssecre taris, eind jaren 6o. Zijn beste vrienden zijn voormalig ministers Aart Jan de Geus en Jan Kees de Ja ger. Zij plaagden hem al jaren: wan neer word jij het nou eens? De dood van zijn vrouw Florentine, die vorig jaar na ziekte overleed, dreef hem naar een 'maatschappelijker stap' in zijn loopbaan. De eerste horde als minister is nu genomen. Het viel hem niet tegen. „Sterker. Ik weet niet of een minis ter dat mag zeggen, maar ik vond het eigenlijk wel leuk." DEN HAAG De Nederlandse be volking mag zich niet in een re ferendum uitspreken over het kabinetsplan om het raadgevend referendum af te schaffen. Minis ter Kasja Ollongren van Binnen landse Zaken heeft een juridisch achterdeurtje gevonden waar mee ze voorkomt dat de kiezer er iets over te zeggen krijgt. Dat bevestigen Haagse bron nen aan deze krant. Minister Ollongren legt haar voorstel bin nenkort voor aan de minister raad. Daarin staat ook dat andere referenda voorlopig wel zijn toe gestaan. Volgens de coalitiepartijen heeft het referendum 'niet ge bracht wat ervan werd ver wacht'. De kwestie ligt gevoelig, omdat coalitiepartij D66 voor stander is van referenda. vrijdag 1 december 2017 Kleurrijk, maar nu bewust even niet Minister Ferd Grapperhaus moet vooral rust brengen op het ministerie van Justitie en Veilig heid. Hij debatteert bewust met kalmte en hoffelijkheid. FOTO ANP Hij is met afstand de meest flamboyante minister, terwijl zijn ministerie van Justitie en Veilig heid juist naar rust snakt. Ferd Grapperhaus nam gisteren in de Tweede Kamer, tijdens zijn eer ste grote debat, daarom zijn kalmste houding aan. Tobias den Hartog Den Haag —minister Ferd Grapperhaus Hoe weet minister Ferd Grap perhaus van Justitie en Veilig heid alles van de 'integrale veiligheidsvisie ondermijning'? Of van de 'geactualiseerde agenda-aanpak outlaw-ben- des'? De 25 ministers en staatsse cretarissen zijn pas dik 30 dagen in dienst, maar krijgen tijdens debatten al een sper vuur van vragen van Tweede Kamerleden. Vragen die ze vervolgens moeiteloos lijken te beantwoorden. Maar achter die antwoorden zit een bataljon aan ambtena ren die live meekijken met de debatten en pijlsnel teksten voor hun bewindslieden voor kauwen. Een topambtenaar deelde er bovenstaande foto van via Twitter. Het als souvenir bekende Delfts blauwe kussend stel letje heeft gisteren een plekje aan het IJ in Amster dam gekregen. De beelden zijn langs een snelfiets- route van Zaanstad naar de hoofdstad geplaatst. Bij el kaar weegt het stel maar liefst 6.700 kilo. De beelden zijn ongeveer zo hoog als drie woonverdiepingen. „Door deze beroemde beel den hier te plaatsen, willen we mensen verleiden toch eens op de fiets naar dit ge bied te komen. Tussen de bedrijven zijn er ook steeds meer leuke plekken te be zoeken zoals bijvoorbeeld het Hembrugterrein of het Orlyplein", aldus Sandra Hueber van Bright Up, ini tiatiefnemer en ontwikke laar van het project. FOTO ANP FOTO JAN-KEES GOET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4